Kolarin kunnanvaltuustolla oli perusteltu syy irtisanoa kunnanjohtaja Kristiina Tikkala syyskuussa 2020 viranhaltijalain perusteella. Tähän tulokseen on tullut asiaa puntaroinut Pohjois-Suomen hallinto-oikeus. Hallinto-oikeus katsoi myös, että ennen irtisanomista Tikkalalle annettu varoitus oli paikallaan.
Kolarin kunnanvaltuuston päätöksestä hallinto-oikeuteen valittanut Tikkala katsoi, ettei irtisanomiselle ollut asiallista ja painavaa syytä. Samoin hän piti kesäkuussa 2020 saamaansa varoitusta aiheettomana.
Kunnanvaltuusto perusteli irtisanomista kunnanjohtajan epäasiallisella käytöksellä ja virkatehtävien laiminlyönnillä. Työnantaja oli jo kesällä antanut Tikkalalle kirjallisen irtisanomisuhan sisältäneen varoituksen. Perusteluina oli mainittu kunnanjohtajan tehtävien laiminlyönti, epäasiallinen käyttäytyminen ja puutteet henkilöstöjohtamisessa.
Tuoreessa päätöksessä hallinto-oikeus toteaa, ettei Kristiina Tikkalan käytös kahta kunnan johtoryhmän jäsentä kohtaan ollut muuttunut, vaikka häntä oli tekemisistään työnantajan puolelta varoitettu. Hallinto-oikeuden päätöksen mukaan valittaja ei ollut nähnyt edes tarpeelliseksi muuttaa käytöstään.
Pohjois-Suomen hallinto-oikeus toteaa ottaneensa huomioon valittajan aseman kunnanjohtajana ja esimiehenä. Päätöksen mukaan tällöin hänen käytökselleen voidaan asettaa korkeammat vaatimukset kuin ei-johtavassa asemassa olevien viranhaltijoiden käyttäytymiselle.
Pohjois-Suomen hallinto-oikeuden tänään antama ratkaisu ei vielä ole lainvoimainen, vaan siihen voi hakea muutosta valittamalla, mikäli korkein hallinto-oikeus myöntää valitusluvan.
Hallinto-oikeus piti kunnanjohtajan potkut voimassa
Anonyymi
3
288
Vastaukset
- Anonyymi
Joutaisi koko kahdeksikko tilille tästä valtuutettujen masinoimasta työpaikkakiusaamisesta. Sehän jatkuu edelleen.
- Anonyymi
Son yks joka akitoipii ja seittemän tansaa Herran pelkosina matkassa
- Anonyymi
🤣🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061