Penkkipunnerusvammat eivät mene vakuutukseen!

Anonyymi

Itellä paukahti tossa toukokuussa oikea rintalihas osittain poikki lihaksen puolelta ennen jännettä ja menin Op-Pohjolan mittaturvavakuutuksen takia yksityiselle, jossa tehtiin magneettikuvaus. No kyseinen tutkimus vielä meni vakuutuksen piikkiin, mutta kun alettiin leikkausaikaa kattelee niin vakuutusyhtiöpä nosti tassut pystyyn ja ilmoitti, ettei maksusitoumusta heru.

Penkkipunnerruksessa syntyneet vammat eivät ole kuulemma ns. ulkoisen tekijän aiheuttamia. Tämä oli siis peruste leikkauskorvauksen epäämiselle.

Mun juttu eteni sitten pikapuoleen julkiselle puolelle, jossa lääkäri kuitenkin kuvat nähtyään ja nähtyään pienen kuopan rintalihaksessani sanoi, ettei leikkausta tarvita.

No puoltoista kuukautta vammasta menny ja olen varovasti kokeillu penkkaamista 10 kilon tangolla. Ennätys 115 kg.
Lihasta jännittäessä se menee "keskelle" sellaiseksi möykyksi. Lepotilassa ei vammaa edes huomaa.

Ps. Älkää penkatko väsyneenä, älkääkä esim. samana päivänä frisbeegolfkierroksen jälkeen. Itsellä frisbeegolf kipeyttää rintalihaksen kainalon vierestä ja luulen, että poikkimennyt lihas oli tulehtunut ja siinä oli jokin vamma-aihio jo ennen penkkitreeniä.

1

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten vittu voit olla noin tyhmä että meet kertomaan missä se meni etkö keksinyt mitään hyvää selitystä kyllä noin saatanan tyhmä saa kärsiä ei vittu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1378
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe