Vety lämmittää ilmastoa 11-kertaisesti, vuodot tukittava.

Anonyymi

Ongelmaksi tulevat tulevaisuudessa miljoonat vetyautot ja niiden salakavalat vetyvuodot niin autoissa kuin vetyinfrassa. Vety kun on todella pieni atomi, joka haihtuu myös jopa vetytankkien läpi hiljakseen vaikka tiivistys olisikin kunnossa. Kun tämä uhka todella selviää Elokapinalle ja Greenpeacelle, niin alkaa mediassa rummutus ja vetyautojen vastustus.

"Ilmakehään karannut vety lämmittää ilmastoa erittäin pahasti – Uusi tutkimus: 11-kertaisesti hiilidioksidiin verrattuna, vetyvuodot pakko minimoida"

https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/6264cb67-f749-4570-b97b-dd8759b02d3b

19

936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Taas uusi naula vetyautojen arkkuun?

      • Anonyymi

        Ei 3-4 kertaa energiaa enemmän vaativalla teknologialla ole akkusähköautojen aikakaudella merkitystä.

        Esimerkiksi Toyota Mirai on tavallaan sähköauto, jossa on 110 kWh "akku", jonka "lataaminen" vie 400 kWh sähköenergiaa, "lataus" maksaa 10-kertaisesti, eikä sitä voi ladata kotona. Ja kaiken lisäksi menettää vedyn tankista seisoessaan.

        Ei tällaisella vetyvirityksellä ole eväitä kilpailuun.


    • Anonyymi

      Vetyä kannattavat vain viherpesijät ja venäläisten kätyrit.

    • Anonyymi

      Ihme että tästä aiheesta ollaan melko hiljaa mediassa.

    • Anonyymi

      The UK Government report explains that "the increase in equivalent CO2 emissions based on 1 percent and 10 percent H2 leakage rate offsets approximately 0.4 and 4 percent of the total equivalent CO2 emission reductions, respectively," so even assuming the worst leakage scenario, it's still an enormous improvement.

      ts. vetytalouteen siirryttäessä, ja hiilidioksidipäästöjen sen seurauksena vähentyessä, vetyvuodot huonontavat lopputulosta pahimmillaan jopa 4%, jos vedystä oletetaan vuodettavan 10%. Pieni kauneusvirhe.

      • Anonyymi

        Hys, pitäisi päästä veronmaksajien lompakolle. Ollaan lobattu poliitikkoja pitkään. Hiljaa huonoista puolista.


    • Anonyymi

      Vedyn säilöminen tankkiin on hankalaa, koska se tulee vähitellen läpi metallisäiliöstäkin. Saa käydä tankilla, vaikkei ajaisikaan.

    • Anonyymi

      Elokapina varmasti kiinnittää huomiota tälläisiin tutkimuksiin.

    • Anonyymi

      Koska media tarttuu tosissaan tähän aiheeseen? Vai ollaanko jo liian väsyneitä ilmastonmuutos artikkeleihin?

    • Anonyymi

      Toisesta ketjusta lainaten:


      Tutkijat kertovat vetykaasusta myös:

      The UK Government report explains that "the increase in equivalent CO2 emissions based on 1 percent and 10 percent H2 leakage rate offsets approximately 0.4 and 4 percent of the total equivalent CO2 emission reductions, respectively," so even assuming the worst leakage scenario, it's still an enormous improvement.

      ts. vetytalouteen siirryttäessä, ja hiilidioksidipäästöjen sen seurauksena vähentyessä, vetyvuodot huonontavat lopputulosta pahimmillaan jopa 4%, jos vedystä oletetaan vuodettavan 10%. Pieni kauneusvirhe.

      • Anonyymi

        Linkki artikkeliin.

        "Suuri osa siitä on vuotoa Frazer-Nash Consultancyn toisen raportin mukaan . Säilytä vetyä painekaasusylinterissä, ja voit olettaa, että menetät 0,12–0,24 prosenttia siitä joka päivä. Se vuotaa ulos putkista ja venttiileistä, jos jaat sen tällä tavalla ja menettää noin 20 prosenttia enemmän tilavuutta kuin metaanikaasu, joka nyt virtaa kunnallisten putkistojen kautta – vaikka vety on paljon kevyempää kuin metaani, tämä suurempi tilavuus vastaa vain 15 prosenttia painosta.

        Kun vetyä kuljetetaan kryogeenisenä nesteenä, kiehuminen on väistämätöntä, ja voit odottaa menettäväsi sitä keskimäärin noin 1 prosentin päivässä. Tällä hetkellä tämä on ilmaantunut ilmakehään.

        Tuuletus- ja tyhjennystoiminnot ovatkin tällä hetkellä yleisiä vedyn elinkaaren ajan. Niitä esiintyy elektrolyysin aikana, puristuksen aikana, tankkauksen aikana ja prosessin aikana, kun se muuttuu takaisin sähköksi polttokennon kautta.

        Ilmanpoistossa tai tyhjennyksessä prosenttiosuudet yleensä pienenevät yksinkertaisen vuodon aiheuttamaa menetystä – esimerkiksi nykyisten elektrolyysimenetelmien, joissa käytetään ilmaa ja tyhjennystä, oletetaan menettävän 3,3–9,2 prosenttia kaikesta tuotetusta vedystä riippuen pitkälti siitä, kuinka usein prosessi alkaa. sammuu ja sammuu – tämä on hieman huolestuttavaa tilanteissa, joissa vedyn tuotanto nähdään keinona varastoida ylimääräistä uusiutuvaa energiaa, jota välitön kysyntä ei kanna.

        Tyhjennys- ja tuuletuspäästöjä voidaan puhdistaa merkittävästi lisäämällä järjestelmiä, jotka yhdistävät poistetun tai puhdistetun vedyn takaisin veteen ja syöttävät sen takaisin prosessiin – mutta kestää jonkin aikaa, ennen kuin tällaiset toiminnot ovat taloudellisesti kannattavia.

        Kaiken kaikkiaan Frazer-Nashin raportti odottaa, että 1-1,5 prosenttia kaikesta vedystä sen keskeisessä mallinnusskenaariossa päätyy ilmakehään, jolloin liikenteen päästöt vastaavat noin puolet tästä ja päästöt tuotanto- ja kulutuspäässä. noin neljännes kutakin.

        Samaan aikaan eri olettamuksilla toimien ensimmäinen linkitetty raportti odottaa, että 1–10 prosenttia kaikesta vedystä päätyy ilmakehään globaalissa skenaariossa."

        https://newatlas-com.translate.goog/environment/hydrogen-greenhouse-gas/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp


    • Anonyymi

      VTT sen sanoo ääneen että vetypäästöt ovat ongelma ja muutenkin vetytekniikassa on vielä merkittäviä haasteita:

      "Viime aikoina on puhuttu vetypäästöjen mahdollisesta ilmastoa lämmittävästä vaikutuksesta. Vaikka vetyä ei tarkoituksellisesti päästetä ilmakehään käytön aikana eikä vety ole kasvihuonekaasu, vetyvuodot vaikuttavat ilmakehän kemiaan ja vaikuttavat epäsuorasti ilmaston lämpenemiseen. Vetypäästöt ilmakehään vaikuttavat muiden kasvihuonekaasujen – metaanin, otsonin ja vesihöyryn – elinkaareen, mikä lämmittää ilmastoa epäsuorasti lyhyellä aikavälillä. Vetytalouden ilmastovaikutusten minimoimiseksi vuotoja tulee minimoida, estää ja seurata. Valitettavasti häviöitä vedyn toimitusketjuissa ei tällä hetkellä ole juuri säännelty. Häviöiden arvioidaankin tällä hetkellä vaihtelevan paineistetun vedyn muutamasta prosentista (1–4 %) nesteytetyn vedyn 10–20 prosenttiin. Sekä vedyn ilmastoa lämmittävään vaikutukseen että vetytalouden kehittämisen vuotomääriin liittyy suurta epävarmuutta."

      https://www.vttresearch.com/fi/uutiset-ja-tarinat/nain-vihrea-vety-muuttaa-energiajarjestelmaamme?fbclid=IwY2xjawNVtDlleHRuA2FlbQIxMQABHrVLFeSpIQywWEfvgN8gCRcMNvCSznoQtM4gOZ0zR8CyQqH--5x6CJPAt-Hc_aem_WvVn-kZYDNtFjU_MxmRkmA

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ei vetyautoja tule koskaan olemaan niin paljon että niistä aiheutuisi ongelmia kuin korkeintaan niiden harvalukuisten omistajille itselleen.

    • Anonyymi

      Vuoto vetyautossa, polttokenno ja korkeajänniteakku.
      Siinä onkin melkoinen pommi. Ei tarvitse enää kertoa, että tulipalo oli räjähdyksen omainen, hihii!

      • Anonyymi

        Ei vety syty ilman riittävää lämpötilaa eli käytännössä kipinää.

        Vety ei muutenkaan pala räjähdysmäisesti kuin umpinaisessa tilassa.

        Vety voidan myös hajustaa kuten nestekaasu. Ei nestekaasukaan (butaani ja/tai propaani) haise miltään. Niihin on lisätty hajuste minkä ihminen haistaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei vety syty ilman riittävää lämpötilaa eli käytännössä kipinää.

        Vety ei muutenkaan pala räjähdysmäisesti kuin umpinaisessa tilassa.

        Vety voidan myös hajustaa kuten nestekaasu. Ei nestekaasukaan (butaani ja/tai propaani) haise miltään. Niihin on lisätty hajuste minkä ihminen haistaa.

        Joo, voithan sinä elämän sankari ohittaa ihan Tukesin laatimat suojaohjeet ja uskoa ettei vety ole mitenkään vaarallista eikä niitä turvaohjeita tarvitse noudattaa.

        "Vety on erittäin helposti syttyvä kaasu. Vedyn ja ilman seoksen sytyttämiseen riittää 0,02 mJ:n energia. Puristetun vedyn vuoto voi muodostaa niin paljon staattista varausta, että vuoto syttyy näennäisesti itsestään. Myös muuten muodostunut staattinen varaus, kipinät, kuumat pinnat ja liekit sytyttävät vedyn helposti. Ruosteinen pinta voi sytyttää vedyn huomattavasti itsesyttymislämpötilaa alemmassa lämpötilassa. Hienojakoinen platina ja jotkut muut metallit sytyttävät vedyn.

        Vuotava vety kohoaa ylöspäin ja muodostaa syttyvän seoksen suljetun tilan yläosaan. Vuoto aiheuttaa räjähdysvaaran sisätiloissa. Tulipalon kuumentama kaasusäiliö voi repeytyä, minkä jälkeen vapautunut vety palaa räjähdyksenomaisesti."

        https://tukes.fi/vedyn-kasittelyn-ja-varastoinnin-turvallisuus

        https://www.both2nia.com/fi/ajankohtaista/tukes-julkaisi-oppaan-vedyn-turvalliseen-kasittelyyn-ja-varastointiin

        https://ova.ttl.fi/vety


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      117
      3643
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      38
      3202
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      139
      2764
    4. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      18
      2335
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2303
    6. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      212
      2111
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      2075
    8. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1894
    9. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      121
      1886
    10. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1881
    Aihe