Järkyttävää keskusta pettää aina Maataloustuhotaa kurvisen avulla se on varma
Nyt se on varmaa KESKUSTA TUHOAA SUUOMEN UUDET MINISTERIT SEN TAKAA
47
626
Vastaukset
- Anonyymi
alkakaa nosta rahaa muuttoautot pihalle ruotsiin vie taas tie..
- Anonyymi
Se on varmaa !
- Anonyymi
jabba the hut haukkuu ruotsalaisia .. saarikko
- Anonyymi
miljardeja jaetaa afrikkaan sdp ja keskusta dille dong puolueita.
- Anonyymi
ollaanko putinin kätyreitä keskusta
Ministeriksi nouseva Petri Honkonen jättää Suomi-Venäjä -seuran puheenjohtajuuden - Anonyymi
Helsingin Etu-Töölössä asuntokauppa on käynyt vilkkaana. Pääministeri Sanna Marin (sd) on ollut liikkeellä sekä myynti- että ostohousut jalassa. Iltalehden tietojen mukaan Marin osti tammikuussa Töölöstä 96,8-neliöisen huoneiston 825 000 eurolla. Kaupoista kertoi ensimmäisenä Seiska.
Vaikka pääministerin palkka on Suomessa kohtuullinen, niin Marin joutui ottamaan kauppaa varten huomattavan asuntolainan. Helmikuun lopussa päivitetyn sidonnaisuusilmoituksen mukaan Marinin asuntolainakanta on noussut vuoden takaisesta lähes 260 000 eurolla. Yhteensä Marinilla on nykyisin lainaa 719 000 euroa.
Osan kaupasta Marin on ilmeisesti rahoittanut myymällä lähistöllä sijainneen aikaisemman, pienemmän asuntonsa.
Upea kylpyhuone
Marinin uudessa läpitalon asunnossa on remonttien osalta ihanteellinen tilanne. Aivan heti ei tarvitse vasaraan tarttua, sillä toisessa kerroksessa sijaitseva asunto on remontoitu vastikään.
Parkettilattialla varustetussa asunnossa on kolme makuuhuonetta, joten tilaa ja omaa rauhaa riittää koko perheelle. Maakuuhuoneiden ikkunat antavat sisäpihalle päin.
Asunto sijaitsee Helsingin Töölössä. Arkistokuva.- Anonyymi
Kirjoittaa kateellinen persureppana. Palstassa on kyse kepusta mutta persu löysi Sannamörön taas sänkynsä alta. Huiiiiiiiii kun persupoloa pelottaa........
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirjoittaa kateellinen persureppana. Palstassa on kyse kepusta mutta persu löysi Sannamörön taas sänkynsä alta. Huiiiiiiiii kun persupoloa pelottaa........
Dille?Perehdyppäs Haaviston osake ja asunto ja kiinteistökauppoihin.Kätevä tapa pestä rahaa tai ottaa lahjuksia. Ostetaan alihintaan ja myydään ylihintaan ja kappas puhtaana käteen.Ai niin pekka asui ilmaiseksi säätiön kämpässä ennen munkkaan muuttoa.Kaikki poliitikot samanlaisia sanna ei poikkeus siinäkään suhteessa.
- Anonyymi
Miten perustelet etta sosiaalidemokraattisen pääministerin asuntokaupat liittyvät keskustan uusien ministerien valintaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Dille?Perehdyppäs Haaviston osake ja asunto ja kiinteistökauppoihin.Kätevä tapa pestä rahaa tai ottaa lahjuksia. Ostetaan alihintaan ja myydään ylihintaan ja kappas puhtaana käteen.Ai niin pekka asui ilmaiseksi säätiön kämpässä ennen munkkaan muuttoa.Kaikki poliitikot samanlaisia sanna ei poikkeus siinäkään suhteessa.
Haavisto ei kuulu keskustaan. Pidättäydytään keskustan uusien ministerien asioissa, kiitos.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirjoittaa kateellinen persureppana. Palstassa on kyse kepusta mutta persu löysi Sannamörön taas sänkynsä alta. Huiiiiiiiii kun persupoloa pelottaa........
sulla on housuissa pieni pili ja huono tili reppana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sulla on housuissa pieni pili ja huono tili reppana.
Keskity olennaiseen, ei tyhjänpäiväiseen .
- Anonyymi
AUTOT
Suomen diesel on nyt maailman viidenneksi kalleinta – näin dieselin käyttövoimaveroa perustellaan
Pumpulla diesel on nyt selvästi kalliimpaa kuin bensiini. Lisäksi dieselautoja rasittaa vuotuinen käyttövoimavero. Mutta mikä onkaan käyttövoimaveron peruste?- Anonyymi
Ahneus painoindeksiongelmaisen bulimikon täytyy ahnehtia ruokaa sekä veroja jotta voi jakaa omilleen valittaen samalla ettei mihinkään ole varaa.Mikäli haluttaisiin oikeasti nopea siirtymä fossiilisista liikennepolttoaineista biopolttoaineisiin vapautettaisiin kaikki oikeasti aidot biopolttoaineet veroista. Samoin niillä liikkuvat ajoneuvot käyttövoimaverosta. Välitön siirtymä hiilidioksidi päästöt putoaisi 90% heti ilman kikkailua.Vaan oikeasti on takoitus kupata veroina verokarja hengiltä.Se joka pystyisi tuottamaan biopolttoaineet kysynnän tyydyttämiseksi kustannustehokkaasti ja ajallaan koko maan kattavasti pärjäisi varmasti.
- Anonyymi
Tämä on varmaan emma karille hyvä uutinen köyhät saa kaivaa vanhat mummon pyörät esille ja näin luonto säästyy
- Anonyymi
Mitä, eikö peräaukko-maukka saanutkaan naftan hintaa alas viime vaaleissa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä on varmaan emma karille hyvä uutinen köyhät saa kaivaa vanhat mummon pyörät esille ja näin luonto säästyy
hamsteri häkkiin ja dieselin katkua kyytipojaksi
- Anonyymi
Nyt varmaan ilmestyy paljon rahaa tilille, kuten pyryharakka lupasi? 🤔
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä, eikö peräaukko-maukka saanutkaan naftan hintaa alas viime vaaleissa?
Kuka tollanen maukka on? Kuuluuko keskustaan vai johonkin muuhun sakkiin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt varmaan ilmestyy paljon rahaa tilille, kuten pyryharakka lupasi? 🤔
Pyryharakka, kenet pitäisi tunnistaa?
- Anonyymi
Ministeri Saarikko selittelee ja levittelee käsiään – Antikainen: Onko suomalaisten tingittävä elintasostaan, jotta vihreät pysyvät hallituksessa?
Jaa Facebookissa
Jaa Twitterissä
LEHTIKUVA
Valtiovarainministeri Annika Saarikko kehottaa suomalaisia tinkimään elintasostaan.
Politiikka
Suomalaisten kotitalouksien lisäksi etenkin kuljetusala on kärsinyt polttoaineiden rajusta hinnannoususta. Valtiovarainministeri Annika Saarikon (kesk.) johtama varautumisen ministeriryhmä on pohtinut kuljetusalan tilannetta, mutta sopua ei tähän mennessä ole syntynyt. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee, pitävätkö vihreät hallitusta panttivankeinaan.
– Itsepintainen jakeluvelvoitteeseen tarrautuminen ajaa maamme kilpailukyvyn mahdottomaan tilanteeseen, kun maantiekuljetuksiin ei joko ole varaa tai ne eivät enää ole kannattavia. Suomi on globaalin logistiikan näkökulmasta pussinperä, eikä kuljetuskustannusten nousu auta maamme kilpailukykyä tippaakaan. Suomalainen teollisuus tarvitsee tehokasta logistiikkaa, mutta hallituksen toimet lähinnä vaikeuttavat sitä, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen moittii.
Suomi vihreiden panttivankina
Torstain kyselytunnilla perussuomalaiset kysyivät, mihin toimiin hallitus on ryhtymässä auttaakseen vaikeassa taloudellisessa tilanteessa olevia suomalaisia. Energian ja polttoaineiden hinnat ovat nousseet rajusti ja ajaneet useita kotitalouksia sekä kuljetusalan yrityksiä ahtaalle.
– Kysymykseni ministeri Annika Saarikolle koski sekä suomalaisten tukemista että polttoaineveron laskua ja dieselin käyttövoimaveron poistoa, mutta vastaukseksi tarjottiin lähinnä selittelyjä valtiontalouden heikosta tilasta eikä polttoaineiden hintoja käsitelty sanallakaan. Samaan aikaan, kun rahaa riittää jaettavaksi erilaisiin ilmastotekoihin ulkomaita myöten, oman maamme kilpailukyky unohdetaan.
– Herää kysymys, pitävätkö vihreät tässä panttivankina hallitusta ja samalla koko kansaa? Kuljetusalan ahdinko heijastuu koko yhteiskuntaamme, sillä valtaosa maamme kuljetuksista kulkee dieselin voimalla maanteillä, Antikainen analysoi.
Hallitus ajaa surutta suomalaiset kurjuuteen
Hallituksen vastaukset olivat kautta linjan ympäripyöreitä. Monet muut Euroopan maat tarjoavat apua polttoaineidenLE ja energian hintojen kanssa kamppaileville kansalaisilleen, mutta täällä hallitus tarjoaa elintasosta tinkimistä ja sossun luukkua. Pienipalkkaisille duunareille ja eläkeläisille ei ole helpotusta luvassa.
Polttoaineiden hinnat ovat ennätysmäisen korkeita, mutta jakeluvelvoitteen nostosta pidetään edelleen itsepintaisesti kiinni.
– Hallitus ajaa surutta suomalaiset kurjuuteen, kunhan hallituksen itse EU:n edellyttämiä selvästi korkeammiksi asettamat ympäristötavoitteet saavutetaan, Antikainen lataa.
Suomalaiset saavat pärjätä omillaan- Anonyymi
Ministeri Saarikko ei ole vastuussa Kurvisen ja Honkasen henkilokohtaisista asioista.
- Anonyymi
Perussuomalaiset: Saksa, Ruotsi ja Italia keventävät polttoaineveroa tuntuvasti – Suomessa hallitus kohdentaa ilmastokehitysapuun
- Anonyymi
Niinhän ne viisaat maat tekee,Suomi kiristää lisää kansalaisten vyötä että viimeinenkin ostovoima katoaa hintojen kallistuessa.parempi alakaa pakolaiseks niin pärjää paremmin.
- Anonyymi
Persuja kun äänestää saa Putinin. Kaikki oikeistopopulistit ovat rähmällään diktaattoreihin. Se on nähty persujen Pohjois-Korean ihannoimisilla, samoin Putin oli heidän ihanne.
Nyt katkotaan muka suhteita, mutta heti kun vallassa on on "uusi Putin" populistit ovat rähmällään.
Niin ja unohtamatta Niikkoa ja hänen Kiinan suhteitaan.
Kaikki pohjalaiset ovat aina tottuneet hoitamaan maatalous asioita se on heillä DNA:ssa, Kurvinenkin on turkistarhaaja perheestä joka lasketaan myös maatalouden alaan.
Hoitaa varmasti paremmin postinsa kuin yksikään persuministeri edellisessä, Sipilän hallituksessa.- Anonyymi
Älä jauha paskaa ,keput ne ryssii kaiken.Teidän suuta ei täytä mikään.
- Anonyymi
saarikko haukku kaikkia jokka käy kirkossa ja ruotsalaisia
- Anonyymi
vähä-älysten puolue
- Anonyymi
UUTISET
UUTISETPOLITIIKKA
Ministeriksi nousevan Petri Honkosen johtama Suomi-Venäjä-seura on saanut OKM:ltä yli kahdeksan miljoonaa euroa Krimin valtauksen jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö (OKM) on tukenut Suomi-Venäjä-seuran toimintaa miljoonilla euroilla vuosina 2015–2022.- Anonyymi
keskusta tukee venäjää toimissa ukrainaan honkone z
- Anonyymi
Honkosen syytä tehdä johtopäätökset omaamistaan venäjä rasitteista kepun maine toista ruplaskandaalia kuten ahon spermapankkitulot.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Honkosen syytä tehdä johtopäätökset omaamistaan venäjä rasitteista kepun maine toista ruplaskandaalia kuten ahon spermapankkitulot.
Eipä taida Honkosella olla kovinkaan kummoisia rasitteita perittynä Saarijärveltä?
- Anonyymi
Tämä uusi hyvinvointialuehallinto,sehä ei maksa mittään.Talkootyönä istuuvat ja tekevät päätöksiä.Miten se oikein olikaan Sipilän hallituksen aikaan?työhyvinvointia lisätään ja byrökratiaa vähennetään roimasti näillä toimilla.No niimpä varmaan käy??
- Anonyymi
Keskustajohtaja Suomenmaalle: On mahdollista, että lähdemme hallituksesta
ELISA HYVÄRINEN
JULKAISTU 30.01.2022 | 10:54
PÄIVITETTY 30.01.2022 | 10:54
Petri Honkosen mukaan talous ei ole enää SDP:lle tärkeää.
MAINOS
Keskustan varapuheenjohtaja Petri Honkosen mukaan on vielä mahdollista, että keskusta lähtee hallituksesta.
Hän kertoo Suomenmaan haastattelussa aina ajatelleensa, että punamultayhteistyöllä on saatu historiassa aikaan paljon hyviä päätöksiä ja vastuullista taloudenhoitoa”.
– Että sitä pitää joskus kokeilla. Mutta nyt on selvinnyt, etteivät demarit toimi enää niin, miten aiemmin. Talous ei enää ole heille tärkeää, Petri Honkonen sanoo Suomenmaalle.
Keskustajohtaja kertoo tunnelman hallituksen sisällä muuttuneen. Honkosen mukaan käänteentekevää on ollut SDP:n ja vihreiden päätökset vaihtaa puheenjohtajiaan. Vaalivoittoon eduskuntavaaleissa 2019 SDP:n luotsannut Antti Rinne erosi pääministerin paikalta vuonna 2019, minkä jälkeen SDP:n puoluevaltuusto valitsi Sanna Marinin (sd.) pääministerin tehtävään. Marinista tuli myös SDP:n puheenjohtaja. - Anonyymi
Keskustajohtaja Suomenmaalle: On mahdollista, että lähdemme hallituksesta
ELISA HYVÄRINEN
JULKAISTU 30.01.2022 | 10:54
PÄIVITETTY 30.01.2022 | 10:54
Petri Honkosen mukaan talous ei ole enää SDP:lle tärkeää.
MAINOS
Keskustan varapuheenjohtaja Petri Honkosen mukaan on vielä mahdollista, että keskusta lähtee hallituksesta.
Hän kertoo Suomenmaan haastattelussa aina ajatelleensa, että punamultayhteistyöllä on saatu historiassa aikaan paljon hyviä päätöksiä ja vastuullista taloudenhoitoa”.
– Että sitä pitää joskus kokeilla. Mutta nyt on selvinnyt, etteivät demarit toimi enää niin, miten aiemmin. Talous ei enää ole heille tärkeää, Petri Honkonen sanoo Suomenmaalle.
Keskustajohtaja kertoo tunnelman hallituksen sisällä muuttuneen. Honkosen mukaan käänteentekevää on ollut SDP:n ja vihreiden päätökset vaihtaa puheenjohtajiaan. Vaalivoittoon eduskuntavaaleissa 2019 SDP:n luotsannut Antti Rinne erosi pääministerin paikalta vuonna 2019, minkä jälkeen SDP:n puoluevaltuusto valitsi Sanna Marinin (sd.) pääministerin tehtävään. Marinista tuli myös SDP:n puheenjohtaja. - Anonyymi
Keskustan uusiministeri kaksikko Beavis & Butt-Head .
- Anonyymi
Ei näytä kepuvihersosialistinen hallitus löytävän rahaa hoitajille. Ukrainan sotaan löytyi se rahamäärä kolmen minuutin iltakoulussa. Nyt ennen lakkoakin kuolee koronaan 140 ihmistä viikossa. Muistakaa. kun rakastettu Niinistö nieli kyyneleitä TV:ssä, kun hänen vaalikampaniansa suuri rahoittaja Hartwall kuoli ensimmäisenä. Ei nyt kannata 140 kertaisesta vaivaa nähdä tekosurussa.
- Anonyymi
"Varma" näyttää sanalta, jonka merkitystä nettikirjoittajat eivät tiedä. Varma ei tarkoita että kunkirjoittaa ihan otsikon vierestä mitä mieleen juolahtaa , niin kaikki uppoaa lukijaan.
- Anonyymi
Joskus langat sekoaa netissa.
Eikä ihme, kun oikein kaksi ministeriä samana päivänä
- Anonyymi
Kurvinen näyttää alienilta..
- Anonyymi
Tarvittiin todella merkittävän ilmeinen rimanalitus. Tämä kyllä sataa uuden kulttuuriministerin laariin.
- Anonyymi
Oot aikalailla aloittaja hakoteillä.. Keskusta sen tulee pelastamaan!!!!! Ps. Persujen kannatus vajoaaaaaaaa......haha.....
- Anonyymi
Kyllä on taas kerrassaan, niin typerä aloitus. Että joku voi ollakin, noin tietämätön tämän päivän asioista!??
Lue ja tutustu, millaisen paketin Keskusta, hallituksen johdolla, on luonut maamme maanviljelijöille!! JOPA MAANVILJELIJÄT, OVAT SIIHEN ERITTÄIN TYYTYVÄISIÄ!!
Miten tällaista tietämätöntä, roskaa, joku kehtaa edes maanviljelijöiden nimissä edes tänne julkaista!!??- Anonyymi
eläppäs valehtele oot putnin kamu ekkä ees tiedä viljelystä mitään surkee oott .
- Anonyymi
näin on
- Anonyymi
kyllä
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881577
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla121460- 981390
- 691260
- 1041199
- 1161150
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n257972- 69971
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18925- 37907