Vuokratyö rakennusalalla?

Anonyymi

Vuokrafirman kautta työskentely rakennushommissa on seuraavanlaista.

Oma auto oltava työmatkojen takia.
Työkeikat tulee milloin tulee ja ne on usein jotakin kuluttavaa hommaa kuten kantoa, piikkausta, yms.
Palkka on 13 - 14 euroa tunnissa.

Mitä sinulle tulee mieleen raksahommista vuokrafirman leivissä?

6

865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olin kerran värväämön kautta raksalla jos et ole ammattimies niin paras jättää väliin aivan sairasta touhua

      • Anonyymi

        Mitenkäs se niin sairasta touhua oli?
        Saitko palkkaa minkäverran?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitenkäs se niin sairasta touhua oli?
        Saitko palkkaa minkäverran?

        Veikkaan, että kaikkein raskaimmat työt jätetään vuokratyöfirmoille.

        Tuttava oli Helsingin seudulla kantamassa ikkunoita rakenteilla olevaan kerrrostaloon. Jostain syystä ei käytetty rakennusnostureita, eikä talon hissit olleet vielä asennettu. Oli kuulemma todella raskasta hommaa, isoja ikkunoita piti kantaa kantaa ylös monta kerrosta ja työtä seurasi kello-kalle.

        Kuulemma mukana oli myös joku voimamies, jolla hänelläkin alkoi voimat vähetä. Jollain tempulla ikkunoista sai otteen. Voitte kuvitella, että isokoisesta levystä tai juuri esim. ikkunasta ei saa millään otetta, kun ei ole jotain 1,5m pitkiä käsivarsia isoillakaan miehillä. Palkat ovat alimmillaan 10€/tunti, silloin oli 11€ aloittelijalle, ja joku kokeneempi saattoi saada 12€/tunti.

        Tämä tuttavani huomasi, että palkat olivat laskeneet noin 5 - 10 vuoden aikana raksalla edelleen. Syynä on se, että Helsingin seudulla on esim. virolaisia ja myös Viron venäläisiä palkkoja polkemassa.


    • Anonyymi

      Aina voi hommata ammatin vaikkapa rakennusalalta niin ei tarvitse tyytyä pieneen palkkaan, mutta raksalla kyllä joutuu tekeen raskaita töitä myös piikkaamistakin vaikka olisi ammattimieskin, kyllä se kunto kasvaa niin ei tunnu niin raskaalta tosin eläkeikään asti ei pysty työskentelemään kun alkaa kroppa pistään hanttiin.

    • Anonyymi

      Arsenaali on paskavirma varokaa

    • Anonyymi

      Ei sitä ole pakko itseään rikkoa raksalla, jos ei tahti miellytä se on näkemiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      35
      10519
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      124
      10099
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7911
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6304
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4862
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      54
      4669
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      114
      4021
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      123
      3381
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3097
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      217
      3016
    Aihe