En ole oikein vajaan puolentoista vuoden aikana päässyt täysin "sinuiksi" (sähkö) fättini alkuperäisrenkaan (VeeTiren Snow Avalanche 4.0") kanssa ja päädyin nyt sitten tilaamaan "perusvarmat" Schwalben Jumbo Jimit tilalle, jotka asennen alle tulevaksi kesäksi.
Nyt sitten kuitenkin tulee mieleen noiden Snow Avalanchien kanssa, että ehkäpä voisinkin nastoittaa nuo tulevaa talvea silmällä pitäen, kun niissä on nastapaikat kuitenkin valmiina (ja samaa rengasta myydään myös tehdasnastoitettuna versiona).
Onko kenelläkään kokemusta Fat renkaiden (taikka muidenkin polkupyörän renkaiden) omatoimisesta nastoittamisesta. Oliko vaikeaa ja oliko lopputulos toimiva? (nastat pysyneet paikoillaan yms.)
Fat renkaiden nastoitus
8
3024
Vastaukset 8
- Anonyymi
Tällä pääsee varmaan alkuun:
https://www.youtube.com/watch?v=4mO6vVWwtK0
Asiasta en mitään tiedä mutta valistunut arvaus on että sopivan nastan löytäminen voi olla haasteellista. Paras lopputulos syntyy varmaan jos käyttää samoja nastoja jotka renkaaseen on alunperin tarkoitettu. Kolot pitää saada todella puhtaiksi jos haluaa käyttää liimaa. Ja niitä koloja katselisin aika kriittisellä silmällä jos renkailla on ajettu paljon. - Anonyymi
Laita rouskut.
- Anonyymi
Renkaan hyvyys riippuu siitä mitä haet. Veikkaisin orkkiksen märkäpito olevan parempi. Jos nuo uudet laittaa tubeleksina, niin ne kulkee paremmin, mutta pitää joka tilanteessa huonommin.. Toisaalta ovat pehmeämmät ajaa.
Itse mitä olen parilla vuokrapyörällä ajanut jotka ovat olleet varustettuja tuolla Jumbo Jim:llä, niin olen tykännyt sen toiminnasta tuota Snow avalancea enemmän (tosin nuo JJ:t ovat olleet leveämpiä, 4.4" ja 4.8" kuin tuo minun 4.0" Snow Avalance).
Tietyntyyppisessä lumessa tuo Snow Avalance toimii kohtuullisesti, mutta esimerkiksi kovalla lumipinnalla toimii mielestäni huonohkosti. samoin tuon renkaan rullaavuus on heikohkoa (tosin söhköavusteisessa pyörässä kun on, niin sillä asialla ei niin isoa merkitystä ole).
Kun tuosta Jumbo Jim:stä sattui löytymään halpa tarjous, niin ajattelin sitä testata seuraavaksi, josko toimisi "yleisrenkaana" hyvin ja sitten talveksi jääkeleille tuon Snow Avalancen sitten nastoittaisin ja testaisin sen ominaisuuksia nastoitettuna.
Ja onhan tuossa vaihdossa vielä se hyvä puoli, että kun tuo Jumbo Jim on sieltä kevyimmästä päästä noita Fat renkaita, niin se vaihtamalla tippuu pyörivistä massoista tuollainen 800-900gr. painoa pois, joka jo on kohtuullisen paljon.
Voihan sekin olla ettei tuo JJ:ään miellytä, mutta sitten koittaa vielä jotain toista vaihtoehtoa ja laittaa nuo JJ:t myyntiin vähän ajettuina.
- Anonyymi
Eikös Schwalben valikoimiin ole tullut myös nastallisiakin läskirenkaita? Vai oliko joku muu valmistaja?
Tällä hetkellä ainakaan Schwalben omassa luettelossa ei ole nastoitettua Fat rengasta.
He ovat kyllä esitelleet (ja käsittääkseni siitä on jonkinlainen esisarja mennyt tehtaalta eteenpäin) Al Mighty nastoitetun Fat renkaan, mutta tällä hetkellä sitä ei taida olla saatavilla ja Scwhalbe ilmoitellut että seuraava sarja saattaa tulla vasta ensi talvelle (ja kuka sitä nastakumia kesällä tarvitsisikaan).- Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Tällä hetkellä ainakaan Schwalben omassa luettelossa ei ole nastoitettua Fat rengasta.
He ovat kyllä esitelleet (ja käsittääkseni siitä on jonkinlainen esisarja mennyt tehtaalta eteenpäin) Al Mighty nastoitetun Fat renkaan, mutta tällä hetkellä sitä ei taida olla saatavilla ja Scwhalbe ilmoitellut että seuraava sarja saattaa tulla vasta ensi talvelle (ja kuka sitä nastakumia kesällä tarvitsisikaan).Bikeshopissa tosiaan näytti olevan tuota Schwalbe Al Mighty 4.8" nastarengasta. Suolainen hinta, 199€/kpl. Ilmeisesti tuosta on kahta versiota, tehtaalla nastoitettu ja kotinastoittajalle mikäli fat-bike.de sivuston käännöksestä jotain ymmärsin.
Monta vuotta kestikin ennen kuin läskinastarenkaita tullut useampaa mallia markkinoille.
- Anonyymi
Fitnordilla ajaessa läskit saavat kyytiä, ja nastat paukkuvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241496Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681357- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731082Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629