Miksi en voi nukkua selälläni?

Peti ja tyyny ok mutta jostain syystä kun asetun selälleni tulee pakonomainen tarve kääntyä jommallekummalle kyljelle. Luulisi luonnollisen lepo/nukkuma-asennonolevan selällään mutta ei. Onko muilla tällaisia oireita?
3475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Aika harva nukkuu jatkuvasti selällään. Ainoaa oikeaa asentoa ei ole.

Äänestä

Mä en pysty nukkuu selällään.

Äänestä

En nuku selällään, tulee selkäkipua ym. Lisäksi selällään nukkuessa uniapnea iskee pahasti. Nyt olen muutamaan otteeseen ollut sairaalassa ja operaation jälkeen pitänyt maata selällään niin se on ollut vaikeaa. Helpotusta on saanut sillä että säätää sänkyä siten että takapuoli on kuopassa ja pääpuoli hieman ylempänä jalkoja.

Kyljellään nukkuminenkin on rajoitettua, pysty nukkumaan hyvin vain oikealla kyljellä. Vasemmalla kyljellä ilmeisesti olkapään kulumien vuoksi tulee hermopinne ja käsi puutuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Peti ja tyyny ok mutta jostain syystä kun asetun selälleni tulee pakonomainen tarve kääntyä jommallekummalle kyljelle. Luulisi luonnollisen lepo/nukkuma-asennonolevan selällään mutta ei. Onko muilla tällaisia oireita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu