Moi, meillä on kaveri jonka kanssa ei haluttais olla. Meillä ei ole mitään yhteistä ja se ajattelee vain itseään. Opettajien mielestä meidän kuitenkin pitäisi olla sen kanssa, ettei hän jäisi yksin. Mutta se on enemmän taakka ja vastuu kuin kaveri. Olemme joutuneet kestämään häntä koko vuoden ja emme jaksais enään. Mitä me tehdään?
Mitä tehdä jos kaveri ahdistaa?
7
321
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ketään voi pakottaa hengaamaan keskenään. Hänelle voisi huomauttaa että miettisi muitakin kuin itseään.
- Anonyymi
Tämä on yhtä vähän uskottava kuin se eräs hesarin tiettyyn tarpeisiin räätälöity ns mielipidekirjoitus, iltiksen elämänkoululaisuskotteluun saattaa sortua mukamas laadukkaampikin julkaisu, huutonaurut sanoisin harvinaisen heikosta ja epäuskottavasta kirjoitustyöstä
- Anonyymi
Kiitos vaan avusta. Sulla se heikko kirjoitustyö kun ei saa ees mitään selvää.
- Anonyymi
Älkää olko ainakaan ilkeitä hänelle. Tuntuu varmasti pahalta jos "kaverit" hylkää. Ehkä teidän pitäisi sanoa suoraan että haluatte omaa rauhaa ja teistä tuntuu ettei ole yhteisiä asioita?
- Anonyymi
Ollaan yritetty sanoa, mutta ei siitä tule oikein mitään kun ei häntä kiinnosta, hän katsoo vain puhelinta.
- Anonyymi
Minä luulen, että hän tuntee ja vaistoo olevansa se kolmas pyörä porukassa, ja tämän takia yrittää päteä teille. Jos hän ei tuo itseään esille, niin te varmaankin blokkaisitte hänet saman tien. Nuorten kesken kaverukset on ihan p:stä, kun aina joku jätetään pois piiristä. Neuvoisin enemmän empatiaa, ja kuvittelua, minkälaista olisi olla toisen nahoissa. Aina voi toiselle kertoa hyvässä hengessä että eikö itsestä puhuminen jo riitä, mikäli se oikeasti on vain päällimmäisenä. Sen jälkeen kun on kokenut tuon olon että jää ulkopuolelle, alkaa ainakin nuoressa herätä kyky olla myös toisen kengissä. Olkaa toisillemme armollisia.
- Anonyymi
Meistä tuntuu että hän ei ole edes huomannut että ei pidetä siitä. Hän luulee vain että käyttäydytään aina niin miten olemme hänen seurassaan. Hän on lellitty lapsi ja komentelee muita, se on myöskin yksi syy miksi emme halua olla hänen kanssaan. Hän myöskin luulee olevansa muita parempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1322953- 61341
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201296Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701171- 441129
- 371001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38991Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133947- 47944
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36867