Surffailin taas netissä nettikauppoja naisten ja miesten vaatteita ajatellen. Ei voi muuta todeta kuin että outoa muotia on. Värit ja kuosit ovat ihan mitä sattuu ja pääsääntöisesti kamalia. Outoja kuvioita ja yökkejä väriyhdistelmiä. Mitään kaunista ja hienoa ei oikein ole myynnissä oli sitten kyseessä Stockmann, Halonen, H&M, Lindex jne.
Joudun skippaamaan kokonaan kesävaatteiden hankinnan tältä vuodelta. Onneksi on muilta vuosilta vielä päälle sopivia joitakin kesävaatteita ettei tarvitse alasti kulkea. Tuntuu siltä kuin vaatesunnittelijat vihaisivat työtään ja asiakaskuntiaan.
Miesten vaatteet ovat myös ihan surkeita. Missä on esteettisesti muoto- ja väri-iloittelut? Muutamat kesämekot tilasin netistä jo toukokuussa, mutta ne olivat laadultaan ilmeisesti halpaa puuvillaa, ja olivat muovipussissa ollen ihan ryppyisiä. Vaikuttivat lähinnä yöpaidoilta, vaikka myytiin hienolla nimekkeellä eli jerseynä.
Voi olla toki, että pienikokoiset saavat kivempia vaatteita kuin uhkeammat. Minusta on väärin, että lihavia ihmisiä sorretaan vaatemarkkinoilla, eli heille ei oikein ole kauniita vaatteita, tai ne ovat hyvin harvassa. Sanonta vaatimattomuus kaunistaa on valhetta. Ruma vaate on aina ruma ja kaunis taas kaunis.
Mikä muodin luojia oikein vaivaa?
Anonyymi
1
130
Vastaukset
- Anonyymi
Itse olen kiinnittänyt huomiota siihen, että muuten fiksusti pukeutunut mies (tai nainen) voi pukea päälleen todella risaiset farkut. Tältä aamulta esimerkki aamu tv:n haastattelussa mies, jolla todella tyylikkäät asut muuten, mutta sitten farkut kuin revityt riekaleet. Mitä ihminen on valmis pukemaan päälleen, kun joku ilmoittaa sen olevan muotia. Oma harkinta ei tule kuuloonkaan, koska pitää kuulua joukkoon. Toisilla housut roikkuu polvissa ja toisella paistaa paljaat polvet. Ei kovin tyylikästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3238991Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835548Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3245032SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703490Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32942Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal572329Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42302Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72228- 1132186
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402083