Lambo

eskoteppo

Ilma oli kolea, ei kuitenkaan niin kolea kuin vuosi sitten samaan aikaan, mutta eri paikassa.
Nuhjuinen mustapartainen mies, kutsutaan häntä vaikkapa Terhoksi, tarttuu hirvikivääriinsä, kohottaa perän poskelle ja laukaus vain yksi halvatun laukaus, mutta se riitti.

Lambo pysähtyi pellolle kuin ladonseinään. Samassa kopista syöksyy ulos hätääntynyt viljelijä, olkoon hän vaikkapa hande, ja ryhtyy painelemaan sarkaa pitkin kuin Homo sapiens.

Hande ymmärsi kuitenkin nopeasti yskän, niinpä viikon kuluttua Lambo oli ylimaalattu Alfa rosso värillä ja oranssi Hankkijan lätsä oli vaihtunut Ferrarin lippikseen. Huolet olivat näissä merkeissä ohi, toki maksa jyrähteli edelleen pahaenteisesti.

Naapuritilan isäntä, kutsutaan häntä vaikkapa J..:ksi, ei ole vielä oivaltanut jutun juonta. Vihreä John Deere puskee pellolla eteenpäin kuin höyryjuna. Mutta mutta, Terho on jo havainnut kaksikon ja niin käsikirjoitus on valmis - laukaus ja perään perkeleenmoinen kujanjuoksu.

3

539

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J..

      "Vihreä John Deere puskee pellolla eteenpäin kuin höyryjuna."

      ;-)

      • -AR156-

        menoa.

        Ei voi muuta kuin ihmetellä tämän läävän (=Suomi24) kulttuuria.


    • ........

      ..........

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      106
      1444
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      817
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      716
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      701
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      138
      671
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      36
      580
    7. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      40
      551
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      203
      551
    9. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      536
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      61
      530
    Aihe