hoitajien palkankorotuksiin kuin lasten koulukirjoihin ei varaa?

Anonyymi

Perussuomalaisten mielestä hyvinvointiyhteiskunta ei tarkoita vain korkeita veroja vaan sitä, että suomalaiset itse hyötyvät korkeista veroista.

Viimeistään nyt pitää ymmärtää, että jatkossakaan ei ole varaa sen paremmin hoitajien palkankorotuksiin kuin lasten koulukirjoihin, mikäli tätä peliä ei puhalleta poikki. Perussuomalaisten mielestä hyvinvointiyhteiskunta ei tarkoita vain korkeita veroja vaan sitä, että suomalaiset itse hyötyvät korkeista veroista.”

https://www.suomenuutiset.fi/purra-suomalaisten-on-itse-hyotyttava-maksamistaan-korkeista-veroista-taman-sanominen-ei-ole-populistista-eika-radikaalia/

eikö näin rovaniemi?

13

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      rahat kyllä riittää jos menot ovat pienemmät kuin tulot noin helppoa se on mut jos pitää esittää ulospäin ei rahat muuten riitä näin se vaan on.
      onneksi itse on elänyt tähän asti maltilla niin pystynyt hommaamaan eläkepäiville lisä eläkettä, 4 asunto-osakkeella ei ole yhtään velkaa.

      • Anonyymi

        Perussuomalaisten mielestä hyvinvointiyhteiskunta ei tarkoita vain korkeita veroja vaan sitä, että suomalaiset itse hyötyvät korkeista veroista.”


        ITSE


      • Anonyymi

        ymmärsitkö aloitusta ollenkaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ymmärsitkö aloitusta ollenkaan?

        tottakai jokainen ymmärtää mut kiusa se on pienikin kiusa ;)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Perussuomalaisten mielestä hyvinvointiyhteiskunta ei tarkoita vain korkeita veroja vaan sitä, että suomalaiset itse hyötyvät korkeista veroista.”


        ITSE

        Persuilla ei kyllä ole ratkaisua mihinkään. Tuovat epäkohtia, mutta realistisia ratkaisuja ongelmiin ei heiltä löydy. Tämäkään nyt esiin nostettu, ei ole maahanmuutto ongelma.


    • Anonyymi

      Asiahan on niin, että suurin osa persuista ei maksa veroja, koska sosiaalituista niitä ei juuri mene. Taas FakeNews.

      • Anonyymi

        Kuinkas somalit ja kurdit ym islam kansa?
        Huumeillako tulot?
        Googlaa ruotsi mellakat.
        Suomi jo samassa jamassa?
        Jaffaa


    • Anonyymi

      Ei riitä raha suoritusportaan palkkoihin, mutta kylläpä riittää sote-pomon palkkaan ja rutkasti. Kyllä senkin kumileimasimen palkaksi riittää 5000 € eikä yhtään enempää!

    • Anonyymi

      keskustan ja Sipilän politiikka on vaikuttavaa

    • Anonyymi

      rahahan ei lopu ikinä se on faktaa mut setelit saattavat loppua, no mistäs se " kasvu" tulee tähän on helppo vastaus RAHA.
      rahan määrää lisäämällä.

    • Anonyymi

      Hyvinvointialueen johtaja valittiin ja hyvä liksa taattu.

      Nyt sitten tulee hakuun paljon ökypalkkaisia virkoja: Päällikkötason ylimmän johdon virkoja, elikkä toimialajohtajat, kuinkahan monta ja palkka tietysti päällikkötasoa. Siihen kyllä raha riittää, kun hyväveljet valitsee keskuudestaan johtoporrasta!

      Sitten vielä melkoinen nippu vastuuyksikön alemmantason johtajien virat, montakohan. Ei ilmoitettu sen tarkemmin päivän lehtijutussa.

      Herrahissi nousee ja rahaa palaa.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1919
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1753
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1550
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1441
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1028
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      997
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      958
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      931
    Aihe