Taas kiertää vanha tarina siitä, miten yksityinen sektori tuottaa ja julkinen kuluttaa.
Luuleeko tämä porukka oikeasti, että raha ja hyödykkeet tulevat jostain yksityisestä taikaseinästä, jota valtio ja kunnat kuppaavat?
Opetelkaa edes alkeellinen kansantalouden kiertokulkukaavio.
Sivuhuomiona: hyödykkeet ovat kiinnostavampia kuin rahat. Ovatko sairaanhoitajan tai lastenhoitajan tuottamat hyödykkeet oikeasti vähemmän arvokkaita kuin edunvalvontaorganisaation johtajan?
Mitä hyödykkeitä valtio tuottaa?
Oikeasti? Infra, turvallisuus, pelastustoiminta, terveydenhuolto, koulutus jne. Ehkä sinun ja monen muun on todellakin vaikeaa ymmärtää, että toimiva yhteiskunta tarvitsee toimiakseen "hyödykkeitä", joita ei voi arvottaa pelkästään rahallisena/näkyvänä tuotteena.
Jiesiön talousviisaat
5
125
Vastaukset
- Anonyymi
Olisi paljon helpompi esimerkiksi hyväksyä kokoomus seuraavaksi pääministeripuolueeksi jos sen suunnalla ei kannatettaisi tällaisia täysin todellisuudesta vieraantuneita ajatuksia. Lisää talousosaamista oikeistoon kiitos. Nykyinen ei vakuuta.
Vähemmän oikeistoa hallituksiin voisi olla myös hyvä vaihtoehto 🙂
Kyllähän julkinen tuottaa hyödykkeitä, mutta koska se ei toimi markkinoilla, niin se ei myöskään tuota talouskasvua.
Epäsuorasti tuottaa, paljonkin. Ilmainen päivähoito, koulutus, terveydenhuolto: kaikki mahdollistavat sen että on helpompi käydä töissä ja työllistyä ja myös tuottaa.
Ajatusharjoituksena: Periaatteessa kaikki julkisesti tuotettu ja yksityisesti tuotettu voisivat vaihtaa paikkaa. Eli yksityiset kirjastot, koulut jne ja tavarat vaikkapa autokorjaus ja elokuvateatterit julkisesti tuotettuna. - Anonyymi
Jeesiö on Sodankylässä sijaitseva kaupunki. Kaupungin asukasluku on noin 6,3 miljoonaa. Jeesiöstä matkaa Sodankylän pääkaupunkiin, Sattaseen on noin 40 kilometriä. Kaupungin keskusta sijaitsee Kuoninkivaaran rinteillä jättäen Jeesiöjoen ja pilvenpiirtäjien väliin avoimen kauniit ostoskeskukset. Jeesiössä on Sodankylän toiseksi suurin ostoskeskus, joka vetää kaupunkiin väkeä kaukaa Siperiasta asti. Jeesiön sivukujilla liikkuessa on muistettava olla hiljaa ja laittaa silmät kiinni. Autolla ajettaessa kaasun lisäys on myös suositeltavaa, sillä ennen kuin huomaatkaan, sinulta katoaa renkaat. Jeesiön köyhälistö saa elantonsa renkaista. Harakat ovat keksineet oivan keinon välttyä Jeesiöltä, sillä he lentävät ylösalaisin selkä jeesiötä kohti.
- Anonyymi
Mie jo säikähin pahanpäiväisesti, mutta juttua ethen päin lukiessa huh ko helepotti, halleluja.
”Helluntaiuskovaiset sisarukset” löysivät yksinäisen ja rikkaan miehen – tili tyhjeni.
Kahdelta hyväuskoiselta mieheltä huijattiin yhteensä liki miljoona euroa, syyttäjä väittää.- Anonyymi
Eikä satukaan voi nyt auttaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikä satukaan voi nyt auttaa.
Joo ei satu helluntasista välitä, seleväjärkinen ihminen
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233113Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68710Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3703Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32581Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35567Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3560- 40501
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3499- 36495
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es17495