Joskus muinoin Neuvostoliitto, josta tuli Venäjä, oli Kemissä kova sana. Vieläkös sitä kaipaillaan aikoja entisiä?
Onkos Kemissä venäjämielisiä?
17
820
Vastaukset
- Anonyymi
🇷🇺🇷🇺🇷🇺 https://youtu.be/k1ER3jQGWe8
- Anonyymi
Ihmeellinen lipun väri muuten vertaa vanhaa venäjää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmeellinen lipun väri muuten vertaa vanhaa venäjää.
Ei vanhaa Venäjää ole ollu olemassakaan, se oli Neuvostoliitto (CCCP).
- Anonyymi
Ruutinrannalle muuttavat venäjäfanit.
- Anonyymi
Ei venäjällä ole kuin muutama kommunisti jälellä. Lahtari maa se on. Lahtaa viattomia pieniä lapsia ja siviilejä.
- Anonyymi
Väyrynen.
- Anonyymi
Olen anti-Väyrynen. En halua koskaan politiikkaan enkä valtion hallintoon töihin.
- Anonyymi
Miltähän tuntuu siltä, joka on hehkuttanut Venäjää tai Neuvostoliittoa? Koko elämä väärässä.
- Anonyymi
Joo
- Anonyymi
On kunnan toimistolla töissä ainakin joku nainenkin ja jäänmurtaja turisti bisneksessä.
- Anonyymi
Oulussa toripoliisi
- Anonyymi
Maan herra on Satanismi muuten. Tämä.
- Anonyymi
Joko Paavo kuoli NATOvatutukseen kun loppu päivittäiset hourailut US-puheenvuorossa?
- Anonyymi
Ei, valitettavasti.
Näkyy taas tuottaneen putinismi soppaa US-Puheenvuoroon.
"Oi suuri ja mahtava Neuvostoliitto...
- Anonyymi
Persuista irtaantuneet (irrotetut) peruskemiläiset on tätä sakkia.
- Anonyymi
Paavo taitaa sittenkin olla venäjän kätyri! Onkohan seuranta päällä?
- Anonyymi
Neuvostoliitto (josta ei tullut Venäjä, vaan Neuvostoliitto hajosi ja lakkasi olemasta) oli aikoinaan kova sana. Se määritti vahvasti suomen poliittista ja taloudellista suuntaa 1945-1991. Parhaimmillaan lähes 30% suomen ulkomaanviennistä meni Neuvostoliittoon. Poliittisesti Neuvostoliitto oli suosittu työväen ja myös kapitalistien keskuudessa. Olihan se ainakin propagandansa mukaan työläisten paratiisi, jossa ei kaikki saivat osansa ja työttömyyttä ei tunnettu.
Kapitalistille Neuvostoliitto taas tarjosi suuria taloudellisia mahdollisuuksia.
Neuvostoliitto oli kova sana koko YYA-ajan suomelle aina kommunistista kapitalistiin.
Venäjä ei ole Neuvostoliitto, ei sinne päinkään. Muistan hyvin kuinka työpaikan "aatteenmiehet" pauhasivat vielä 1991, että ei Neuvostoliitto hajoa. Kun se sitten hajosi ja jäljelle jäi rosvokapitalistinen Venäjä, niin kyllä oltiin hiljaista poikaa, hiljalleen Ladat vaihtuivat länsiautoihin ja lapset menivät partioon pioneerileirien sijaan. SN-seuran järjestämät vodka-matkat vaihtuivat etelä-euroopan aurinkolomiin. Vappumarssit pienenivät vuosi vuodelta ja punaliput hävisivät. Niin se maailma muuttuu ja nykyään jopa Vasemmistoliitossa ollaan Nato-jäsenyyden kannalla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää422210Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652078Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363921696Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75935
- 27899