Pärjäisitkö peruskoulussa kysely

Anonyymi

8

238

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuloksesi: 12 / 15
      9-
      Hienoa! Osasit paljon. Muutama väärä vastaus sinne tänne, eihän sitä ole voinut kaikkea tietoa päähänsä painaa.

      Ja voin sanoa suoraan, että jokseenkin puolet meni arvaamalla, osa oikein ja osa väärin. En muista perskoulusta juuri mitään ja kuten aloittajakin totesi, osa kysymyksistä oli sellaisia, että mun kouluaikana niistä asioista ei ollut vielä edes kuultu.

    • Myös kouluarvosana 9-. Tuolla kyllä oli monta asiaa mitä on lapsilla kokeissa kysytty (5-7lk kokeissa). Osa oli tosihelppoja, mutta huomaa että historiassa on omassa yleistiedossa nolottavan iso aukko. 🙄 Täytyy opiskella vissiin perusteet, kun lapsilla on sama aihe koulussa. 😁

    • 12/15

      Tarinoin siitä mitä en tiennyt. Unen rakenne. Syvä uni on Chandlerin dekkari. Oman uneni syvyyttä en tiedä. Onneksi peruskoululaisilta ei kysytä kurkun syvyydestä. Sitten on wc:n huuhtelu. Mä luulin että keittämällä tapetaan bakteerit. Koska joku on ensin ne samat vesimolekyylit joskus wc:stä alas huuhtonut.

      Mutta yllättävän oli Rooman kuningaskunta. Tiesin kuningas Herodeksen ja murjaanien kuninkaan mutta en sitä roomalaisilla on ollut kuningas. Lähinnä romaaneista ja elokuvista ja Asterixista tuttuja keisarit Caesar, Augustus (joka ohjeisti mainittua Herodesta ja kaikkia muitakin verotuksen ihanuutta vastaan pullikoivia juutalaisia), Nero, Caligula, Claudius ja Tiberius. Yksinvallalla ei paljon rajoja ollut ja hevosen saattoi nimittää senaattoriksi. Yksinvaltiaan vaihtamiseksi oli kuitenkin jo tuolloin keinot ja on yhä. #metoo #Brutus

    • Anonyymi

      7/15 Kelpo suoritus. Toiset aihealueet ovat sinulla selvästi paremmin hallussa kuin toiset.
      Huomasin, matikan puoli meni helpommin.

    • Anonyymi

      Tuloksesi: 10 / 15
      9-

      Matematiikan tehtävät oli helppoja, mutta kuka noita sanamuotojen nimiä tai historiaa voi enää tietää.

    • Anonyymi

      Missä koulussa se peltomaa oli sormettanut sitä pikkutyttöä.

    • Anonyymi

      Missä peltomaa oli sormettanut pikkutyttöä.

    • Tässä oli sopivasti haastetta. Muutaman vastauksen kohdalla jouduin tarkkaan harkitsemaan, älli löi tyhjää. Arvaamalla osui "maaliin".
      En ollut priimus koulussa, mutta jotain sieltä on jäänyt muistin pohjalle. Eipä ole oppi mennyt ihan harakoille. :))

      "Tuloksesi: 14 / 15
      10

      Kympin arvoinen suoritus! Sinulta sujuvat niin yhtälöt kuin historian käänteetkin. Taisit olla luokan priimus koulussakin?"

      Kiitos! :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      240
      17292
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12317
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6081
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      65
      4918
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4900
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      24
      4024
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3615
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      11
      3529
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3066
    10. 315
      1705
    Aihe