Sveitsi ja Suomi

Anonyymi

Sveitsillä ei ole yhteistä rajaa Venäjän kanssa, vaikkei Itävalta ole NATO maa, on tuo kokonaisuus silti NATO maiden ympäröimä, kumpaakaan maahan ei pääse käymättä NATO maassa. Sveitsiin ei siis voi hyökätä Venäjältä.

Suomella sen sijaan on 1340 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa.

Luulisi että jokainen aikuinen - tai jopa Viki - huomaa eron.

Mutta tilanne voidaan yhtenäistää; luodaan Suomen rajan itäpuolelle uusi(a) valtio(ita) jotka sitten liittyvät NATOon.

Lopputulos, Suomen ei tarvitse liittyä NATOon.

Kansanäänestyksen paikka tuolla itärajan takana?

12

100

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täh, miten Sveitsin raja liittyy rajaan Venäjän sekä Itävallan kanssa. Sitten vielä tuo NATO:kin sotkeutuu jotenkin kieppurajuonella putinisti-persujen höppelöintiin.

      Onko Putinin nuppi jo noin sekaisin että kirjoittaa "suolistopalstalla" NATO:n rajan kulkevan ei pelkästään Lättymaan ulkoreunalla vaan myös Sveitsissä.

    • Anonyymi

      Nato ei hyökkää Sveitsiin eikä sen takia Sveitsillä ole tarvetta liittyä Putinstaniin. Putinstan hyökkää ihan mihin vaan ja siksi tarttee liittyä Natoon.

    • Anonyymi

      Itävalta halusi natoon mutta turkki esti. Saa nähdä miten käy suomen kohdalla.

      • Anonyymi

        Venäjäkin halusi liittyä 1990 -luvulla natoon mutta Turkki esti sen.


      • Anonyymi

        Mitä helvettiä.

        Katosi viesti jossa huomatin ettei Itävalta koskaan ole NATO jäsenyyttähakenut, koska perustuslaki tmv sen maassa kieltää.

        Peruja WW2:sta.

        Olet siis väärässä kuten Viki konsanaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mitä helvettiä.

        Katosi viesti jossa huomatin ettei Itävalta koskaan ole NATO jäsenyyttähakenut, koska perustuslaki tmv sen maassa kieltää.

        Peruja WW2:sta.

        Olet siis väärässä kuten Viki konsanaan.

        Itävalta on Naton rauhankumppani vuodesta 1995.


      • Anonyymi
        ViktorAtaman kirjoitti:

        Itävalta on Naton rauhankumppani vuodesta 1995.

        Kyllä, kumppani, mutta tukikohtia tai suoraa liittoutumista laki/sopimukset ei Itävallalle salli.

        Pointti on, Itävalta ei ole koskaan hakenut NATO jäsenyyttä, jotenka Turkki ei sitä myöskään ole voinut torpata; toisin kuin tuossa joku tietämätön Venäläinen väitti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä, kumppani, mutta tukikohtia tai suoraa liittoutumista laki/sopimukset ei Itävallalle salli.

        Pointti on, Itävalta ei ole koskaan hakenut NATO jäsenyyttä, jotenka Turkki ei sitä myöskään ole voinut torpata; toisin kuin tuossa joku tietämätön Venäläinen väitti.

        venäläinen kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella, kuten myös maan nimi venäjä nykyään.


    • Anonyymi

      Heh heh... mitä maarajat tähän kuuluvat?
      USA:kin sotii aivan missä tahtoo.

      • Anonyymi

        Nyt oli kysymys NATOsta, ei USAsta, ymmärsitkö?


      • Anonyymi

        Maarajat kuuluu sillä tapaa että Venäjän osoitettua ettei se kunnioita naapurimaan rajaa (tehnyt sitä jo ainakin vuodesta 2014) on Suomellakin, jolla on 1300 kilsaa yhteistä rajaa, varmasti huoli siitä koska Venäjä päättää olla kunnioittamatta jotain (kaikkea) kohtaa Suomen ja Venäjän yhteisessä rajassa.

        Sveitsillä, jolla on Venäjän kanssa 0 kilometriä yhteistä rajaa, ja matkaa lähimpään Venäjän maa-alueeseen vähintään kolmen valtion verran, ei ole vastaavaa huolta.

        Venäjä pääsee Suomeen omalta maaltaan maata pitkin halutessaan sekunneissa. Sama ei mitnekään onnistu Sveitsin kohdalla.

        Ymmärrätkö?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      130
      8936
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5254
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      26
      3546
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2434
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      2
      1869
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      130
      1773
    7. 67
      1767
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      224
      1565
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1397
    10. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1149
    Aihe