Prosentin tuloveron alennus tarkoittaa kolmen prosentin palkankorotusta

Anonyymi

Ei ne suuret tulot vaan pienet menot. Toisin sanoen ei se brutto, vaan netto. Niin se on. Se, mitä jää käteen on merkitsevää.

Prosentin tuloveronalennus tarkoittaa käytännössä kolmen prosentin palkankorotusta.

Työllisyys on nostettava tasolle 80%. Kaikki keinot on käytettävä. Nyt ollaan tasolla 73,8%. Marinin hallituksen tavoite on 75%. Se ei tule onnistumaan.

Suomen talous on pakkasella noin 7 miljardia. Työllisyyden kasvu tasolle 80% lisää tuloja tuon verran valtion kassaan. Se on hyvä vaihtoehto.

Toinen vaihtoehto on leikata hyvinvointipalveluista. Kuka sitä haluaa?
Ne, jotka vastustavat työllisyystoimia. Ne, jotka haluavat ylläpitää järjestelmän, jossa on työttömyyttä ja samalla työvoimasta pulaa. Ne haluavat leikata hyvinvointipalveluista. Nämä esteet olisi syytä siivota pois.

Tarvitaan hyvinvointisopimus, jolla saadaan työllisyys kasvuun niin, että rahaa jää käteen saman verran. Sillä tavalla on mahdollista pelastaa julkiset palvelut tai ainakin suuri osa niistä.

0

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

        Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
        Maailman menoa
        26
        4943
      2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

        samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
        Maailman menoa
        150
        4740
      3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

        Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
        Maailman menoa
        210
        4722
      4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

        Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
        Maailman menoa
        118
        4561
      5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

        Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
        Maailman menoa
        13
        3660
      6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

        Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
        Asunnot ja asuminen
        19
        2344
      7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

        Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
        Suomalaiset julkkikset
        3
        2128
      8. Romanttinen ystävänpäivä?

        Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
        Ikävä
        66
        1647
      9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

        Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
        Ikävä
        24
        1474
      10. Kaisa Juuso eroaa

        Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
        Perussuomalaiset
        188
        1214
      Aihe