Virossa kauniimmat autot ku Suomessa

Anonyymi

Virossa lipuu kaduilla kamalattoman paljon tosi kauniita urheiluautoja. On Bugattia, on Lamborghinia, on Maseratia, Koenigseggia kuin monen kirjavia Ferrareita ja huippumallin Porscheja. Ja näitä näkee ihan päivittäin.
Suomessa autokanta on kertaheitolla rumempaa ja surkeampaa. Täällä näkee myös kaikin puolin ruosteisempia ja laiskempia autoja. Liukkaasti kulkevat superkaarat ovat täällä harvinaisuus, koska ne maksaa ihan kamalattomasti! Kiitos korkean verotuksen. Suomessa mitä kalliimman ja liukkaamman auton ostaa, sitä enemmän joutuu maksaa veroa. Esimerkiksi jos halajat itelles kuvankaunista Bugattia, veroihin menee toinen mokoma.
Virossa kun ostat upean Lamporketin hintaan 500 000, ni suomessa samasta joutuu maksaa yli miljoonan. Ei ihme, että Suomessa on rumat ja kolisevat romuautot.

3

851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voihan kateuden määrää. Ei sulla ole varaa kuitenkaan tuollaisiin autoihin ja niiden ylläpitoon. Turha siis haaveilla.

    • Anonyymi

      Suomessa ostetaan autot itselle. Virossa ne liisataan ja kun rahat loppuu, niin autot otetaan pois.

    • Anonyymi

      Kun kasvat aikuiseksi , niin huomaat kuinka vähän tuollaiset asiat merkitsee .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      102
      2605
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      98
      1632
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      20
      1012
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      44
      904
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      886
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      333
      809
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    Aihe