täällä Pohjolassa on muutaman kuukauden päästä todellisuutta.
Allaolevan kirjoitin Politiikka-sivuilla, mutta
tällä sivulla taitaakin olla oikea paikka.
-----
Elokuussa aikoo saksalainen yritys markkinoida ideansa pohjoismaissa internetin kautta.
Työvoimaa haetaan ja se, joka lupaa tulla töihin halvimmalla, voittaa. Ostajat ovat yrityksiä.
Normaalia internetillä tapahtuvaa huutokauppaa, mutta korkeimman jarjouksen sijasta voittaa halvin tarjous.
Tämä oli tavallista 1800-luvulla kun myytiin ns. huutolaisia sille joka halvimmalla osti.
Saksassa ovat ne yrittäjät, jotka ovat palveluksia käyttäneet, laskeneet palkkakuluja
n. 15 %:lla.
Mitä mieltä ovat työttömät näistä uusista tuulista?
Huutolaismenetelmä nettiin
6
463
Vastaukset
- uuuuuuuuuuu
Nyt tehny tuolla menetelmalla toita 3 vuotta. Nettopalkka 8000e kuussa, joten ei yhtaan huonompi konsti.
- työtönniilo
Suomessa ei taida tuo homma toimia. Täällä on palkkakustannukset jo valmiiksi alennettuja vähintäänkin tuon 15%.
Tuleeko työmarkkinoillekin tämä halpamarketeista tuttu menetelmä, ei niin väliä laadusta, kunhan on halpaa.- "tietäjä"
Totahan se on nytkin. Mene vaan mihin kauppaan tahansa niin ei ne osaa ja tiedä, mutta työssä ovat kuitenkin. Eikä niille tarvitse maksaa täyttä palkkaa kun eivät omista oikeuksistaan tiedä, tyytyvät vähään ja eivät sano vastaan. Kunhan saavat vuokrat maksettua niin muulla niin väliä. Tähän tämä on jo mennyt, työelämä.
- eräs kolmas
Kilpailutetuhan työpaikat palkkoineen on jo nyt, harvemmin vaan yritysjohtajat palkkaa sitä halvinta. Kokemus opettaa.
- Pitkän aikaa työtön
... mitään huutokauppaa halvimmista työntekijöistä. Sehän on kohta täysin ilmaista. Välityksestä huolehtii "Työnvälitys".
- Vinkki Filatoville
No mutta tässähän olisi Filatoville ja jollekin ovelalle nykyliberaalille loistopaikka rikastua todella tukkumyynnillä.
Uuslipilaari perustaa työnvälitysfirman. Filatov tekee diilin lafkan kanssa ja runnoo läpi orjatyölain. Sitten eikun välittämään ihmisiä tukussa lipilaarille, joka pystyy hinnoittelemaan ilmaistyöntekijät huutokaupassa taatusti aina halvimpaan hintaan.
Koska orjille maksetaan vain työmarkkinatuki ylläpitokorvaus eikä ole mitään reaalisia mahdollisuuksia työtaisteluun, pienimmästäkin minimipalkasta jää vielä mukavasti hilloa yli vähintään puolen vuoden ajan. Vaikka tuotto jaettaisiin kolmeen osaan (liberaalilafka, saksalainen ihmishuutokauppa ja Filatov), rahaa tulisi rapeasti koska sekä ostajia että tavaraa olisi rutkasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1563352Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582667Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492584- 1332487
- 241903
- 241721
- 301636
- 1741590
- 381293