Tekisi hyvää tuollainen kurssi monelle miehelle, etenkin jos kärsii toksisesta maskuliinisuudesta https://areena.yle.fi/1-50318618
Pallit ja sydän
20
238
Vastaukset
Tokkopa toksisessa maskuliinisuudessa elävä ymmärtää, että ongelmat tulee juuri siitä?
Nuorilla miehillä voi olla mahkut oppia siitä pois jonkun esimerkin kautta, mutta vanhemmat miehet, jotka ovat kasvaneet siihen, pysyvät siinä, koska muuten joutuisivat poikkeamaan "äijäkoodista".
Ja mitä ne ongelmat sitten oikeasti ovat?- Anonyymi
Disse näyttääkin jo kommentoineen. Ajattelin ehdottaa että dissellehän tuollainen olisi erinomainen paikka päästä pätemään, voisi siellä selittää jokainen on vastuussa omista tunteistaan -teorioitaan mielinmäärin muille hoopoille :)
-harmiseikirj-Ei ole kiinnostusta kerätä ainakaan pisteitä joiltain setämiehiltä. 🤣
Täällä näkee jo tarpeeks kiukutteluja heiltä.- Anonyymi
Sinulle tuo paikka sopisi hyvin oppilaana.
- Anonyymi
Havaintoni mukaan harvalla miehellä on palleja tai sydäntä. Joten hukkaan menee tuo.
Onneksi miltei kaikki miehet, ja täysjärkisistä ihan kaikki, osaavat karttaa "hyvinvointivalmentajan" pitämiä kursseja enemmän kuin ruttoa. 🌹👀
- Anonyymi
Kehoitan katsomaan kyseisen ohjelman. Olisi tehnyt sinunkin ahdistuksellesi hyvää.
Anonyymi kirjoitti:
Kehoitan katsomaan kyseisen ohjelman. Olisi tehnyt sinunkin ahdistuksellesi hyvää.
Sosiologian oppikirjassa oli riittävä kuvaus terapiaryhmistä. Olen muutenkin sivusta seurannut, millaista humpuukia ja huijausta terapia on. Olen työkseni keskustellut lukuisten ihmisten kanssa, joita on vedätetty, kynitty ja huijattu.
Oikea psyykeen vaikuttaminen tapahtuu korjaavilla kemikaaleilla, joilla saadaan niin normaalia vastaava tila kuin mahdollista. Jos se ei auta, ei auta mikään muukaan. 🌹👀
- Anonyymi
Melko mainio häiriöinti sulla.
- Anonyymi
Palstalla olen saanut kuvan, että lähes kaikki miehet osaa ajatella palleja ja sydäntä, paria provoa huolimatta. Sekin että tuollaista on tehty, osoittaa että miehet ajattelevat paljon. Mietin vaan mikä pahvi exäni oli, kun ei se mitään ajatellut, suostunut juttelemaan tai välittänyt. Totesi vaan lähtiessään, että taitaa olla romanttisempi kuin minä. En tiennyt olisko pitänyt paremminkin itkeä vai nauraa. Molemmat oli lähellä, mutta käytännössä olin järkyttynyt ja lamaantunut, niin en muista tehneeni tai vastanneeni mitään.
- Anonyymi
Hulluja riittää joka lähtöön.
- Anonyymi
Mies ei itke eikä puhu tunteistaan, ainakaan julkisesti tai muiden miesten läheisyydessä. Vain nyyhkyttävät neitimäiset feministiset vihervassaroivat epämiehet tekevät näin. Mitään toksista maskuliinisuutta ei ole olemassa, se on vain typerien feministiämmien masinoimaa miesvihaa vailla minkäänlaista totuuspohjaa.
- Anonyymi
Myrkyllisesti maskuliininen mies on jumissa kapeassa äijäroolissa, eikä anna muillekaan tilaa olla omia itsejään.
- Anonyymi
Kumpaakaan ei luoda noin vain jos asian haluaa ymmärtää muuten kuin kirjaimellisesti
- Anonyymi
Vittu että jotkut viitsii keksiä tuollaisia kursseja. Juokaa viinaa, menkää baariin tutustumaan naisiin niin löytää kumppanin.
T viinamies Kurssi jossa eri lähtökohdista ja eri eleämäntilanteessa olevat miehet ovat poissa arjen rutiineista, yhteismajoituksessa sekä välillä käyden mukavuusalueidensa ulkopuolella. Sanoisin että tuon kurssin on käynyt melko moni mies. Kurssin päämääristä, kestosta, sisällöstä ja kursseille valittavien perusteista saa käsityksen ihan vain kirjoittamalla hakuun sanan asevelvollisuuslaki.
Jotenkin monesta paistoi tuossa pärjäämisen tarve ja näyttää vähän siltä että tämä sama kilpailutilanne on alkanut syömään myös naisia ja koko yhteiskuntaa. Tämä näkyy jo mt-perusteisten sairaseläkkeiden kasvuna. Jotenkn tuntuu että vain kiitettävä suoritus kaikilla elämän osa-alueila rittää vaikka vanha kouluarvosana kasi on ihan hyvä numero.- Anonyymi
Sinänsä hassua, että jotkut miehet kokevat suorastaan raivoa, kun toiset osaavat hakea apua ongelmiinsa ja osaavat käsitellä tunteitaan ja kokemuksiaan. Vai kateuttako se on? Itse sitten kärvistelevät ahdistuksen kourissa, juovat viinaa pahaan oloonsa ja kiukkuavat netissä muita syytellen, kun eivät muutakaan osaa.
- Anonyymi
Sitä itsenäistä paalua pitäisi ensin asettaa puhtaalle pöydälle. Juhlintaeväät ei ihan käy tarkoituksesta sitten.
- Anonyymi
Mitä on toksinen maskuliinisuus ?
- Anonyymi
Toksinen tarkoittaa myrkyllistä. Kaikki maskuliinisuus ei tietenkään ole toksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2333459- 623062
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I652653Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk342547Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve802091Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851909Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191875Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401832Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911702Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691053