Mikko Alatalo-Takaisin keskiluokkaan

Anonyymi

Siinä poliittinen sanoitus. Alatalo ei suinkaan laulanut ja sanoittanut aina ns rakkauslauluja vaan häneltä tuli myös poliittisia sanoituksia ja on jotenkin sanoittajana jäänyt yllättävän pienelle huomiolle. Hän osasi parhaimmillaan olla terävä ja tehokas sanoittaja kun otti esille usein maaseudun ihmisten ahdingot ja pienten ihmisten ongelmat. Tässä biisissä hän juuri kritisoi sitä keskiluokkaa ja porvaristoa joka kontrolloi systeemiä käyttäen pelinappuloina työläisiä.

1

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kepulaista laulantaa ja kitaran rämpytystä. Monet Kepulaiset luopuu "kansanedustajan" tehtävistä ensi vaaleissa, Kepun kannatus on pohjalukemissa ja tulee vielä putoamaan. Edustajan paikka tulee olemaan lujassa ja siksi ei halukkaita tule helpolla löytymään, kutistuuko Kepu " Satiais puolueeksi " ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2763
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      269
      2380
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1446
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      116
      1124
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      99
      1089
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      972
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      57
      871
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      844
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      282
      820
    Aihe