Stora Enso luopuu neljästä paperitehtaasta

MYYNTISUUNNITELMAT koskevat Stora Enson Anjalan paperitehdasta Suomessa, Hylten ja Nymöllan laitoksia Ruotsissa sekä Maxaun tehdasta Saksassa.
Pikku hiljaa loppuvat Suomesta myös paperimiesten lakot
9196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

nämä paperimiehet joutavat kortistoon, ylipalkattuja amatöörejä.

Äänestä

Miksi Suomen tehdasta ei haluta pitää? Sitä voi paperimiehet miettiä keskenään.

Äänestä
  • Se on oma kastinsa tuo paperimiesten kasti. Kiehukoon liemessänsä. Hoitajat koittavat vähän parantaa reilun 30 t vuosituloja, mutta pelkään että pahoin käy, He kun tekevät kyllä työtä, ettei ihmishenget vaarannu.
    Saman aikaisesti paperimiehet 70t vuosituolilla istuskelevat ja odottavat, että omena taas tipahtaisi. Sanoisinkos, että toivottavasti lakko kestää ja kauan. Paperikoneille riittää käyttäjiä suomen rajojen ulkopuolelle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se on oma kastinsa tuo paperimiesten kasti. Kiehukoon liemessänsä. Hoitajat koittavat vähän parantaa reilun 30 t vuosituloja, mutta pelkään että pahoin käy, He kun tekevät kyllä työtä, ettei ihmishenget vaarannu.
    Saman aikaisesti paperimiehet 70t vuosituolilla istuskelevat ja odottavat, että omena taas tipahtaisi. Sanoisinkos, että toivottavasti lakko kestää ja kauan. Paperikoneille riittää käyttäjiä suomen rajojen ulkopuolelle.

    Nuo hoitajat 30te tuloilla on niitä jotka eivät viitsi tehdä pyhiä saati vuorotöitä. Näille ei kannata maksaa enempää. Hoitajat jotka tekevät aamu iltas jatkuvassa syklissö mukaan lukien pyhät 40-45ke ja kunnolla vuorossa 45-50te. Kateelliset huutelee paperimiesten palkkaa ei jumalauta.

    Äänestä

  • Meinaatko että Suomessa ja Ruotsissa paperitehtaat suljetaan palkkojen takia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Meinaatko että Suomessa ja Ruotsissa paperitehtaat suljetaan palkkojen takia.

    Ahneet firmat sulkee paperitehtaita sen takia, että saadaan paperi pula ja siten hinnat nuosemaan. Omistajat haluaa mahdollisimman paljon osinkoja niin vähällä kuin vain voi.

    Äänestä

Kun kaikki paperitehtaat on ajettu Suomesta pois niin on paperimiehillä sitten aikaa lakkoilla ja nostaa muiden liittojen maksamia lakkoavustuksia kun omalta liitolta jo perse aukesi.

Äänestä

Ihmetyttää, kun esimerkiksi Helsingin Sanomat on kutistanut perjantailiitteen kokoa paperipulan vuoksi. Toinen juttu on tietysti se, jos paperista ei haluta maksaa, kun ei enää kehdata ostaa halvalla Venäjältä.

Äänestä

Ei muuta kun vene ja huvipursi alalle tienoomaan?💸💸

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

MYYNTISUUNNITELMAT koskevat Stora Enson Anjalan paperitehdasta Suomessa, Hylten ja Nymöllan laitoksia Ruotsissa sekä Maxaun tehdasta Saksassa.
Pikku hiljaa loppuvat Suomesta myös paperimiesten lakot

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu