Vanhahko äitini etsii kissanpentua kaverikseen. Onko kenelläköön vinkkejä?
Kissanpentuja
11
113
Vastaukset
- Anonyymi
Mihin kissaparka joutuu kun vanhukset niitä ottaa lemmikeikseen. Ajatelkaa Kissa voi elää 23 v. Sinäkö siitä huolehdit kun äitisi aika kenties jättää vai joutuuko kissaparka heittopussiksi??
- Anonyymi
No minäpä tietenkin kun noita kissoja pyörii jaloissa pari tälläkin hetkellä. Dramatisoitko huvin vuoksi vai oliko tässä jokin pointti??
- Anonyymi
Kissan ikä© Kissan ikä
Kissan ikä
Tunnetusti koiran ikä on helppo päätellä koiran vuosissa: yksi koiranvuosi on yhtä paljon kuin seitsemän ihmisen vuotta, vaikkakin se hieman riippuu koiran rodusta ja painosta. Mutta miten kissan ikä lasketaan? Ja kuinka vanhaksi kissat ylipäätään elävät? Mistä iästä lähtien kissoja voidaan kutsua senioreiksi?
Kuinka vanhaksi kissat elävät?
Kissan eliniänodote riippuu monista tekijöistä. Esimerkiksi elinympäristö, hoitaminen ja sairaudet vaikuttavat suuresti kissan ikään. Oikea kissanruoka sekä säännölliset käynnit eläinlääkärillä ovat pitkän ja onnellisen kissan elämän perusta. Lisäksi kissalle turvallinen ympäristö ja riittävä määrä aktiviteetteja, kuten esimerkiksi agility, pitävät kissan hyväkuntoisena pitkään.
Keskimäärin kissat elävät nykypäivänä noin 10 – 15-vuotta, vaikkakin ulkokissat elävät usein hieman lyhyemmän elämän. Se johtuu siitä, että ulkokissat saavat ulkoa helpommin sairauksia ja loukkaantuvat helpommin. - Anonyymi
Semmosta se on, kun ikäihminen ottaa lemmikin, se lemmikki vaan häviää, siitä ei kuulla mitään sen jälkeen, kun omistaja kupsahtaa.
Mihin ne lemmikit menee oikeesti?
Ikäihminen otti koiran. Omistaja kuoli. Hänen miesystävä otti tuon koiran, mutta miesystäväkin kuoli. Ikää koiralla pari vuotta. Ei mitään hajua, missä on. Eikä kerrota. Ihan lähisuvullekkaan. - Anonyymi
Oikeasti, miettikää nyt te yli 80v minne lemmikki joutuu jälkeenne?
- Anonyymi
Ikäihminen saattaa pystyä asumaan kotonaan pitempään lemmikin ansiosta, joutuu liikkumaan ja saa nauttia lemmikin seurasta. Joten sinun ei tarvitse marmattaa hänen kohdaltaan vanhustenhoidon kustannuksista. Näitä lemmikkejä ei varmaankaan jätetä heitteille, jos vanhus ei enää pysty niistä huolehtimaan.
Minä testamenttaan omaisuuteni kodittomien koirien hoitoon! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ikäihminen saattaa pystyä asumaan kotonaan pitempään lemmikin ansiosta, joutuu liikkumaan ja saa nauttia lemmikin seurasta. Joten sinun ei tarvitse marmattaa hänen kohdaltaan vanhustenhoidon kustannuksista. Näitä lemmikkejä ei varmaankaan jätetä heitteille, jos vanhus ei enää pysty niistä huolehtimaan.
Minä testamenttaan omaisuuteni kodittomien koirien hoitoon!Itserakasta ottaa lemmikki silloin, kun toinen jalka on jo haudassa.
Vanhuksen olisi itse sovittava ajoissa elukkansa uudesta hoitopaikasta, ennenkuin aika jättää.
- Anonyymi
Käsitykseni on, etyä kissat on pitkäikäisempiä, kuin koirat.
Älkää ottako kesäkissaakaan.
Muistutus vielä:kissat pidettävä kiinni.
Koirat pidettävä kiinni koko kesäajan. - Anonyymi
No entäs kun etätyössä olevat ottivat eläimen viihdykkeekseen ja nyt sitten on palattu kustannuspaikalle entiseen tyyliin. Eläinparka onkin pitovaikeus tapaus. Joutuu kierrätykseen. Onkohan oikein perinpohjn mietitty?
- Anonyymi
Ota lehmä saapi lähimaitoa tarvi käy maiontakia kaupassa
- Anonyymi
Täällä vajakit pitää kissat vapaana. Ajattelen hankkia loukun. Toimitan kulkukissat löytöeläintaloon.
Ei mitään tajua noilla kissan omistajilla. Linnut saa just poikasia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741