Jos pelisääntöjä noudatettaisiin, niin ei tarvitsisi keskustella pakkolaista. T
ehyn on syytä katsoa peiliin ja syvästi.
Potilaiden hengillä ei pidä tehdä politiikkaa.
Tosikertomus kentältä toissapäivänä. Potilas tarvitsi ampulanssia, joka vihdoin saatiin pitkän maanittelun jälkeen paikalle. Ensihoitaja nosteli olkapäitään ja tuhahti, että pitäähän edes jonkun kuolla, että tällä lakolla olisi merkitystä.
Tehy saisi hävetä, kun kieltäytyy suojelutyöstä
6
149
Vastaukset
- Anonyymi
Pakkolaki tarvitaan. Se on tullut selväksi. Kysymys ei ole lakko-oikeuden musertamisesta. Kysymys on suojelutyöstä, jonka pelisääntöjä ei noudateta. Hävetkää hoitsut.
- Anonyymi
Missä olitte silloin vaatimustenne kanssa, kun sairaalaosastolla oli vain yksi sairaanhoitaja vastaamassa 25:tä potilaasta? Tästä eteenpäin aina kun osastolta puuttuu sairaanhoitaja, ilmoitus aville potilasturvallisuuden vaarantumisesta. Valitettavasti kansa ei tiedä, että potilasturvallisuus vaarantuu joka ikinen päivä, koska sijaisia ei saada.
- Anonyymi
Ei tarvita, kun työnantaja ilmoittaa, että julkinen puoli ei saa valtiolta nykyistä enempää rahaa.
Työnantajapuoli aloittaa julkiselle puolelle annetun rahan uudelleen kohdentamisen. Kaikkien julkisen puolen palkkoja, pl terveydenhoito, höylätään 300miljoonaa, joka jaetaan terveydenhuollon palkkoihin.
- Anonyymi
Miksi moinen möly turhanpäiväisestä ammattiryhmästä, jotka istuskelevat vain kahvilla ja juoruilevat. Eihän sairaanhoitajilla ole mitään virkaa? Kentältä kuultua, jos pakkolaki tulee, sairaanhoitajaopiskelijat keskeyttävät koulun. He eivät pakosta töitä tee.
- Anonyymi
Kun THL sanoi jotain koronasta, niin silloin toimittiin sillä tavalla.
Kun nyt virkavastuulla viranomaiset sanovat, että tarvitaan potilasturvallisuuden takaamiseksi pakkolaki suojelutyön osalta, niin sellainen pitää säätää. Ei aleta nyt nikottelemaan ja poliittisesti poseeraamaan. Kysymys on ihmishengistä.
Syöpäleikkauksia on siirtynyt yksityiseen syöpäsairaalaan.
Rahaa ei ole palkankorotuksiin. Se on saletti. Kun katsotaan julkisen puolen tilaa, niin eletään velaksi miljarditolkulla. Tarvitaan leikkauksia tai työllisyysasteen nostamisen 78%:iin.
Työllisyysasteen nostoon ei vasemmistohallitus ole halukas. Mieluummin se seisottaa ihmisiä kortistossa ja kustannukset on 10 miljardia vuodessa.
Eli edessä on leikkaukset. Siihen kohtaan palkannosto on epäsopiva ajatus. Joka tapauksessa henkilökuntaa joudutaan vähentämään. Jos palkkoja nostetaan, niin vähennystarve kasvaa vastaavasti. SAK on tunnetusti maan suurin työttömyyden aiheuttaja. Silläkö mennään edelleen tässä velkakierteen oravanpyörässä, jossa takaseinä häämöttää, eli oravanpyörän laakerit ovat kuumenemassa ja leikkaavat kohta kiinni.
Menkää töihin. Teidät on jo nähty ja kuultu. - Anonyymi
Mihinkään töihin ei lakkojen aikana, tai kusiruuttapartiomme moottoriruiskuin ja sankoruiskuin pysäyttävät rikkuriaikeet porteille siankusella.
Talkoo-Taavetti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p264943Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504740Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2104722Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184561Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133660Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192344Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32128- 661647
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241474- 1881214