Polkupyörän kuljetustelineet vain 15-kiloisille pyörille

Anonyymi

Monessa kuljetustelineessä polkupyörän maksimipainot ovat alhaiset. Esim. vetokoukkuun kiinnitettävässäThule RideOn kolmen pyörän telineessä yhden polkupyörän enimmäispaino on vain 15 kg ja kantavuus 45 kg.

Kestävätkö ne silti painavampia pyöriä hyvin, jos otetaan niitä kyytiin vain kaksi? Meidän teräsrunkoiset vähän vanhemmat pyörät painavat 20-22 kg.

Eikö ole ajateltu, että joku voisi haluaisi saada vähän painavamman pyörän mukaansa ajaakseen sillä?

4

112

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No joo, reilut 100 euroa kalliimmalla löytyy painavammillekin polkupyörille sopivia kuljetustelineitä ja jos joskus tulee hankittua sähköpyörä, niin sekin kulkee. Halvempi tässä vaiheessa sijoittaa kuljetustelineeseen enemmän kuin mennä vaihtamaan kahta polkupyörää kevyempään ja kalliimpaan. :-) Tietysti 350-450 euron hankinta vähän kirpaisee, jos aluksi ajatteli pääsevänsä 150-250 eurolla.

    • Anonyymi

      Ei tavallinen pyörä kahtakymmentä kiloa voi painaa.

    • Anonyymi

      Asiaan liittyvää: jos kuljetusteline peittää auton rekisterikilven ja tarvitaan lisäkilpi, niin ne ovat 5,50 euroa kappaleelta, mutta ei siinä vielä kaikki. Kun auton tietoihin kirjataan, että on poikkeus rekisterikilpien lukumäärästä (eli saadaan lupa), niin se maksaa lisäksi 26,00 euroa. Yhteensä lisärekisterikilpi maksaa 31,50 euroa.

      Vai saako sen sijaan siirtää auton takarekisterikilven kuljetustelineeseen käytön ajaksi? Silloin on oikea määrä rekisterikilpiä.

    • Anonyymi

      Mulla etutarakan kantavuudeksi ilmoitetaan 10 kg. Kolme 24 tölkin kaljalaatikoa kulkee kuitenkin hyvin röykkyiselläkin tiellä. Vähän vaahtoaa sitten ensimmäisiä availlessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      93
      8922
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      48
      4781
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4461
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2716
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1536
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1316
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1266
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1192
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1170
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1110
    Aihe