sairaanhoitajan palkka

Anonyymi

jos 2400€ on peruspalkka niin sehän pn jumalauta 17€ tunti. sitten lisät päälle niin kolmeentonniin meneee. en minä kyllä valittaisi esim . siivoojatkaan kunnalla on saa kuin alle 2000€.

rakennuksilla vaikka jokapaikan höylä kuten sairaahoitajakin molemmat osaa käyttää oman alan laitteita niin saa raksalla monta euroo vähemmän ja varmasti ottaa niveliin enemmän kerrostaloa ylös alas juostessa tavarat kainalossa.

autonkuljettajat saa monta euroo vähemmän


moni mies valtainen työ kunnallisissa niin saavat monta euroo vähemmän mitä nyt jo nämä sairaanhoitajat.

jos totta puhutaan nii monesti naisvaltaisilla aloilla on jopa paljon parempi palkka eikä mikään miesten euro on naisten 80centtii.

ja toiseksi näitä sairaanhoito aloja ei voi väittää että kaikilla hoitaja vaje ja kiire.

omilla silmillä nähnyt miten vanhushoidossakin kunnallisissa ei viedä ulos ollenkaan ei mennä jo pyydetään apua.. mutta jos menet vaikka sellaisiin hoitolaitoksiin käymään niin istuvat kahvipöydässä aina kun menet sinne.

sairaaloissakin potilaat kun ovat niin suurinosa on leppoisaa ruuan jakelua ja kirjaamista koneelle sekä vain huoneessa käyntiä.

luulisi 17€ tunti olevan tyytyväinen jo nyt.

esim jotkut ansaitsevat korotuksen kun tosiaan on vajausta eikä ehdi kaikkea vaikka eihän se palkankorotus sitä vajetta täytä eikä ehdi siltikään yhtään enempää.


enemmän heitä pitää palkata eikä mitään palkankorotuksia. 80% on jo leppoista jouten oloa muutenkin työajasta monilla.

kyllä siellä hoitajia riittää kun esim itse joudut sairaalaan käymään niin yhdellä käynnillä sua voi opastaa taikka kuljettaa siinä samassa yksikössä viisi hoitajaa. yks ottaa vastaan toinen tuo kipulääkkeen yksi vie röntgeniin joky ottaa kuvat joku muu opastaa odotus tilaan joku muu taas ottaa verikokeen tuloksen sana rata jatkuu.

kyllä siellä on tarpeeksi hoitajia jo nyt.

kaiken takana on ahneus

8

1834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ongelmahan on siinä että asiakkaiden tulva on jatkuvaa. Kyllä siinä kiire on. Mene vaikka TYKSin T-sairaalan päivystykseen. On se jatkuvaa asiakkaiden ryysistä.

      • Anonyymi

        Eli työntekijöitä lisää, ei siihen muu auta.


    • Anonyymi

      No ei se noin mene. 2400€/kk liksalla saavat ainakin täällä etelässä tuntipalkaksi 14.72€/h. 17€/h tekisi kuukausiliksaksi 2770€/kk.

    • Anonyymi

      Kuten moni on huomauttanutkin niin ei se palkka vähennä tosiaankaan sitä vajausta ja kiirettä.
      Eikä se saa motivaatiotakaan lisääntymään ym. syiden takia.

      Omassa yrityksessäni huomasin että korkeampi palkka pasiivoi.
      Pari kaveria pääsi urakkaporukkaan mukaan täydellä osuudella vaikka ammattitaito puutteellinen.
      Ei se ammattitaito kohentunut vuosien aikana, eikä osoitettu minkäänlaista kiitosta tuosta ylimääräisestä siivusta.
      Päinvastoin vaadittiin lisää palkkaa vaikkei ammattitaito edellyttänyt edes sitä nykyistä palkkaa.

    • Anonyymi

      Milläs helvetin logiikalla olet päätynyt 17€/h ansioihin?

      Hoitsun työaika 6,5-7h/päivä? Päivitäs nyt hyvä ihminen tietojas vähän.

    • Anonyymi

      Totta turiset kyllä, että kunnallisella siivoojienkin ansioit pitäisi nostaa järkevämmälle tasolle. Tonni lisää sinnekin niin ollaan järkevissä lukemissa.

    • Anonyymi

      Nuorilla hoitajilla on se peruspalkka, jos ei ole mitään ns. ikälisiä tai ylityökorvauksia eikä velkoja, tai lapsia joista saa verotuksessa vähennykset, niin sillä sitten eletään. Yksinäinen ihminen maksaa itse vuokransa, eikä saa asumistukia hoitajan palkalla.
      Opittava elämään tulojen mukaan. Vanhemmiten nousee "tienestit", ikälisien ja työvuosien perusteella. Vuorotyöläinen hankkii vähän enempi ja on siis kurjahkot työvuorot, jos nauttii ylitöistä ja ilta-ja viikonlopputöistä, niin palkka paranee, siten myös verotus ! Nuori, vasta valmistunut hoitaja, jokseenkin samoja töitä tehden luonnollisesti jää vähemmälle palkalle, niin se on aina ollut ! Kokemuksesta siis palkitaan. Hoitaja, kumminkin tekee ihmisten kanssa töitä, jossain kohti auttaa ihmisen elämässä, aina se ei onnistu, kuolema korjaa, joten aika vaativaa työtä.
      Jos joku konetyöläisen kone menee rikki, sen voi korjata ja taas toimii, mutta kuollutta ihmistä ei voi enää "ehjätä" !!!
      Koneita voi myös pestä, mutta ne ei ulosta, joskus nekin kyllä haisevat, mutta koneen voi joskus jättää hoitamatta ja vahtimatta, mutta ihmistä ei aina voi jättää letkuihin vahtimatta ! Joskus ihmiset voisivat ajatella mikä ero on hoitotyöllä ja ns. "konetyöllä, tai paperityöllä", vaikka konttorissa.
      Lääkärit ja hoitajat, myös lastenhoito on ihmisille tehtävää hoitoa, siinä on usein henkikin kyseessä. Palkkaa vain lisää hoitohenkilökunnalle, niin ala alkaa kiinnostamaan ja myös miehet hakeutuvat alalle !
      Rahaa tuntuu olevan kaikkeen muuhun "ilmasto hömppään" ja ulkomaan apuihin, kun ensin pitäisi hoitaa Suomen asiat reilaan ja lahjoittaa rahaa vähemmän, jos vielä jää jotain yli budjeteista !? Olevinaan ollaan itsenäinen valtio, mutta EU taitaa olla meidänkin "Isäntänä" ja suomalaiset EU:n orjia ! Kaikkeen ei tarvitse suostua, kun jostain ojennetaan käsi, että tänne euroja nyt ja heti !!
      Arvostetaan ihmis-suhde työ sille kuuluvalla summalla, että pääsee myös vanhukset hoitoon, eikä olla "ongelmajätteenä", jaloissa pyörimässä !!
      t. vanha hoitoalan koulutettu !!

    • Anonyymi

      Ja tähän,kun lisää ikälisät vuorolisät ja isot lomat ja mahdollisuus ylitöihin. Ei ollenkaan huono.
      Miksi lomat jää kaikessa puheessa pois.. ? yksityisiin aloihin verrattuna kuukausi vuodessa enemmän vapaata.
      Kaikki aatot 100% korotus ja niistä vapaa vielä päälle. Lauantailisät yms.. Mitä muilla aloilla tää on vaan haavetta.
      Ite yksityisellä ja firma tekee hurjaa voittoa ja saadaan aina minimi korotus. Nyt 1,6%..Tervetuloa hoitsut tekemään isoa rahaa teollisuuteen.. 7vuoden jälkeen olet urasi huipulla ja tällähetkellä se palkka on noin 2300€ alkupalkka on noin 1800€.. Vuorolisät päälle. ylitöistä tapellaan kovasti et harvoin saa..joka päivä olet ihan paskassa sekä hiki lentää ja kaikki vittuilee kaikesta .. Ihanaa duunii.
      Laskin et jos olisin jouluaaton ja juhannusaaton vuoron mukaisesti töissä klo.7-19 töissä niin nettona en saa edes auton tankillista rahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6117
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4663
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      49
      4421
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4249
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2662
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2172
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1642
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      130
      1514
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1453
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe