En ole oikein vajaan puolentoista vuoden aikana päässyt täysin "sinuiksi" (sähkö) fättini alkuperäisrenkaan (VeeTiren Snow Avalanche 4.0") kanssa ja päädyin nyt sitten tilaamaan "perusvarmat" Schwalben Jumbo Jimit tilalle, jotka asennen alle tulevaksi kesäksi.
Nyt sitten kuitenkin tulee mieleen noiden Snow Avalanchien kanssa, että ehkäpä voisinkin nastoittaa nuo tulevaa talvea silmällä pitäen, kun niissä on nastapaikat kuitenkin valmiina (ja samaa rengasta myydään myös tehdasnastoitettuna versiona).
Onko kenelläkään kokemusta Fat renkaiden (taikka muidenkin polkupyörän renkaiden) omatoimisesta nastoittamisesta. Oliko vaikeaa ja oliko lopputulos toimiva? (nastat pysyneet paikoillaan yms.)
Fat renkaiden nastoitus
8
2587
Vastaukset
- Anonyymi
Tällä pääsee varmaan alkuun:
https://www.youtube.com/watch?v=4mO6vVWwtK0
Asiasta en mitään tiedä mutta valistunut arvaus on että sopivan nastan löytäminen voi olla haasteellista. Paras lopputulos syntyy varmaan jos käyttää samoja nastoja jotka renkaaseen on alunperin tarkoitettu. Kolot pitää saada todella puhtaiksi jos haluaa käyttää liimaa. Ja niitä koloja katselisin aika kriittisellä silmällä jos renkailla on ajettu paljon. - Anonyymi
Laita rouskut.
- Anonyymi
Renkaan hyvyys riippuu siitä mitä haet. Veikkaisin orkkiksen märkäpito olevan parempi. Jos nuo uudet laittaa tubeleksina, niin ne kulkee paremmin, mutta pitää joka tilanteessa huonommin.. Toisaalta ovat pehmeämmät ajaa.
Itse mitä olen parilla vuokrapyörällä ajanut jotka ovat olleet varustettuja tuolla Jumbo Jim:llä, niin olen tykännyt sen toiminnasta tuota Snow avalancea enemmän (tosin nuo JJ:t ovat olleet leveämpiä, 4.4" ja 4.8" kuin tuo minun 4.0" Snow Avalance).
Tietyntyyppisessä lumessa tuo Snow Avalance toimii kohtuullisesti, mutta esimerkiksi kovalla lumipinnalla toimii mielestäni huonohkosti. samoin tuon renkaan rullaavuus on heikohkoa (tosin söhköavusteisessa pyörässä kun on, niin sillä asialla ei niin isoa merkitystä ole).
Kun tuosta Jumbo Jim:stä sattui löytymään halpa tarjous, niin ajattelin sitä testata seuraavaksi, josko toimisi "yleisrenkaana" hyvin ja sitten talveksi jääkeleille tuon Snow Avalancen sitten nastoittaisin ja testaisin sen ominaisuuksia nastoitettuna.
Ja onhan tuossa vaihdossa vielä se hyvä puoli, että kun tuo Jumbo Jim on sieltä kevyimmästä päästä noita Fat renkaita, niin se vaihtamalla tippuu pyörivistä massoista tuollainen 800-900gr. painoa pois, joka jo on kohtuullisen paljon.
Voihan sekin olla ettei tuo JJ:ään miellytä, mutta sitten koittaa vielä jotain toista vaihtoehtoa ja laittaa nuo JJ:t myyntiin vähän ajettuina.
- Anonyymi
Eikös Schwalben valikoimiin ole tullut myös nastallisiakin läskirenkaita? Vai oliko joku muu valmistaja?
Tällä hetkellä ainakaan Schwalben omassa luettelossa ei ole nastoitettua Fat rengasta.
He ovat kyllä esitelleet (ja käsittääkseni siitä on jonkinlainen esisarja mennyt tehtaalta eteenpäin) Al Mighty nastoitetun Fat renkaan, mutta tällä hetkellä sitä ei taida olla saatavilla ja Scwhalbe ilmoitellut että seuraava sarja saattaa tulla vasta ensi talvelle (ja kuka sitä nastakumia kesällä tarvitsisikaan).- Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Tällä hetkellä ainakaan Schwalben omassa luettelossa ei ole nastoitettua Fat rengasta.
He ovat kyllä esitelleet (ja käsittääkseni siitä on jonkinlainen esisarja mennyt tehtaalta eteenpäin) Al Mighty nastoitetun Fat renkaan, mutta tällä hetkellä sitä ei taida olla saatavilla ja Scwhalbe ilmoitellut että seuraava sarja saattaa tulla vasta ensi talvelle (ja kuka sitä nastakumia kesällä tarvitsisikaan).Bikeshopissa tosiaan näytti olevan tuota Schwalbe Al Mighty 4.8" nastarengasta. Suolainen hinta, 199€/kpl. Ilmeisesti tuosta on kahta versiota, tehtaalla nastoitettu ja kotinastoittajalle mikäli fat-bike.de sivuston käännöksestä jotain ymmärsin.
Monta vuotta kestikin ennen kuin läskinastarenkaita tullut useampaa mallia markkinoille.
- Anonyymi
Fitnordilla ajaessa läskit saavat kyytiä, ja nastat paukkuvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1157476
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t384328törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373822Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4012004Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi721539- 321477
- 351468
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1821162Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121128Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:121053