Otetaanpa vaihteeksi normaali-elämään liittyvä asia

Anonyymi

Juu, täällä Vantaalla eräällä alueella aiotaan lakkauttaa SUORA LINJA Helsinkiin. Vieläpä sellainen linja, jossa kulkee paljon matkustajia. Onko järkevää?
IHMETTELIJÄ

27

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Polkupyörällä pääsee.

      • Anonyymi

        Entä talvella?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entä talvella?

        Potkukelkalla tietenkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Potkukelkalla tietenkin.

        Aikoinaan oli potkukelkkatalvia.


    • Anonyymi

      Eihän se järkevältä kuulosta, varsinkaan kun Vantaalla pyritään vähentämään yksityisautoilua. Vaan kai tuossakin joku hieno laskelma on sitten takana.

      • Anonyymi

        Ja siis itsehän asustelen myös Vantaalla. Mulla ei vain ole mitään käsitystä miten tällä alueella linja-autot nykyään kulkevat Helsingin suuntaan. Itse käytän nykyään tuohon suuntaan yksinomaan Kehärataa, joka on mulla hyvin kätevän etäisyyden päässä. Poikittaisliikenne on paljon suurempi ongelma, sillä sitä ei juuri ole. Sitä varten omistan auton.


      • Anonyymi

        Raiteille pyritään. Bussilla junalle, näin pääsee Helsinkiin.


    • Anonyymi

      Nykyään liikennettä suunnittelevat enimmäkseen konttori-istujat - ja tulokset näkyvät.
      Rilppä

    • Anonyymi

      Raidetrendi. Länsimetro lakkautti kaikki espoolaisten suorat bussireitit Helsingin keskustaan.

      • Anonyymi

        Espoolaisista monet eivät tykänneet kyseisestä uudistuksesta ollenkaan.


    • Anonyymi

      On. Kulkekaa taxilla, omalla autolla, polkupyörällä tai vaikka suksilla kesät talvet. Ei yhteiskunnan tarvitse maksaa kuin vammaisten ja sairaiden kyyditykset. Linja-autoliikenne on kannattamatonta ilman yhteiskunnan tukia. Lippujen hinnat vaan sille tasolle, että kannattaa kyyditä ilman yhteiskunnan tukia. Eiköhän sitten taas matka jatku entiseen malliin.

    • Ihan hyvä asia, kun kerrankin on aihe, joka liittyy oikeaan elämään. Eikä aina vain niihin seurustelu/parisuhde -lässytyksiin, jotka ovat jo loppuunkulunut aihe.
      Onhan se harmi, jos linjapiiliyhteyksiä vähennetään, ja vielä suurempi harmi, jos koko linja meinataan lakkauttaa. Toki on selvää, että matkalippujen hinnat pitää olla sellaiset, että liikenteen ylläpitäminen on kannattavaa linjapiili-yritykselle.

    • Anonyymi

      Sehän nyt ainakaan ei ole kannattavaa, että on hyvin monta epäsuoraa linjaa Helsinkiin ja sitten vielä suoria. Kun ei ole kannattavaa, niin ei ole järkevääkään. Mukavaahan se tietysti olisi, jos suoraan pääsisi mutta liian kallista.

      • Anonyymi

        Aikoinaan on ollut sekä suoria että epäsuoria linjoja, ja on useimmiten kannattanut alueilla, joilla on tiheä asutus. Mikähän on peruste sille, että ei nykyään kannata? No joo, yksi peruste on henkilöautomäärän voimakas lisääntyminen. Tosin Helsingin keskustassa kulkee jo niin paljon henkilöautoja, että huh huh.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aikoinaan on ollut sekä suoria että epäsuoria linjoja, ja on useimmiten kannattanut alueilla, joilla on tiheä asutus. Mikähän on peruste sille, että ei nykyään kannata? No joo, yksi peruste on henkilöautomäärän voimakas lisääntyminen. Tosin Helsingin keskustassa kulkee jo niin paljon henkilöautoja, että huh huh.

        Helsingissä nyt on vain tyhmää kulkea autolla. Autot ovat myös vähentyneet keskustasta, ei lisääntyneet.

        Julkinen liikenne on nyt parhainta mitä koskaan. Länsimetro maksoi ainakin miljardin. Sitä ennen bussiyhteyksiä vähennettiin itämetron varrelta. Vantaan kehäratakaan ei ollut ilmainen. Koska julkinen liikenne halutaan raiteille, ja raiteisiin on satsattu kovasti on selvää kuin mikä ettei kannata pitää suoria bussiyhteyksiä.


    • Shit happens! T:savosta, missä tuo on ollut arkipäivää 90-luvulta lähtien.

      Ps. Terveisiä vihreille, mistä löyty töpseli? Mistä saa aina raikasta ydinvoimalasähköä? 😁

      • Anonyymi

        On ollut Savossa ja myös monella Etelä-Suomen maaseutupaikkakunnalla.


    • Anonyymi

      Suoria linjoja tarvitaan, koska muuten yksityisautoilu lisääntyy ja se ei ole hyvä asia.

      • Anonyymi

        Helsingin keskustaan ei lisäänny. Jos parkkipaikka maksaa 250 euroa kk niin moni miettii kannattaako.


      • Anonyymi

        Suorat linjat aivan järkevä juttu. Ihmiset eivät tykkää vaihdoista.


    • Ihan mielelläni menen linjapiilin kyytiin. Toivottavasti linjapiilit kulkevat.

      • Anonyymi

        Jotkut kulkuyhteydet ovat ihan hyvät, mutta vaihdollisista kulkuyhteyksistä ei tykätä. Muuten: Käytät linjapiili-sanaa. Kuulostaa mainiolta.


    • Anonyymi

      Tuo mainittu Espoon esimerkki toimii hyvänä varoituksena siitä miten käy, kun kuvitellaan että raideliikenne korvaisi sivuteillä liikennöiviä linjureita. Omalta asuinalueelta pääsi ennen bussilla reilussa parissakymmenessä minuutissa Helsinkiin töihin, melkein ovelta ovelle.

      Nyt pitäisi mennä ensin: kävellä n.5min pysäkille, josta kulkee yksi bussi 5 kertaa tunnissa - eli ei kannata myöhästyä haluamastaan. Bussilla kestää ajaa mutkien kautta n.10min metrolle, jolla menee n. 10min Helsinkiin. Helsingin päädyssä metrolta vielä ratikalla n.5min työpaikalle.
      Ja yhdenkään lähdön kun missaa, niin siinä on 5-10min odotteluaika seuraavaan vuoroon. Lisäksi sitä on sään armoilla, eikä voi lähteä työvaatteissa kotoa vaan pitää olla vaihtovaatteet laukussa, jotta ei työpaikalla haise ihan hieltä tai ole kurainen/ litimärkä.

      Mieluummin sitä kulkee nykyään omalla autolla. Ei tule hiki, ei kastu matkalla eikä myöhästy vaihtohässäkän takia. Helsingissä on kallis pysäköinti ja vaikea löytää parkkipaikkaa, mutta silti parempi vaihtoehto kuin menettää hermot.

      Kaiholla muistelee niitä aikoja kun pääsi yhdellä julkisella kulkuvälineellä kotoa töihin. Toivottavasti Vantaa ei sorru tekemään tässä Espoon virheitä!

      • Anonyymi

        Alkaa näyttämään siltä, että Vantaalle myös tulee ongelmailmiöitä.


    • Anonyymi

      bond-dlokuv< tyttöjenkin meletä .

    • Anonyymi

      Bond-tyttöjen mielestä hah, Ursula Andersson 00-kiva olla nolla, tuplanolla :D
      Lääkärikin omasta takaa Tohtori No.

    • Anonyymi

      Aikoinaan laulettiin: Linja-autossa on tunnelmaa. Olisi mainio juttu, kun myös suoria vuoroja olisi enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      10
      1681
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      131
      1670
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      253
      1198
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      955
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      939
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      887
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      868
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      865
    Aihe