Nykyään on vaikeaa saada töitä. Oletteko työttömii ja hakeneet töitä. Nyt pitää kuitenkin aktiivimallin takia hakee joka viikko töitä mutta kukaan ei vastaa hakemuksiin. Vain lattian asentajaksi. Olen pätevä mutta eipä työnantaja pyytänyt töihin. Rahaakin tarttis tienata mutta minkäs teet kun ei saa töitä. 46 vuotias taitaa olla jo liian vanha.
Vaikeaa saada töitä
1
65
Vastaukset
- Anonyymi
Mä en varmaan saa ikinä mitään työtä enää. Olen saman ikäinen ja ollut pitkään kotiäitinä ja opiskellut tuossa muutama vuosi sitten pari vuotta. Entiset ammatit on B-lausunnossa todettu mahdottomiksi jatkaa, vaatii fysiikkaa joka mulla on heikossa jamassa. Eikä sovellu moneen muuhunkaan fysiikkaa kysyvään työhön. Istumatyötäkään en saisi tehdä ilman taukojumppaa. Pitkä lista mitä ei saa tehdä. Mitä saa tehdä? Mitä voi tehdä? Se on vielä täysi mysteeri.
Kipuja ei saada pois, ne on kroonisia ja kokeiltu on useita eri lääkkeitä ja hoitomuotoja klassisesti. Lääkäri jo totesi, että noille kivuille ei vaan voida tehdä enempää, ne on ja ne jää olemaan.
Vielä on psykoterapia jota kokeillaan.
Masennus vielä tekee aaltoliikettä. Kivut ja masennus on ystävät toisilleen. Mutta työssä pahaksi.
𝕵𝖆𝖘𝖚
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166310Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3776113Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695810Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452345Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151390- 121211
- 1821052
- 59867