"Moskovan kaupunki ottaa haltuunsa Moskovan Renaultin tehtaan ja ryhtyy valmistamaan siellä Moskvitš-autoja. Tehtaan teknologinen kumppani on venäläinen autoyhtiö KAMAZ."
https://www.err.ee/1608598990/renault-lahkub-venemaalt-ja-riik-hakkab-jalle-moskvitse-tootma
Kohta niitä taas saa, aitoja Mosseja
17
934
Vastaukset 17
- Anonyymi
Kohta alkaa piikkinokka Mossen valmistus. Se Opelin kopio.:-)
- Anonyymi
Kyseessä ei ollut mikään tehtaan anastaminen, vaan kaupunki maksoi tehaasta kokonaista kaksi ruplaa.
https://www.hs.fi/talous/art-2000008819333.html
"Renault ei kerro kauppahintaa maanantaina julkistetussa tiedotteessaan. Venäjän kauppa- ja teollisuusministeri Denis Manturov kertoi kolmisen viikkoa sitten venäläiselle uutistoimistolle Interfaxille, että Renaultin Autovazin osuus vaihtaisi omistajaa nimellisellä yhdellä ruplalla. Financial Timesin tietojen mukaan kauppahinta olisi kaksi ruplaa." - Anonyymi
Voiskohan mossen vaihtaa kymmeneen james farkkuun. :))
- Anonyymi
Milloin voin tilata uuden terästetyn Eliten? T. Kyykman.
- Anonyymi
Meijän ministereille vois sellset hankkii ja varsinkin jos ne käy puuhaloilla.
- Anonyymi
Elf corporeisson unelmaa, joka voi olla finaalissa?🤬🤬
- Anonyymi
Mosse oli järkiostos aikoinaan. ehkä suomeenkin tulee vielä mosse-aika.
- Anonyymi
Niinpä. Tulevat olemaan luotettavia, koska airbagit, absit, katalysaattorit ym. muut helposti rikkoontuvat länsimaiset hapatukset jätetään uusista Mosseista pois.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä. Tulevat olemaan luotettavia, koska airbagit, absit, katalysaattorit ym. muut helposti rikkoontuvat länsimaiset hapatukset jätetään uusista Mosseista pois.
Ehei! Relluun laitetaan vaan Mossen logo keulalle ja tavaratilan kanteen. Harmi vaan että paikallinen tarvikevarasto tyhjenee nopeasti ja pitää alkaa suunnittelemaan uutta mallia. Tähänhän venäläiset (tai oikeammin neuvostoliittolaiset) ovat tottuneet kun tekivät Fiatista Ladan.
- Anonyymi
Senköhän takia mossausta yleisössä vaikuttavat orkesterit ovat Suomessa suosittuja.
- Anonyymi
Pakko olla hyvä, jos kerran herralle presidentillekin kelpaa.
https://www.is.fi/autot/art-2000008835679.html
"Kremlin mukaan myös Putin hankkii talliinsa uuden Moskvichin."- Anonyymi
Voihan sellainen siellä ollakin, kun tehdas lahjoittaa ensimmäisen uuden Mossen Putinille. Ehkä joku talonmies voi käyttää sitä tavaroita noutaessa.
- Anonyymi
eikös sillä Izh lavamossella kuskattu jotain mikis thedoraakkis vai mikä senyt oli
- Anonyymi
Volkkari torpedoimassa Mosse-projektin.
https://www.is.fi/autot/art-2000009070242.html - Anonyymi
Piåariksi meni tuokin projekti. Kumppaniksi halutulla kiinalaisella autonvalmistajalla on jo eurooppalainen kumppani VW, joka ei anna tekniikkaansa venäjäläisille. Ei tule Mossea kiinalaisten kanssa, eivätkä osaa sitä itse valmistaa.
- Anonyymi
Törkeetä että VW torpedoi Mossea. Pelkää tietysti kilpailua oman itäautomerkkinsä Skodan kanssa.
- Anonyymi
Ainakin kävi selväksi VWn strategiat. VW peruslänsiauto, Seat sporttinen eteläinen länsiautovaihtoehto, Audi premium-kategoriaan ja Skoda Itä-Euroopan markkinoille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 75933
- 113819
- 143784
- 37732
- 70647
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40629Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu179556- 32549
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58513Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46512- 65506
- 78498
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 37451
- 41446
- 45443
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i1443Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74436Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61430