Tiputuksen traumat

Anonyymi

Moi! Oon 11V tyttö, mä olin ratsastamassa n. 7v sitte ja sain joululahjaks ak=alkeisratsastus. Olin siellä ja menin koko tallin ”nuorimalla” ponilla. Oli siel iha hemmotin kova tuuli ja poni säikähti nii tipun 2 kertaa. Jäi traumat ekasta kerrasta ja menin takas selkään ja tipuin uudelleen. Vikalla kerralla ”itkin” että haluun pois hevosen selästä ja kun pääsin pois en halunnu mennä enää takas.
Jos tippuu ekan kerran (menkää) takas selkään muuten tulee heppa kammo☺️

2

152

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin pitää! Minäkin olen tippunut kerran, minäkin 11-vuotias tyttö olen harrastanut ratsastusta yli vuoden. Kerran tipuin siis laukasta ja sen jälkeisestä äkkipysähdyksestä. Ja kerran lensin melkein maneesin seinään!;) Ei sattunut.

    • Anonyymi

      Kannattaa mennä selkään uudestaan että saa kammon pois. Itsekin olen tippunut ja on kannattanut mennä selkään uudestaan muuten olisi kammo varmaan joka hepasta jolta olen tippunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      97
      2183
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2181
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      48
      1993
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1517
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      213
      1462
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1371
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1346
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1141
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1046
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      996
    Aihe