Raskaus ja body dysmorphia

Anonyymi

Onko täällä ketään, joka olisi raskauden ja synnytyksen jälkeen saanut hirveästi raskausarpia, löysää nahkaa vatsaan ja menneet rinnat jollain tavalla "pilalle", mutta joka olisi onnistunut jotenkin korjaamaan tilanteen ja saanut taas vartalonsa kuntoon? Mitä se vaati, miten onnistuit?

Tiedän että kysymys kuulostaa pinnalliselta, enkä tarkoita kysymykselläni mitään pahaa kenellekään. Kaikki vartalot ovat kauniita ja arvokkaita juuri sellaisena kuin ovat.
Oma ongelmani vain on lapsuudesta asti mukana kulkenut, jonkin asteinen body dysmorphia, olen kärsinyt syömishäiriöt, vihannut itseäni ja vertaillut aina itseäni muihin. Minulla on teinistä saakka ollut taipumus saada helposti raskausarpia, siitä huolimatta etten ole koskaan ollut muutamaa kiloa enempää ylipainon puolella, ja olen vihannut itseäni niiden takia niin että olen kulkenut helteissäkin kaiken peittävissä vaatteissa ettei kukaan näkisi. Tiedän siis varmaksi että raskaus aiheuttaisi niitä minulle vain lisää ja vielä tällä hetkellä vatsani ja käsivarret ovat ainoa alue missä niitä arpia ei ole.

En pystynyt nuorempana mitenkään päin edes parisuhteisiin koska häpesin kaikkea kehossani niin paljon etten olisi voinut näyttäytyä alasti kenenkään edessä.
Lapsista olen kuitenkin aina haaveillut, oma perhe on ollut suurin unelmani. Tällä hetkellä ikää jo melkein 35, ja alkaa olemaan viimeiset hetket käsillä perustaa perhettä. Olen viimeiset 5 vuotta onnistunut rakentamaan omaa kehonkuvaani ja olen viimein sinut itseni kanssa. Ainut este tällä hetkellä lasten hankkimisessa on se järjetön pelko että kehoni menee pilalle, eikä mieleni kestäisi sitä. Olen yrittänyt vakuuttaa itselleni että se lapsi olisi kaiken arvoinen, eikä millään muulla ole enää sen jälkeen väliä. Mutta sitten katselen vierestä ystäviä jotka valittaa kun vartalo meni pilalle, ei voi käyttää enää bikineitä jne. Ja tajuan että ei se lapsi ole joku maaginen hahmo joka poistaa kaikki huolesi ulkonäöstäsi.
Pelkään vain että oman historiani takia en selviäisi pelkällä voivottelulla vaan sulkeutuisin taas ihan täysin itseinhon valtaan ja pilaisin siinä sivussa todennäköisesti myös monta ihmissuhdetta.

Joten kaipaan vain jotain rohkaisevaa tarinaa siitä, että vaikka saisi kaikki maailman arvet, löysät nahat ja patalaput, että joku olisi onnistunut niistä pääsemään jotenkin eroon tai edes huomattavasti vähentämään.

1

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä ei ehkä ole se kannustava vastaus siitä miten onnistuin saamaan kroppani taas kuntoon, mutta halusin kertoa että olen itse paininut täysin samojen ongelmien kanssa. Minä toki menin ja synnytin kaksi lasta, ja pilallehan se kroppa siitä meni. Rinnat olen sittemmin leikkauttanut, joten ne on melko helppo hoitaa kuntoon. Toki riippuu mikä tilanne, mutta minulla oli sen verran kokoa ja jäivät imetyksistä niin riippuvaksi että sain kunnallisella pienennys/kohotus leikkauksen.

      Vatsa on pelkkää arpista löysää nahkaa, mutta sitä ei ole tarpeeksi että kunnallisella sitä leikattaisiin pois. Omasta pussista jos pystyy ja on halua maksaa, niin saahan senkin hoidettua plastiikakirurgialla pois yksityisesti. Raskausarpia muualta kehosta onkin sitten hankalampi parantaa, kyllä osa vaalenee mutta siinähän ne silti on eikä iho ole koskaan tasainen.

      Äläkä ymmärrä väärin, rakastan lapsiani! Mutta oma elämäni meni kyllä pilalle lasten hankkimisen jälkeen. Teen kaikkeni lasteni eteen ja olen heille niin hyvä äiti kuin vain osaan olla, mutta miehelleni en enää ollut hyvä vaimo ja me erosimme. Enkä voisi kuvitellakaan aloittavani uutta suhdetta. En käy missään edes ystävien kanssa jos siellä pitäisi vähänkään kevyemmässä vaatetuksessa olla. En katso itseäni edes vahingossa peilistä, ellen ole pukeutunut täysin. Elämäni pyörii nyt täysin lasteni ympärillä, he tekevät minut kyllä onnelliseksi, mutta en voi sille mitään että lähes päivittäin mielessäni kuitenkin käy että olisinko onnellisempi ilman heitä, jos olisin saanut pitää oman vartaloni ja oman elämäni.

      Neuvoni sinulle onkin, että punnitse tarkkaan onko oman elämäsi uhraaminen todella lasten hankkimisen arvoista? Jos koet että lapset olisivat koko elämäsi, niin anna palaa! Mutta siinä olet oikeassa että ei se lapsi ole mikään maaginen hahmo joka poistaa ongelmasi, ongelmat tulevat silti olemaan siellä ja pääsi tulee edelleen toimimaan kuten ennenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      96
      8489
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      44
      4177
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1468
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1450
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1179
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1150
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      852
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      817
    Aihe