Miksi aurinkokenno ei anna virtaa taskulampun valosta?

Anonyymi

Samanlainen valo kuin aurinhgo valo vai johtuuko valon aallonpituuden vaihtelutaajuudesta tuo?

Tuottaako sen sähkön siis itseasiassa valon aallonpituuden vaihtelun taajuus?

14

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä antaa, mutta erittäin vähän. Kokeilin "TI-36X Solar" laskimella jossa ei ole paristoa, pelkkä aurinkokenno, ja hyvin toimii taskulampun valossa.

      Sen sijaan 8W LED kattolamppu ei anna tarpeeksi valoa että laskin toimisi kunnolla lattialla seisten, pitää nousta tuolille ja viedä laskin aivan kattolampun viereen että saa tarpeeksi valoa.

    • Anonyymi

      Kyllä antaa sähköä kaikenlaisella valolla.
      Ei tietenkään silloin jos ison paneelin yhtä kohtaa valaisee pistemäisesti. Paneeli saatta muodostua jopa 72 valokennon sarjakytkennästä.

    • Anonyymi

      Aurinkokennoja on erilaisia. Samoin taskulamppujen "polttimoita" ja kattolamppujakin on erilaisia ja eri tehoisia. Ledeissäkin ja suodattmissa on isoja eroja.

      Et ole mitannut mitään. Olet ehkä vain todennut, ettei joku toimi jollakin yksittäisellä kokeilulla. Sähköä on ehkä tullut vain 87,2 % tarvittavasta määrästä.

    • Anonyymi

      Pitääkö sisäistää siis Planckin teoriat ja hypoteesit kvanttifysiikasta jotta ymmärtää täysin miten erilaiset aurinkokennot toimivat.

      Jotta pystyy rakentamaan langattoman energian siirron laser-säteen avulla?

    • Anonyymi

      Datan siirtohan onnistuu helposti laserin avulla langattomasti tietokoneiden välillä, mutta se energfian siirtäminen, ei kai se nyt paljon vaikeampaa pitäisi olla tai voi se olla.

      • Anonyymi

        Kyllä energiaa voidaan siirtää lasersäteellä. Menetelmä on vain huono hyötysuhteeltaan ja erittäin kallis. Lisäksi kilo- tai megawattien lasersäteiden ammuskelu sinne tänne saattaa tuottaa ainakin lieviä oheisongelmia. Itse en ainakaan haluaisi joutua tällaisen siirtosäteen tielle.


    • Anonyymi

      Loisteputki vaoi antaa paremmin aurinkokennolle sähköntuottoa...

    • Anonyymi

      Huonot paristot?

    • Anonyymi

      Itse olen huomannut että aurinkokennot toimivat parhaiten auringon valolla, sitten hehkulampun valolla, huonosti loisteputken ja huonoiten ledien valolla. Johtuneeko siitä että hyödyntävät paremmin pitkän allonpituuden valoa?

      • Valokennot pystyvät hyödyntämään laajempaa säteilyspektriä mitä silmä näkee, ja silmän kannalta turhan "hukkasäteilyn" määrä on juuri esittämäsi listauksen mukainen suurimmasta alimpaan.

        Minun ikivanhalla aurinkokennokäyttöisellä pöytälaskimellani on vaikeuksia nykyisellä ledivalaistuksella, vastaavan tai hiukan pienemmän valaistustehon antaneilla "energiansäästölampuilla" ei mitään nikottelua.


    • Anonyymi

      LED antaa vähemmän sähköä aurinkokennoon siitä syystä että LED kuluttaa vähemmän energiaa ja energiahan ei synny tyhjästä. Sensijaan Hehkulampppu käyttää paljon energiaa jolloin sähköäkin saadaan enemmän koska energia ei myöskään häviä.

      • Anonyymi

        Melkoisen ontuva selitys...


      • Anonyymi

        Hehkulamppu ei anna tippaakaan sähköenergiaa!


    • Anonyymi

      Tavallinen aurinkokenno toimii 400 - 1100 nm valon aallonpituudella, eli violetista jatkuen punaisen kautta jo infrapunan puolelle. Piikennon maksimiherkkyys on 1000 nm kohdalla.
      Auringon valon maksimiteho osuu 500 nm, eli sinivihreään.
      Lämpimillä valon väreillä siis aurinkokenno toimii parhaiten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      142
      3514
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      216
      2423
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      68
      2408
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      91
      2246
    5. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      1
      1720
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      160
      1694
    7. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      121
      1504
    8. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden
      Maailman menoa
      16
      1250
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      120
      1080
    10. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1076
    Aihe