Tiputuksen traumat

Anonyymi

Moi! Oon 11V tyttö, mä olin ratsastamassa n. 7v sitte ja sain joululahjaks ak=alkeisratsastus. Olin siellä ja menin koko tallin ”nuorimalla” ponilla. Oli siel iha hemmotin kova tuuli ja poni säikähti nii tipun 2 kertaa. Jäi traumat ekasta kerrasta ja menin takas selkään ja tipuin uudelleen. Vikalla kerralla ”itkin” että haluun pois hevosen selästä ja kun pääsin pois en halunnu mennä enää takas.
Jos tippuu ekan kerran (menkää) takas selkään muuten tulee heppa kammo☺️

2

216

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin pitää! Minäkin olen tippunut kerran, minäkin 11-vuotias tyttö olen harrastanut ratsastusta yli vuoden. Kerran tipuin siis laukasta ja sen jälkeisestä äkkipysähdyksestä. Ja kerran lensin melkein maneesin seinään!;) Ei sattunut.

    • Anonyymi

      Kannattaa mennä selkään uudestaan että saa kammon pois. Itsekin olen tippunut ja on kannattanut mennä selkään uudestaan muuten olisi kammo varmaan joka hepasta jolta olen tippunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2561
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      67
      1834
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      38
      1698
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      57
      1535
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1288
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1079
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe