Voi olla pelko, että menettää mahdollisuuden johonkin naiseen

Anonyymi

Mutta suhteessa voi myös tulla menettämisen pelko.

11

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sellaista pelkoa ei pitäisi olla turvallisessa suhteessa. Tosin nykyisin hoetaan, ettei ketään voi omistaa.

    • Kun odottaa aina pahinta, ei pääse pettymään. Vanhempana kuitenkin harmittaa, kun suuri osa elämästä kului sellaisten asioiden murehtimiseen, joita ei koskaan edes joutunut kohtaamaan.
      Sanotaan, että turvan rakentaminen on jatkuvaa turvattomuudessa elämistä.

      • Kun odottaa aina pahinta, menettää paljon mahdollisuuksia onneen….

        Kaikki muutos eikä riskinotto ole pahasta. Ilman riskiä ei voi elää parisuhteessa, koska turvallisenkin suhteeseen liittyy aina suhteen päättymisen ja kuoleman riski. Kyse on siitä, että löytää itselleen sopivan riskitason eikä anna omien tunnelukkojen ja vanhojen kokemusten määrittää uskaltaako elää.


    • Yym, menettämisen pelko on tuttua. En pelkää niinkään menettää ketään jollekin toiselle, vaikkei sekään kivalle tunnu. Mutta pelkään kuitenkin menettäväni jonkun rakkaan lopullisesti, kuolemalle. Jännää ettei oma kuolema pelota yhtään, mutta itselle tärkeiden kuolema sen sijaan eniten kun milään muu tässä maailmassa.

      • Siksi kai pyrinkin siihen, että kohtele päivittäin rakkaitasi hyvin ja sillä rakkaudella jota tunnet sydämessäsi, ikään kuin mikä vaan päivä olisi viimeinen. Ei meinaan mikään kaduta niin paljon, kun se jos kohteli rakastamaansa ihmistä tylysti tai huonosti ja kun hän on poissa, et ikinä enää voi korjata virheitäsi. Tilaisuus menee hautaan mukana, lopullisesti.


      • Bätääs kirjoitti:

        Siksi kai pyrinkin siihen, että kohtele päivittäin rakkaitasi hyvin ja sillä rakkaudella jota tunnet sydämessäsi, ikään kuin mikä vaan päivä olisi viimeinen. Ei meinaan mikään kaduta niin paljon, kun se jos kohteli rakastamaansa ihmistä tylysti tai huonosti ja kun hän on poissa, et ikinä enää voi korjata virheitäsi. Tilaisuus menee hautaan mukana, lopullisesti.

        Helposti ajatellaan itsekkäästi, mulla on oikeus sitä ja tätä miettimättä yhtään sitä toista ihmistä. Ja sitten kun älytään että möhläsin sen kanssa, voi olla myöhäistä enää sanoa anteeksi tai oikaista töppöilyään.


    • Anonyymi

      Joillakin suhteessa olevilla on tosiaan havaittu menettämisen pelko. Johtuu ehkä mustasukkaisuudesta.
      t. Jari

    • Anonyymi

      Ikävä tunne, varmaan sylittely auttaa.

    • Anonyymi

      Liittyy huonoon itsetuntoon, tuollaiset epävarmuudet ja pelot. Ihan kokemuksesta tiedän. Menettämisen pelko yleensä johtaa siihen menettämiseen lopulta.

    • Anonyymi

      Jos ei käy baareissa niin menettää mahdollisuuden tutustua naisiin.

      T viinamies

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      144
      6058
    2. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      167
      3248
    3. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      436
      3167
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2414
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2264
    6. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      76
      2113
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1969
    8. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      79
      1613
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1224
    10. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      15
      1222
    Aihe