Penkkipunnerusvammat eivät mene vakuutukseen!

Anonyymi

Itellä paukahti tossa toukokuussa oikea rintalihas osittain poikki lihaksen puolelta ennen jännettä ja menin Op-Pohjolan mittaturvavakuutuksen takia yksityiselle, jossa tehtiin magneettikuvaus. No kyseinen tutkimus vielä meni vakuutuksen piikkiin, mutta kun alettiin leikkausaikaa kattelee niin vakuutusyhtiöpä nosti tassut pystyyn ja ilmoitti, ettei maksusitoumusta heru.

Penkkipunnerruksessa syntyneet vammat eivät ole kuulemma ns. ulkoisen tekijän aiheuttamia. Tämä oli siis peruste leikkauskorvauksen epäämiselle.

Mun juttu eteni sitten pikapuoleen julkiselle puolelle, jossa lääkäri kuitenkin kuvat nähtyään ja nähtyään pienen kuopan rintalihaksessani sanoi, ettei leikkausta tarvita.

No puoltoista kuukautta vammasta menny ja olen varovasti kokeillu penkkaamista 10 kilon tangolla. Ennätys 115 kg.
Lihasta jännittäessä se menee "keskelle" sellaiseksi möykyksi. Lepotilassa ei vammaa edes huomaa.

Ps. Älkää penkatko väsyneenä, älkääkä esim. samana päivänä frisbeegolfkierroksen jälkeen. Itsellä frisbeegolf kipeyttää rintalihaksen kainalon vierestä ja luulen, että poikkimennyt lihas oli tulehtunut ja siinä oli jokin vamma-aihio jo ennen penkkitreeniä.

1

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten vittu voit olla noin tyhmä että meet kertomaan missä se meni etkö keksinyt mitään hyvää selitystä kyllä noin saatanan tyhmä saa kärsiä ei vittu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      88
      1894
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      166
      1375
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      71
      1172
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1027
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      83
      965
    6. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      879
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      87
      862
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      846
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      837
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      820
    Aihe