Lapin kansassa juttua Tornion kaupungin keskustan esteettömyydestä, jossa olisi hurjasti kehittämisen varaa.
Juttu on luettavissa, mutta vain tilaajille
https://www.lapinkansa.fi/tornion-keskustan-esteettomyytta-voitaisiin-kehitt/4725167
Jutussa mainittiin myös niinkin yksikertaisesta asiasta kauppakeskuksen yhteydessä kuin hissi, joka antaisi äänimerkin saapuessaan ja kertoisi vaikkapa koska hissi avautuu.
Mitä esteettömyys haittoja olet havainnut ja millaisia parannuksia toivoisit?
Juttu on luettavissa, mutta vain tilaajille
https://www.lapinkansa.fi/tornion-keskustan-esteettomyytta-voitaisiin-kehitt/4725167
Jutussa mainittiin myös niinkin yksikertaisesta asiasta kauppakeskuksen yhteydessä kuin hissi, joka antaisi äänimerkin saapuessaan ja kertoisi vaikkapa koska hissi avautuu.
Mitä esteettömyys haittoja olet havainnut ja millaisia parannuksia toivoisit?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Edelleen monissa jalkakäytävien suojatien ylityksien päissä on kanttareita. Joistain hakattu pois, joissain hieman kuluneita, mutta selkeitä kanttareita. Eiköhän nuo nyt kannattaisi ensimmäisenä poistaa. Haittaa myös ei liikuntarajoitteisia. Pyöräilijät, potkulautalilijat tai rattaitatyöntävätkin joutuvat hieman taiteilemaan. Suojatieltä jalkakäytävälle/pyörätielle pitäisi olla esteetön sisään ja ulostulo.
Olofin eteen oli tehty tarkanmarkan korjaus. Lähinnä naurattava rimanalitus.
näitä rimanalituksia on kaupunki ja päättäjien päätökset täynnä…🤦♂️
1/1000 esimerkistä ja hyvä esimerkki tuo ”kromi6laakso”.
Teollisuusalue sijoitettu asutusalueelle (raskas teollisuus), josta ongelman ratkaisuna kaupungin ja yrittäjän yhteistyössä mietittävä meluvalli, jonka kaupunki kustantaa…🤣😂🤣😂
On meidän päättäjät sitten päteviä😳
Pyörätuolia työntävät tuskailevat Hallituskadun suoralla, Olofista alkaen, kun sadevedelle tehdyt urakourut betonilla hankaloittavat pyörätuolin työntämistä. P.tuolin pienet eturenkaat uppoavat kouruun ikävästi ja jos sulla on kookkaampi työnnettävä on meno tosi raskasta ja istujalle kurjaa ryttyytystä.
Outokumpu voisikin lahjoittaa näihin kouruihin peltikannet, jos se ei siitä nyt ihan heti konkurssiin mene?
Hevi's pizza baari on levittäytynyt tyhjien pöytien kanssa miltei kokonaan estämään kulkemista jalkakäytävällä. Onko noin tosiaan luvassa? Toisaalta tässä kylässä saa vissiin ite soveltaa ehtoja miten haluaa...Olofin edusta on vitsi.
HAASTE: tekninen lautakunta pyörätuolilla ajelemaan Hallituskatu päästä päähän molemmin puolin. Eiköhän TK:sta löytyisi lainaan useampikin väline. Kisan jälkeen toimittaja kysymään: miltä nyt tuntuu.
Palajon on urakoita ja kesken eräisiäkin, saa nähdä meneekö kaupunkisuunnittelu huonompaan vai parempaan päin.