JHL-lakko, lakonalaisen työn tekeminen

Anonyymi

Työskentelen Tampereen kaupungin palveluksessa, JHL:n lakko edessä 29.-30.3. Työyksikössäni suurin osa työntekijöistä on järjestäytyneitä työntekijöitä eli JHL:n jäseniä. Ymmärtääkseni kaikki JHL:n jäsenet ovat osallistumassa lakkoon eli siltä osin tilanne ok. Työnantaja kuitenkin käyttää liittoon kuulumattomia työntekijöitä tekemään sekä omat työvuoronsa että myös lakossa olevien JHL:n jäsenten työvuorot ylitöinä. Perusteena lähiesimies esittää ettei toiminta häiriintyisi. Lakkohan on painostustoimenpide jonka tarkoituksena nimenomaan on aiheuttaa häiriöitä normaaliin toimintaan vai olenko kenties väärässä??

Itse vielä ymmärtäisin sen että liittoon kuulumaton tekee oman työvuoronsa koska hän ei saa lakkoavustusta lakon ajalta. Mielestäni on kuitenkin kohtuutonta että liittoon kuulumaton työntekijä saa ylityökorvauksia "sabotoimalla" liittoon kuuluvia työkavereitaan. Tokihan liittoon kuulumaton työntekijä voisi kieltäytyä erityisesti tekemästä lakossa olevien työtovereidensa vuoroja ylitöinä mutta ainakin meidän yksikössä nämä kyseiset henkilöt tekevät riemumielin lakonalaisia töitä ylitöinä.

Itse pidän kyseistä toimintatapaa raukkamaisena, mielestäni tällaisessa tilanteessa liittoon kuulumaton työntekijä "myy työkaverinsa rahasta". Uskon että vastaavanlaisessa tilanteessa on muitakin lakkolaisia, kuinka suhtaudutte nyt ja tulevaisuudessa työkaveriin joka omaa etua saadakseen on valmis vesittämään järjestäytyneiden työntekijöiden lakkoa, varsinkin kun liittoon kuulumattomat saavat sentilleen samat palkankorotukset kuin niiden edestä lakossa olevat järjestäytyneet työntekijätkin.

9

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kieltäydy ylitöistä.
      Ylitöitä saa teettää vain työntekijän suostumuksella.
      Lue työaikalain 17 pykälä. Sitä noudatetaan myös Tampereella.

    • Anonyymi

      Jos olet muun SAKlaisen liiton jäsen. Olet lakossa. JHL maksaa lakkoavustuksen.

    • Anonyymi

      Aloittajan tarkennus. Olen siis itse JHL:n jäsen ja osallistun lakkoon.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Työt eivät ole lakossa. Vain jotkut ihmiset.

      Jos eroat liitosta, niin muista varmistaa ansiosidonnainen YTK:n kautta. Pitää kuulua työttömyyskassaan, että saa ansiosidonnaisen. Liitoilla ei ole ansiosidonnaisen kanssa mitään tekemistä. Ansiosidonnainen maksetaan valtion budjetista kassan kautta. Se on riippumaton siitä, kuuluuko liittoon vai ei.

    • Anonyymi

      Tehkää ihmiset töitä vaan.

    • Anonyymi

      Ap kysyy, miten suhtautua järjestäytymättömiin työkavereihin, jotka suostuvat tekemään lakonalaisia töitä ylitöinään. Mun vastaus on, että asiallisesti, mutta ei pidetä vähään aikaan ihan kavereina. Ja ikävät ajatukset pitää kohdistaa esihenkilöön, joka järjestää heidät tekemään ylitöinä lakonalaisia töitä.

    • Anonyymi

      Mikäli lakkoilevat, tulevat lakkovahtien avustusryhmämme, kusiruuttapartioiden ruuttaamaksi siankusella ja lietteellä.
      Suhtautuuko työtoverit sitten asiallisesti kun lakon päätyttyäkin haisevat n 3 viikkoa siankuselle sen käsittelymme jälkeen.
      Kannattaa rikkuriaikeet heittää mielestä ja pysytellä poissa. Kyllä työtä ehtii tekemään lakon jälkeenkin jokainen yli-innokas.
      Ruuttauksen kohteeksi joutuminen lakkoportilla ei ole mukava kokemus.

      Talkoo-Taavetti

    • Anonyymi

      Työt eivät ole lakossa. Töihin menon estäminen on rikos. Liittoon kuuluminen on vapaaehtoista. Suomessa on liittymisen vapaus.

      Kaikille kuuluu samat palkat, on liitossa tai ei. TES koskee kaikkia. Se on se yleisitovuus!

      Ansiosidonnaisen takia pitää kuulua työttömyyskassaan, YTK on suurin kassa. Liitoilla ei ole mitään tekemistä ansiosidonnaisen kanssa. Se maksetaan valtion budjetista kassan kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1934
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1670
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1286
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      64
      1207
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      998
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      896
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      862
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe