Pyörikö Kittilän kuntapäättäjien päässä toimitusjohtajan vai kuntalaisten etu?

Anonyymi

Kittilän sutkit pääsivät sinne mihin kuuluivakin. Korkeimpaan oikeuteen. Vaikka aikoinaan monet "sutkimyönteiset" olivat jotain muuta mieltä tapauksen päätymisestä korkeimman oikeuden käsittelyyn.

Tuskin kukaan järkevästi ajattelemaan kykenevä ihminen on enää sitä mieltä, etteikö aikanaan Kittilän luotot porsastelleet raskaasti. Toivottavasti syytäjän näytöt ja korkeimman oikeuden harkintakyky riittävät tuomioon. Korvauksia sutkeilta tuskin enää saadaan perittyä. Mutta pääasia on, että asia on kunniallisesti käsitelty, hämäräsutkien touhut julkisuuteen nostettu ja hommalle saadaan piste.

Kalliiksi Kittilän touhut meille veronmaksajille tuli mutta avoimuudella ja oikeudenmukaisuudella on hintansa. Malli esimerkki mihin Kittilä tyyppinen mafioso toiminta johtaa on nähtävissä Putinlandiassa. Tuskin kukaan meistä sitä haluaa

1

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitkä ja roskainen juttu. Ilmeisesti sylttytehtaan alkusyltyt ovat jo hörpänneet itsensä melko heiveröiseen vetoon. Eipä juurikaan surku tule.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      206
      11881
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6293
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      174
      5215
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      56
      4967
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4508
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4418
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3906
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3405
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1937
    Aihe