Harrasteautoilu vastaan Museoautoilu

Anonyymi

Itsellä on museoitu auto.
Katson kuitenkin että vaikka auto ei ole museokatsastettu vanhoja autoja voi harrastaa muutenkin.
Talvet seisonnassa ja kesällä ajossa.

Tosin mitään tuunattuja autoja joita näkee, en osaa arvostaa, ne ovat pilattuja klassikoita.
Lähes mistä hyvänsä vanhemmasta autosta saa halvan aihion ja kulut ovat sitten kunnostuksen tasosta riippuen.

Suomi on siitä outo maa että jo valmiiksi museoitu autokin on yleensä sika halpa.
"Step in" projekti on hyvä vaihtoehto.

Käsillä tekeminen kehittää älykkyyttä.

7

520

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta puhut. Tuo pätee kyllä käyttöautoihinkin. Vanhempaa autoa kunnostamalla ja kunnossa pitämällä tekee eko-teon kun ei haaskaa rahaa heikompilaatuiseen uudempaan.

    • Anonyymi

      Harvinaisen asiallinen kommentti.
      Ei aina tarvitse seurata lauman mukana. Kyllä tulee halvemmaksi kun kulkee omia polkujaan. Säästyy jäsenmaksut ja paljon muita kuluja.
      Hyvää kesää kaikille.

    • Anonyymi

      Kiitos. Vielä siihen harrasteautoiluun. Meillä oli kesäajossa 60 - luvun auto, joka on nyt tosin seissyt ladossa pitkään. Ajatuksena on ollut
      käydä auto läpi maalauksineen ja verhoiluineen ja saattaa museorekisteriin. Tullut siihen tulokseen että turhaa hipostelua koko museorekisteröinti. Vanha haalistunut maalipinta ja kuluneisuus toisaalta kuuluu käytön jälkiin. Ei harrasteauton ole pakko uudenveroisessa virheettömässä alkuperäiskunnossa olla eikä myös museoajoneuvoksi rekisteröity. Riittää kun on katsastuskelpoinen ja teknisesti varmassa kunnossa kesäretkille. On toki hieno kun vanha auto on kuin pakasta vedetty. Rima harrasteautoiluun voi olla matalammallakin.
      Tätä myötä myös kustannukset. Vanhan auton kesäkuukausien liikennevakuutus ei ole juurikaan enempää kuin tarkastetussa museoajoneuvossa. Perhana, isän vanha ajopeli huolletaan ensi kesäksi kuntoon ja leimalle !

      • Anonyymi

        Se ulkonäkö ja muu tekniikka kertoo jonkin verran myös harrastajan rahavaroista , mutta ei toki kaikkea. Omistajan käden taidot ovat myös näytillä. Viimeisen päälle laitetut museoautot ovat, kuin näyteikkuna. Harrastaja mielellään kertoo ja näyttää kuvia hydrauliikan korjauksesta , tms. samanmieliset keskustelevat Renault 8S :n tasauspyörästöstä sujuvasti, kuin naapurin mies säästä ja kehuja, onpas sinulla hieno Saab meillä oli -70 luvulla samnlainen ja siitä se alkaa. Useimmiten tapahtumissa katseita keräävät eniten kaunottaret vanha K Mersut, mutta Cooper Mini on aina kestosuosikki. Erikoisuudet esim. DS Citikka aina paljon yleisöä. On se jotenkin mieltä lämmittävää, kun onnistuu esim. tekemään sisustuksen ihan kotikonstein, alkuperäisen näköiseksi. Saako istua, meillä oli tällainen, mutta punainen, kun olin ......Nostalgiaa.


    • Anonyymi

      Museokatsastus on naurettavaa. Käytin oman menopelin näytillä museokatsastushenkilöllä. Hän kiinnitti huomiota sellaiseen, että muutamassa kromikupolimutterissa oli rosoja ja käski vaihtaa ne uusiin. Ne oli laitettu siihen tehtaalla 1972 eikä niitä oltu irroitettu koskaan. Ei siis ollut työkalun jälkiä. Kysyin, että miksi. Ei saa olla rosoja vaikka ne on tehtaalla laitettu. Jostain kohtaa ei maali kiiltänyt niin kuin uusi mutta oli tehtaalla maalattu ja ehyt niin sekin olisi pitänyt maalata nykyajan maalilla. Siis kalusto pitää säilyttää alkuperäisenä nykyajan uusilla tarvikkeilla vaikka ne on uus tuotantoa ja tehtaalla laitettu ei kelpaa.
      En katsastanut museokäyttöön ja hyvin on pelannut alkuperäisenä rosoineen kaikkineen. Sanoisin, että pilikunnus**mista ja tärkeilyä koko museokatsastus.

      • Anonyymi

        Miksihän sitten jotkut on saaneet huonossa maalissa ja kromissa olevat autonsa museorekisteriin? Selviä osapuutteita kin on nähtävillä, mutta museotarkastus on läpäisy? Taitaa olla tarkastajatkin mitä sattuu !


    • Anonyymi

      Eihän noita asioita tarvi laittaa vastakkain, kumpikin on hyvä juttu. Pussihousut ja tavalliset harrastajat on kummatkin ihan mukavaa porukkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1100
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1075
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      75
      540
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      440
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      43
      428
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      396
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe