OLEN SURKEA

Anonyymi

SUUTUTTAA SE ETTÄ VANHEMPANI KOKO AIKA SAARNAAVAT MINULLE KÄYTÖKSESTÄ HEIDÄN SILMISSÄÄN EN OLE MITÄÄN

6

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet yhtä arvokas kuin muut. Oletko yli 18v. Vai alle?Jos asut kotona ja Hesan alue 18v. Tuo on syy jolla saat stadin vuokra kämpän itsellesi! Ei selvinyt suhtesi aviolitossa,ei asumis muostoas. Mutta kun on täysi ikäinen ei pitäisi asua kotona. Ikä erot tekee tepposen.Usko itseesi,muuta himasta pois.Paremat välit ajan satossa tulee kun asuu mualla usko pois.

    • Anonyymi

      yli 18v- silti mulle saarnataan käytöksestä

      • Anonyymi

        Jopa 50 v saa saarnoja tekemisistään. Tai tekemättä jättämisistään.
        Ja mikäli aiot tehdä kuten kuvittelet vanhempien toivovan,jatkuvasti,huomaat ettei mikään riitä.
        Irtaudu hyvä ihminen vanhemmista.
        Aikuisuuden yksi tunnusmerkki on,että tekee itse oman elämänsä suhteen päätöksiä.
        - sen suhteen missä asuu,millä ansaitsee toimeentulonsa.
        - oman elämäntapansa suhteen,ja vastaa itse elämäntapaansa liittyvien asioiden seurauksista.

        Tuossa taisi olla ihan tyhjentävästi aikuisuuden mittari.


    • Anonyymi

      Ikävä juttu, ehkä heillä on huoli sinusta

    • Anonyymi

      Toivovatko ehkä, että ottaisit vastuun omasta elämästä? Aina omat vanhemmat ainakin kuuluisi toivovan lapselleen sitä parasta mahdollista tulevaa. Lasten ongelmana tuntuu olevan se, että tutusta ja turvallisen tuntuisesti kodista on vaikea lähteä omille teilleen.

      Opiskeletko vai oletko jo työelämässä. Jos vanhempien luona eläminen alkaa tasaamaan mieltä liikaa, silloin on hyvä alkaa miettimään vastuun ottoa omasta elämästä ja etäisyyden ottoa vanhempiinsa. Muutokset on aina aluksi vaikeita toteuttaa, mutta lopuksi yleensä aina hyväksi itselle.

      Hyvät vanhemmat ymmärtävät tämän ja hyväksyvät myös sen tukemalla aikuistuvaa nuorta. Itse muistan omasta nuoruudesta sen, että säästin sukan varteen varoja pahan päivän varalle, siten asuin kotona 24- v. asti.

      Muutto omille antaa vapauksia tehdä enemmän mieleisiä asioita. Asioita aina hyvä punnita monelta kantilta, ennakoiden tulevaa. Miten tehdä irtautuminen niin, että se ei tunnu liiaksi hypyltä tuntemattomaan.

      Taloudellinen turva on aina se suurin helpottava tekijä, mikä helpottaa muutoksiin lähtemistä. Parasta on aina, että se ei olisi pakon sanelema vaan hyvin suunniteltu muutos. Josta hyvä sitten ponnistaa tulevaan. Vähemmän mm. stressitekijöitä.

      • Anonyymi

        Rassaamaan ei tasaamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5550
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      94
      3438
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      46
      3330
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2527
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      59
      2403
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1907
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      309
      1755
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1206
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      26
      1140
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      138
      1088
    Aihe