Jos avoeron alussa olisi ajatus että äiti jäisi lasten kanssa vanhaan kotiin, joka puoliksi expuolison kanssa nimissä/lainat. Ja mies muuttaisi lähelle, edulliseen pieneen vuokra kotiin. Ja ajatuksena olisi hakea asumistukea tuohon omakotitaloon, niin onnistuuko siinä jotenkin pistää kuluiksi koko lainasumma, vaikka tavallaan se puolikas lainoista miehen nimissä? Mutta kuitenkin tarkoitus olisi olla tavallaan "vuokralla" siinä miehenkin puolikkaassa lainan lyhennyksessä.. Heh, ymmärtääkö kukaan mitä haen tässä. Eli tämä olisi järjestely näin alkuun ettei liian isoja muita muutoksia tulisi heti eron lisäksi.. Liittyy myös lasten koulun käyntiin ym.
Onko kukaan toiminut näin :)
Asumisjärjestelyt?
5
1633
Vastaukset
- Anonyymi
Ei onnistu
- Anonyymi
joku yrittää taas saada kaikki rusinat pullasta.
tässä toden näköisempi tulevaisuuden kuva laulun sanoin.
Maantielle vaan
Tahdon tuntemattomaan,
Sieltä kultaa löytää saan,
Näin kerrottiin
Tielle vaan
Joukkoon ensimmäisien
Alle tuulten jäisien
Taas painuttiin
Polttamaan
Jäätä vaikka kylmä on,
Käsky tullut kohtalon
Käy eteenpäin,
Vuorten taa
Tie vie usvaan siniseen,
Tie tulevaisuuteen,
On edessäin - Anonyymi
No asuntolainan osuudesta riippuen tukea saisin joka tapauksessa, omasta osuudestsni. Tai jos vuokralle menisin vastaavaan hintaiseen asuntoon. Miksen myös voisi hoitaa miehenkin lainaosuuden ja saada sitä vasten tukea?
Niin, rusinoita pullasta on kyllä eron kohdatessa vaikea nähdä. Tässä itsellä tarkoitus hetken turvata tietynlainen muuttumattomuus kolmen lapsen arjessa, tarkoitus on myydä yhteinen vanha koti kun saadaan ensin muuten yleistilanne ehkä tasoittumaan ja mietittyä järjestelyitä. Lapsen etua tässä haetaan, jos se on rusinat pullasta niin ehkä sitten niin... - Anonyymi
Eikö asuntolainasta huomioida asumistuessa ainoastaan korko?
- Anonyymi
Juu itseasiassa näin kyllä, korko-osuus huomioidaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117104
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324188törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/363655Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3981940- 321457
- 351438
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621337Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121078Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1721055Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111000