Suomessa on kymmeniä tuhansia vanhoja tarktoreita joita ei ole rekisteröity eikä vakuutettu.
Itselläni on perintötraktori joka pyörittää pilkekonetta. Sen nopeus on 27 km/h täydellä kaasulla ja se painaa 1590 kg työkunnossa.
Silloin tällöin joudun siirtämään sitä tilan metsässä.
Onko sille otettava vakuutus, ja millainen?
Määritelmän mukaan liikkuva traktori on liikennekäytössä.
Liikennekäytössä oleva traktori on rekisteröitävä.
Liikennevakuutusta ei myöskään oteta näille painoltaan tai nopeudeltaan vähäisille ajoneuvoille:
Sellaiselle moottorityökoneelle tai traktorille, jota ei tarvitse rekisteröidä ja jonka suurin rakenteellinen nopeus on enintään 15 km/h.
Millaista traktoria ei tarvitse rekisteröidä???
Traktorin vakuuttaminen?
Anonyymi
1
772
Vastaukset
- Anonyymi
Vakuutusyhtiön ohjeet ja ajoneuvokeskuksen onjeet ovat sekavat ja ristiriitaiset.
Pilkekonetta siirrettäessä sillä on oltava vakuutus?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803