Tarkotus olis ostaa sähkökitara, mutta koska rahaa ei ole liikaa. Minkä merkkinen olis hyvä ja paljonko siitä kannattaa käytettynä maksaa?
Sähkökitaran osto
Susanna
6368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Osta aluksi käytetty, sellainen joka sopii parhaiten käteesi (vas.käteen).
Älä maksa liikaa, harmittaa jos into lopahtaa.
2...4 ekaa viikkoa saatat/tulet kärsimään kovista kivuista vas. käden sormenpäissä, ennen kuin ne kovettuvat sen verran, että ne turtuvat.
Älä soita aluksi kerralla liian pitkiä aikoja - n. 15 - 20 min/kerta lienee sopiva, ja siitä lisäät kun sormet tottuu.
Käväise kokeilemassa muutamia kitaroita esim. divareissa tai musaliikkeissä jotka myyvät käytettyjä soittimia.
Silti mitään paskaa ei kannata ostaa, joka rämisee, ei soi tai siinä on selviä vikoja. Menee maku koko soitosta.
Sopiva hinta on ehkä n. 500 - 1500 mk, laske ne itse euroina.
Jos innostut muutamassa kuukaudessa lisää, niin vaihda vasta sitten parempaan, tietysti lompakkosi mukaan.
Ja vielä: hanki joku opettamaan sinulle soittoa. Muuten saatat hyytyä, kun sormista ei tunnu irtoavan mitään kaunista, edes yhtä sointua...
Ja kysele rohkeasti liikkeiden myyjiltä, kerro heti että olet aloittelija, niin varmasti innostuvat neuvomaan.
Älä usko kaikkiin merkkien, mallien ja hintojen palvojiin, hyviä soittopelejä saa myös kohtuuhintaan, vaikka loistopelistä saatkin sitten maksaa maltaita.
Onnea valitsemallasi tiellä, itse olen tallannut sitä jo soittopeli kainalossa pian kaksi vuosikymmentä...
Muista: Alku on hankalaa, mutta kyllä se sitten, pikkuhiljaa...
Tsemppiä
Voit kysäistä myös musaliikkeestä sopivanhintaista pakettia, jossa on joku sellanen halpiskitara, pieni vahvistin (n. 15 W) ja piuha mukana, ja muutamia eripaksuisia plektroja tietysti. Muuta et aluksi tarvitse.
Kielet vois olla jotain 009 -sarjaa, myyjä kyllä tietää kun sanot tuon.
Halpoja kitaraefektejä voit löytää jostain divarista myös halvalla, mutta aluksi varmasti tuo vahvistin ja sen oma äänensärkijä/kaiku riittävät.
Jos asut kerrostalossa, hommaa kuulokkeet. Muuten ystävälliset naapurit kaikkoavat...
Noissa kiinassa lisenssillä valmistetuissa sguier-kitaroissa löytyy yllättävän hyviä yksilöitä.Mutta ota silti kokeneempi soittaja valitsemaan ostettava kitara,jossa perusasiat on kunnossa.Perusasioita on mm.kaulan suoruus(lievän kaarevuuden saa korjattua kiristämällä kaulan sisällä olevaa rautaa.Pyydä myyjää tekemään se.)Nauhojen tasaisuus,ettei kielet särähtele.Intervallien säädettävyys että saat soinnut soimaan puhtaasti koko kaulan alueella.(säätö suoritetaan takatallasta.)Sguierien mikit on ihan ok tavaraa,soivatkin kuten sratogasterissa pitääkin.Kitaran ja 15W vahvistimen saat ehkä siinä alkaen 1500mk.(tarjoushinta)
kitaran ostossa aloittelijan olisi hyvä ottaa se paras kamu mukaan jolla on sitten soittokokemusta tarpeeksi että tulisi se kevyt ja helpposoittoinen luuttu ostettua,huonolla kepillä pitkäänkin soittanut ynkkä menettää soittohalunsa varsin nopeasti.Itse olen fender kitaroiden ystävä ja halpoja fenderin kopsia löytyy ja ovat yllättävän hyviä sekä soittopuolelta kuin saundeiltaan,mutta jokaisella on oma käsi mihin se sitten sopii tai sitte ei,kitaroissa on eroja kuten viineissä,kyllä tonnilla pitäis saada soitettava keppi mihin ei heti kyllästy mutta ota oma Ritchie Blacmore mukaan ostoksille ni ei tule sikaa säkissä sitten kotiin.
Kait oot soitellu akustisella eli siis yleisesti ottaen kitaralla jo alkeet?
Sähkis EI ole ensimmäinen kitara. Mut jos alkupalat on jo syöty edellä olleita neuvoja kannattaa noudattaa ja se soittajakaveri on hyvä olla messissä. En suosittelisi käytettyä vaan uusi ja hyvä. Halpa on yleensä myös huono. Siis yleensä! Tunnetut merkit ovat turvallisia ja valmistusmaa mielellään USA, Japani tai vaikka Suomi. Ns. halpamaat Korea, Taiwan tai Kiina kannattaa kiertää erittäin kaukaa. Aloittelijalle (ja muillekin yks peruspointti) on suora otelauta, skaala kondiksessa ja kielet matalalla. Et silleen.
Tämä oli juuri sellainen kirjotus, josta tarkoitin varoitella tuolla alussa...
Koreassa tehdään nyk. oikein hyviä hinta/laatu -suhteessa olevia soittopelejä.
Tottakai USAkin tuottaa hyviä soittopelejä, mutta esim Straton saat parempana nyk. esim Meksikossa tai jopa Japanissa valmistettuna...!
Ja kyllä sitä soittoa voi sähkikselläkin aluksi opetella, mutta parempi olis se akustinenkin hallita ensin, niin tietää, kuinka kitara todella soi.
Muuten ihan hyviä kommentteja mun mielestäni!
Ja ei muuta kuin kitarakauppaan - asiantuntija mukana, auttaa paljon asiaa. Ja kysele!!!