Vuokratyö on nykyään ihan normaalia

Anonyymi

Mutta haluan silti ilmaista mielipiteeni raksan vuokratyöstä.
Pääasia kokemukset ovat olleet suotuisia vuokrafirmasta missä työskentelen sekä myös raksafirmoista on jäänyt avoin, luotettava ja hyvä kuva.
Olen saanut myös hyvää palautetta ja toisaalta, jos oma työnjälki ei jonnekin kelpaa, niin aina voin mennä muualle tekemään jotain muuta ja kaikki sujuu erittäin mukavissa merkeissä.

Paskin maku suuhun jää mestareista jotka eivät osaa sanoa suoraan ajoissa työntekijöille, jos keikka on loppumassa. Esim. Ei viitsitä sinne sairaslomalle ilmoittaa, että kun tuut töihin, niin se on sun viimeinen päiväs. Tai sit, kun tuut niin hae vaan kamas. Tästäkin tulee mieleen, että tahallaan tehdään kiusaa, kun juoksutetaan.
Olisi hyvä sanoa viikkoa etukäteen ainakin, koska ei työntekijä halua turhaan juosta hakemaan kamojaan, kun toinen työmaa parhaassa tapauksessa odottaa heti. Valoja päälle.

Kannattas varmaan opetella sanomaan asiat suoraan ja ajoissa.

Parhaat mestarit on sellaisia jotka sanoo ja keskustelee avoimesti. Ennemmin niin, että se on se vuokratyöntekijä joka kertoo sinne vuokrafirmalle, et nyt loppuu eikä toisinpäin. En mene kyseisten mestareiden työmaalle toista kertaa. Ei jaksa luusereita ja pelkureita.

Kemiat ei kohtaa ja ei ainakaan tämmösen jälkeen 🤔 Sen verran itseäni kunnioitan, että joo o. Kattonu vierestä tuota meininkiä ja ajattelin, että itse olen ollut sen verran kauan, että ei kai ne mulle oo tommosia. Oli hyvinkin.

Vuokratyöntekijä on ihminen eikä pelkkä numero, vaikka niin osa teistä kohteleekin. Turha sitten odottaa ihmeitä tekijöiltäkään, jos kohtelu on paskaa.

Hyvää kevättä vaan. Rakentavin yhteistyöterveisin idiootit.

1

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eräässä firmassa olin koko työmaan ajan ja sairasloma-asioissakin sentään kohdeltiin kuin ihmistä. Ei kyllä paljoa tarvinnut sairaslomalla olla, mutta ei tarvinnut pelätä.
      Nyt meni kyllä luottamus 😁 Mutta ehkäpä seuraava on taas hyvä firma.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      200
      5753
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      105
      5631
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      190
      4633
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4053
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3950
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3586
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      20
      1474
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1390
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      19
      1072
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      970
    Aihe