Tervetuloa Kemijärvelle, vaikka ei sentään ihan ilmaiseksi. Täällä tunnet kuinka aika käy pitkäksi, jopa peräti pysähtyneeksi ja sehän on vain hyvää vastapainoa kiireelliselle elämälle. Täällä päivän loma tuntuu viikolta. Hinnat voi toki olla aika suolaiset, mutta pitemmän päälle se on halpaa. Tule jo, äläkä enää emmi. Koe tyhjyys ja kummallisuus yhdessä samassa paketissa.
Tervetuloa Kemijärvelle
Anonyymi
501373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Höhöhhöö, vain tietämätön turisti eksyy Kemijärvelle 😂
Suomun metsissä saa olla ympärikännissä, karjua, halailla pöllejä ja makailla mättäillä. Sen hiljaisuudessa selväpäinen sekoaaAaaA!
Ei nykyihmiset halua olla ympärikännissä, hyvä kun vähän viiniä maistelevat, jos sitäkään.
Mitäs siveyden sipuli ja viinin lipittäjä taas selittää? TOTTAKAI ihmiset HALUAVAT olla KUNNON KÄNNISSÄ LÄHES JOKA PÄIVÄ PERKHELE 🍻🍺😜🍻🍺
Palstantarkastaja sais palata tänne ja siivota teidän jutut!
Meinaatko et ottaisi suikkiin?
Ei se ikinä mitään siivonnut, valitti vain typerästi, kuinka on säädyttömiä juttuja. Ihan turhaa märinää piti, sillä ei mitään siivottu.
Ainoastaan vanhat alaluokan ihmiset enää juo viinaa humalahakuisasti.
Nykyiset sukupolvet eivät enää viinaa juo, ja viiniäkin lähinnä paremman ruoan kanssa viikonloppuisin lasin tai kaksi, siinä se. Kukaan sivistynyt ihminen ei halua mennä möyryämään mihinkään pusikkoon.
Uusi slogan: Emme takaa, että täällä elät satavuotiaaksi, mutta se tuntuu siltä.
Varmasti voidaan sanoa, että Kemijärven terveydenhoidon tason huomioiden, on varsin epätodennäköistä saavuttaa tuota ikää.
Aika kuluu niin hitaasti, että heikommilla voi tulla paniikki kun kuvittelevat etteivät enää pääse pois.
Moni turisti on pettynyt ja jopa kiroillut kun ei ole ollut mitään mielenkiintoista. Sääkin on ollut mitä se on.
ei täällä kyllä koskaan ole montaa turistia edes ollut.
Terve vaan katsomaan autioitunutta keskustaa.
Kemijärvellä on hyvä olla, täällä on niin kaunista.
Miksi te mollaatte omaa kotiseutuanne? Vai onko nämä jotain kateellisten sallalaisten törky-tekstejä???
Ei saa aina olla niin kielteinen, olkaa te iloisia ystävät rakkaat! Kemijärvellä saa olla vähän "sekopää", ei se kuulkaa haittaa!
On se nähty jo, että päästään kilahtaneita siel on. Agressivisii ihmisii.
"hyvä olla" jos nauttii tyhjästä, kaupassa pitää jo kohta käydä Roissa. Kauneus on katsojan silmissä. Tällaisia maisemia on kaikkialla Suomessa, joten ei mitään ihmeellistä.
Kateellisuuteen ei tosiaan ole mitään aihetta, on hölmö ajatuksenakin.
Kemijärvi on hiljalleen kuihtuva kylä, ei sen sanominen mitään kielteisyyttä ole, ainoastaan fakta, jota ei käy kieltäminen.
Siitä sekopäisyydestä vielä, kun väestössä sekopäisyys lisääntyy sitä kautta, että vielä järkevät muuttaa muualle, niin alkaa se näkymään katukuvassa, kun kohta ei muita näykkään kuin varttihulluja, kuka uskoo ufoihin, kuka nakkikioskin olevan gourmee ravintola, alkaa sellainen haitata jos ei itse kuulu joukkoon.
Kemijärvi, Tonkopuro, Suomun!
Tämä kaupunki on onnenomiaan omalaatustasta onnentunteen täyttämää elämää etsiville.
Näine argumentteineen haettiin kahta tuntiopettajaa kylälle. Kun keinot loppuvat, konstit jäävät.
Kemijärvi nousuun paskan ja virtsan voimalla. Noista kahdesta ei ole pulaa kempassa. Kumpaakin suolletaan paljon.
Täällä näet karvahattuja 35 asteen helteessä villasukat jalassa ettei vain lämpö karkaa.
5pv vanhaa leipää kuskataan rovaniemeltä kun se oli 2 centtiä halvempaa siellä alennus myynnissä.
Lääkkeet syödään loppuun kuuliaisesti vaikka päiväys olisi umpeutunut viisi vuotta sitten, eihän hyviä tablettia pidä heittää hukkaan kun ne on kerran porstuan kaappiin hankittu.
Ajaessa vilkkua ei käytetä kun risteyksessä käännytään, säästetään hehkuja nimittäin.
Kemijärvi on elämän järvi! Täällä on kaikki ja jotkut näkee ufojakin ja Venäjän vaikutus merkittävä katukuvassa ja ihmisten henkisessä ilmapiirissä. Tule jo tänne Kemijärvi, vaihtoehto elämälle!
Tartte käyttää vilkkua kun tuntee rekkarista kuka ajaa ja mihin yleensä kääntyy
Köyhällä ja saamattomalla - joskus sama asia - on paha olla kaikkialla. Helsingin seutukunnissa se vasta ankeaa onkin. Lähiöiden vuokrakerrostalot eivät ole ihmidtä varten.
Nähkää edut, joita täältä saamme pientä maksua vastaan: uimahalli, avantouinti, vetävät ladut, kunnon vuodenajat, edullinen asuminen, etätyömahdollisuudet, upea kirjasto ja kulttuurikeskus.
Pian valoistuvat aamut nostavat mielen sfääreihin. Tontit maksavat murto-osan pääkaupunkitontteihin verrattuna: muutaman euron neliöltä.
Työmahdollisuudet ovat rajalliset, mutta jos vain voi osin tehdä etänä, hyvä on. Naapurilla on talviasuttava mökki, jossa hän viihtyy lähes joka viikonloppu pidennettynä. Suorastaan ideaali olotila, sanoi hän. Investointeja se tietty vaatii, mutta tavoitteena saavutettavissa.
Mustavalkoinen ajattelu ei sovi tähän päivään. Kotiutuminen on monimuotoista.
Mainitsemasi " tontit". Ei voi muuta kuin nauraa. Tuttu muutti etelä lapista kemijärvelle.
Osti tontin ja alkoi rakentamaan taloa. Miten kävi ? ?
Kunta möi tontin talon rakentamista varten joka on ollut aikasemmin 30 -50 vuotta sitten epävirallisena lähiö kaatopaikkana. Kunta ei maininnut tätä asiaa ollenkaan ostajalle. Olikohan tuostakin asiakirjat tuhottu kun tuntuu että tuo on juuri tapa miten kemijärvellä toimitaan, tuhoa ja kiistä vastuu. Oikein mukava kunta.
Rakennuttajalle tuli talon tekeminen saatanan kalliiksi. Pääasia että kunta sai nuoren lapsiperheen kuntaan asumaan pysyvästi. Velka on aivan hirveää tasoa kun ottaa huomioon miehen työpaikan kempassa ja terveydentilan.
Kemijärvi, Paikkakunta joka tekee luonnostaan iloiseksi. (helvetin vihaiseksi )
Työnantaja on vieläpä keitele ( fucking ) group. Karkeasti sanottuna ei ole muuta elämää edessä kuin työtä aamusta iltaan. Kärtytä sitten vihaisena kun kaikki menee päin helvettiä. Niinhän sitä nykyään sanotaan että keiteleellä työssäkäyvän elämä on helvettiä. Ei voi lähteä muualle töihin kun velkaa on vitusti. Surullsita vain että tämöäkin kaveri uskoi kemijärven sellu tehtaan nousevan jota myös keiteleellä käytettiin myynti puheena. Tule tänne hakemaan arvokasta työkokemusta ja sitten mene sellua tekemään. Tämä on ollut myös kemijärven kunnan yritys saada ihmisiä kuntaan. Tehdas hanke ei toteutunut, monen muuttaneen lapsi perheen elämä muuttui synkemmäksi minkäs muunkaan kun velkojen takia.
Kemijärvelle muuttajien raaka kohtalo on tuo. Vuokralta pääseee pois 6kk tai 12 kk jälkeen. Tuossa ajassa näkee ja tutustuu kemijärveen riittävän hyvin. Moni on lähtenyt toiselle paikkakunnalle.
Paikalliset tekee kempasta sietämättömän paikan asua.
Vika korvien välissä. Ei missään muualla.
Onko teillä mikään hyvin?
Muijalla on vielä tiukka piiras vaikka pärstä näyttää jo lepakonperseeltä.
Kyllähän se on niin että kuppi kaatunut kokonaan kunnassa jo 10 vuotta sitten. Pitäs tehdä suursiivous ja pistää vanha menemään jotta uudelle olisi tilaa.
Kepun osaamattomat tunarit.
Kemijärvellä menee asiat päin helvettiä koska kukaan ei tee mitään.
Koulutus menossa rovaniemelle, kunnan viemäröintiongelmat joka näkyy kohta koko kemijärven alueella ja koskettaa kaikkia siellä asuvia. Mikäli tarvii sairaala apua niin pitää mennä rovaniemelle.
KEMIJÄRVI ON PASKA PAIKKAKUNTA ASUA !!!!!!
Jos ei voi voittaa niin liity voittajiin ja muuta Rovaniemelle.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cc5277ef-dd43-4e13-9a09-7b7268178ab1
Koska näin käy kemijärvellä ? ?
Kemijärveläiset ovat kivenkovia, joten ei koskaan.
Kyse ei ole kovuudesta, sitkeydestä tai mistään muustakaan vastaavasta. Lähinnä siitä miten osaa käsitellä omaa päätään.
Kivenkovat on pahimpia hulluja sitten kun pää sanoo poks.
Monia ihmisiä jallitettu rakentamaan kemijärvelle. Monet rakentaneet talon. Parisuhde on kuitenkin päättynyt. Toinen puolisko on lähtenyt lopullisesti pois kempasta eikä ole mitenkään sidottu rakennus projekteihin. Siellä on monta ihmistä jotka elää tätä elämää. Niin miehiä kuin naisiakin. Näyttävät olevansa onnellisia kun on talo, lapsia ja velkaa.
TOTUUS:
Näiltä kun erehtyy kysymään oletko oikeasti onnellinen niin vastaus on kuin paperilta lukis. Todellisuudessa onnellisuus on kaukana. Näkeehän sen jo siitä kuinka paljon alkoholia ja tupakkaa kuluu viikossa. Elämä on yhtä kaaosta.
Minäki tiedän monta paria, joilla ei enää natsaa tilanteessa, jossa osaouolina ovat lapset, velka-asunto, epävarma tai epätyydyttävä työpaikka.
Pahinta on, jos parisuhde tulehduttaa välit käräjille asti. Voittaja on lakimies.
Hei kolme-nelikymppiset, mitä ihmeauvoa odotatte elämältä?
Pulmat tulevat vastaan Oulussa, Turussa ja Tampereella Helsingistä puhumattakaan. Siellä muualla puuttuvat verkosto, vaanii yksinäisyys, houkutukset etc.
Nämä asiat eivät ole yksiselitteisiä.
Kemijärvellähän on aivan *aatanasti ongelmia jo valmiiksi. Kunta on niin kiero kuin olla ja voi. Hirvittää tuollaset ongelmat mitä tuolla on. Tietenkin tämä uusi sote juttukin on pistänyt sekasin kaikki kunnat suomessa. Kemijärvihän on täysi painajainen nykyään kun otetaan muutkin ongelmat vielä mukaan.
En ihmettelis vaikka itsemurhat alkais lisääntyy kempassa.
Kepun ketkut koko sotkun takana. S@@tanan tunarit. 🤬
Voi nenä onpa kirjoitus! Kaiken hyvän Keskusta on tuonut, se on meidän isien puolue jo ollut, se on kaiken tuonut, IHANNE puolue ja täysi tuki miksi arvostelet ja haukut kuin likaviemärin pohjalle valuva NEGA olisi ja ei tätä jaksa enää hei ja hyvää kesää kiitos kiitos!
KEPU ON NEGA! POIS KEPU!
https://kauppa.intokustannus.fi/kirja/keskustan-valtakunta-kertomus-rahasta-vallasta-ja-korruptiosta/
Älkää avatko tuota linkkiä! Kavahtakaa roskakirjaa
TOTUUTTA EI PEITELLÄ. KEPU ON MÄTÄ 💩
Hyvät turistit antakaa rahanne ja sen jälkeen painukaa v***uun.
Tähän tiivistyy hyvin kemijärveläisyys.
Turisti tytöt maksavat hyvin kunnon lapin mulkhusta.
TAPAN TEIÄT KAIKKI