Monikansallisuudessa syntyy omaa rauhaa

Koska ihmisiä on moneksi, niin yksilöllisellä minällä ei ole tarvetta näyttää.
Yksilö rauhoittuu, mietin, koska monikirjava ympäristö ruokkii tietonälkää.
Yksilön ei ole tarvetta hyppiä näyttämöllä esittämässä itseään koko ajan.
Yksilö voi ottaa kevyemmin ja löytää omaa aikaansa omissa oloissaan.
Ennen kuin omaa aikaa kotona oli mahdoton asia, koska piti löytää elämyksiä ulkoa.
Nyt elämyksiä löytää helposti kaupungista ja ne pitävät yllä, että
on mukava palata kotiin ja viihtyä siellä pidempään.
7185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

nytirti nytnaton sotatoimista=jeesus

Äänestä

morgen morgen nur nicht heute sagen immer faule leute kuvakaappaamme 'f' -konsonantin,mikä muistuttaa jakoavainta eli jakoavain kädessäkin voi olla laiska jos sana on väärin kirjoitettu

Äänestä

luokaamme taikatemppumaisesti maailmanrauha numerolla 8 keskellä viivat kohtaavat mutta se on numero!

Äänestä

Olipas paksua hevonpskaa!

Äänestä

Ei minulla ole mitän vataan monikultuurisuutta!Se on rikkaus ja rakentavaa silloin kun vastapuolet on kunolla kotiutettu Suomeen!Haluavat oppia edes Suomen puhe kielen.Kotoutamis laki kenties hieno paperilla ,mutta käytäntö ei toimi.Koska monikulturisia ihmisiä ei valisteta OIKEASTI SUOMEN TAPAKULTUURI! Tuossa väsyin joku aktivitetti paikka ,jossa henkilö vähemistöön kuluvana käy.Hienoa puhu suomi!En ole kuitenkaan vanhan naisena halukas kutsua häntä kotini kahville.Koska asun yksin ja hän on mies,lisäksi jolla vaimo!Minä en jaa miestä.Kun sitten itselle virike joku paikka mihin menee hän siellä.Oikeasti oksetaa.Ei lähesty koskaan kuin muita.Juokse peräni kun poistun,joku asia ymm. Mikään ei näkyvää.Joten olen pyrkinyt olemaan koko kesän pois aktiviteetti paikka.Koska en tiedä miten esim.toiminta pisten nuoret vetäjäät suhtautuu?Jotna muta kun sanonut jonkun kantasuomalisen täysin tahditon käytös.Pakaakaan eivät välitä!Olen vain heistäkö vanha nainen,joka valitaa.Mutta asiasat. Joten yksinäni likun sitten ulkona. Kävin kuitenkin esim.19.7. moikaamassa yhtä mahtavaa naista toinen piste. Keroin luotamuksella miksi en enää toiminossa mukana. Selvisi en olekaan ainoa vanha nainen.Loukamatta ketään .Yleistämättä ketään!Mutta jos kuturiamme nimen omaan tapa kulturiamme opetetaisin kotoutamisessa täysillä.Emme me vahnat tai nuoret naiset,joudu ilkeisin tilanteisin .Miten etsin ne sanat. Kuitenin minulla on aina ollut vähemistöstä monta ihanaa rakasta ihmistä elämä. Jotka kunioitavat minua Suomalisena vanhan 69 v.naisena.Keskutelin kyllä heidän kanssa tilanne.Sanoivat et menen enää sinne ativitetit.ymm. Kinistä,Anteksi jos sekava kirjotus.EI PIDÄ YLEISTÄ MISÄÄN NIMESSÄ.EIKÄ TARKOITUS OLE KETÄN SORMELLA OSOITAA MONIKIRJAVAISESSA KUTURISSAMME.YHÄ USKON ON RIKKAUS.Kaikissa myös Kanta väestö on hyvää ja pahaa.

Äänestä

Hyvin menny niissä maissa joissa on useampi heimo samalla alueella.

Äänestä

Katsopa tuollainen elokuva kuin: The Forgiven, niin ajaa Marokossa jonkun heimopäällikön ainoan pojan päälle, tulee ongelmia :D

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Koska ihmisiä on moneksi, niin yksilöllisellä minällä ei ole tarvetta näyttää.
Yksilö rauhoittuu, mietin, koska monikirjava ympäristö ruokkii tietonälkää.
Yksilön ei ole tarvetta hyppiä näyttämöllä esittämässä itseään koko ajan.
Yksilö voi ottaa kevyemmin ja löytää omaa aikaansa omissa oloissaan.
Ennen kuin omaa aikaa kotona oli mahdoton asia, koska piti löytää elämyksiä ulkoa.
Nyt elämyksiä löytää helposti kaupungista ja ne pitävät yllä, että
on mukava palata kotiin ja viihtyä siellä pidempään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu