Vuokratyö on nykyään ihan normaalia

Anonyymi

Mutta haluan silti ilmaista mielipiteeni raksan vuokratyöstä.
Pääasia kokemukset ovat olleet suotuisia vuokrafirmasta missä työskentelen sekä myös raksafirmoista on jäänyt avoin, luotettava ja hyvä kuva.
Olen saanut myös hyvää palautetta ja toisaalta, jos oma työnjälki ei jonnekin kelpaa, niin aina voin mennä muualle tekemään jotain muuta ja kaikki sujuu erittäin mukavissa merkeissä.

Paskin maku suuhun jää mestareista jotka eivät osaa sanoa suoraan ajoissa työntekijöille, jos keikka on loppumassa. Esim. Ei viitsitä sinne sairaslomalle ilmoittaa, että kun tuut töihin, niin se on sun viimeinen päiväs. Tai sit, kun tuut niin hae vaan kamas. Tästäkin tulee mieleen, että tahallaan tehdään kiusaa, kun juoksutetaan.
Olisi hyvä sanoa viikkoa etukäteen ainakin, koska ei työntekijä halua turhaan juosta hakemaan kamojaan, kun toinen työmaa parhaassa tapauksessa odottaa heti. Valoja päälle.

Kannattas varmaan opetella sanomaan asiat suoraan ja ajoissa.

Parhaat mestarit on sellaisia jotka sanoo ja keskustelee avoimesti. Ennemmin niin, että se on se vuokratyöntekijä joka kertoo sinne vuokrafirmalle, et nyt loppuu eikä toisinpäin. En mene kyseisten mestareiden työmaalle toista kertaa. Ei jaksa luusereita ja pelkureita.

Kemiat ei kohtaa ja ei ainakaan tämmösen jälkeen 🤔 Sen verran itseäni kunnioitan, että joo o. Kattonu vierestä tuota meininkiä ja ajattelin, että itse olen ollut sen verran kauan, että ei kai ne mulle oo tommosia. Oli hyvinkin.

Vuokratyöntekijä on ihminen eikä pelkkä numero, vaikka niin osa teistä kohteleekin. Turha sitten odottaa ihmeitä tekijöiltäkään, jos kohtelu on paskaa.

Hyvää kevättä vaan. Rakentavin yhteistyöterveisin idiootit.

1

203

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eräässä firmassa olin koko työmaan ajan ja sairasloma-asioissakin sentään kohdeltiin kuin ihmistä. Ei kyllä paljoa tarvinnut sairaslomalla olla, mutta ei tarvinnut pelätä.
      Nyt meni kyllä luottamus 😁 Mutta ehkäpä seuraava on taas hyvä firma.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      72
      1116
    2. 65
      1080
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      61
      862
    4. 93
      837
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      43
      697
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      694
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      608
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      68
      602
    9. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      580
    10. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      21
      574
    Aihe