Ihonhoito vinkkejä?

Anonyymi

37v enkä osaa hoitaa ihoani. En tiedä mitä tuotteita tarvitsen enkä tiedä missä järjestyksessä niitä käytetään. Tää on aina ollu mulle jotenkin vierasta aluetta. Meikkaan päivittäin ja pesen meikit silmämeikin poistoaineella. Meikkivoide häviää päivän aikana kasvoilta ja ainoastaan silmien ympärillä on meikkiä. Mulla nenä, leuka ja osittain otsa on epäpuhdasta, leuassa pieniä finnejä vieri vieressä. Poskenpäät kuivat ja kireät. Nenällä ja poskilla punoitusta. Jotku ihonhoito tuotteet tuntuneet hyvältä keskellä kasvoja, mutta poskia kiristää ja kirvelee. Suositelkaa mulle jotain?

7

2415

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuttu näky. Eikun tunne.

    • Anonyymi

      En tiedä osaanko kunnolla auttaa, mutta itselläni toimii Cerave, se sinisen värinen (joku Moisturising lotion) jota laitan aina ensimmäisenä. Toisena laitan ihan perus rasvaa about koko naaman alueelle ja annan sen imeytyä siihen. Sen jälkeen laitan ”The ordinary” nimistä ainetta, en oikeaa nimeä sille löytänyt. https://cdn.kicks.se/globalassets/integrationimages/769915190311.jpg?ref=927406&hasAlpha=false&w=640&preset=background (Tuossa linkki. En tosin tiedä toimiiko se sillä oli hirveä työmaa saada linkki tänne jostain syystä.) Aina meikin poiston jälkeen ”kastelen” ihon vedellä, eli tosin en sitä hirveästi ala hinkkaamaan. Näillä olen saanut pidettyä ihoni pehmeänä, eikä ole yhtään finniä. Toivon että autoin sinua edes vähän. :)

      • Anonyymi

        Ovatko The Ordinary -kasovoiteet hyviä?
        Tavarataloissa myydään esim. The Ordinary Matrixyl 10 % HA -tiiviste reilun 10€ hintaan, ja siinä pitäisi olla riittävän suurina pitoisuuksina samoja tehoaineita kuin huippukalliissa salonkivoiteissa. Tuleeko ihosta sileä ja hyväkuntoinen tuota käyttämällä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ovatko The Ordinary -kasovoiteet hyviä?
        Tavarataloissa myydään esim. The Ordinary Matrixyl 10 % HA -tiiviste reilun 10€ hintaan, ja siinä pitäisi olla riittävän suurina pitoisuuksina samoja tehoaineita kuin huippukalliissa salonkivoiteissa. Tuleeko ihosta sileä ja hyväkuntoinen tuota käyttämällä?

        Ordinarylla on lisäksi Buffet -kasvovoide, joka sisältää käärmeenmyrkkyä (syn-ake peptidi) joka vaikuttaa lamaannuttamalla kasvojen alueen lihaksia. Rypyt vähenevät.


    • Anonyymi

      Käytän tuoksuttomia IVY AIA tuotteita seuraavanlaisesti:
      Öljypohjainen pesu
      Vaahtopesu (eli tuplapuhdistan)
      Kasvosuihke
      Silmänympärysvoide
      Seerumi
      Kosteusvoide
      (Joskus UV suoja päiväksi)

      Kerran viikossa naamio/kuorinta

      Olen saanut noilla tuotteilla ihan mielettömän hyvään kuntoon ihon. Ja plussaa niiden edullisuus! Saa apteekeista ja Normal -liikkeistä.

    • Anonyymi

      Säännöllinen kasvojen kuorinta vaikka kotikonstein, ja SPF 50 satoi tai paistoi koko vuoden ympäri. Näillä oma 50 ihoni näyttää 10 v nuoremmalta.

    • Anonyymi

      Mun ihonhoitorutiinin lähes jokainen tuote on tilattu skönbeautyn nettikaupasta. Super laadukkaat ja helppokäyttöiset tuotteet! Skönbeauty.com nettisivuilta löytyy myös paljon blogipostauksia, josta saan hyviä vinkkejä tuotteiden käyttöön. 😄

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7474
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1746
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1384
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe