Hyvä elämä parempi kuolema tjt

Anonyymi

Oon jo elämän ehtoopuolella oleva akka. Toisaalta elämä on ok, toisaalta kaikki tuntuu toivottomalta. Sairastan vaikeata nivelreumaa, kävelemään pääsen jotenkin mutta tarviin jonkin verran ( tai aika paljonkin apua ). En kaupungilta. Masennus elämässä n. 10 vuotta. Kevyt mielialalääkitys jonka lopetin keväällä.
Nyt tuntuu että tullut takapakkia niin reumassa kuin masennuksessa. Yritänn huolehtia äidistäni. Kukaan ei välitä. Äärirajoilla olen. Jonkinlainen parisuhdekin on. Pitkä välimatka ja rahan puute sitä hankaloittaa. Viimeaikainen miettinyt lähtöä. En vaan tiedä miten sen tekisin - lopun tästä paskasta. Oon vähentänyt syömistä, en ole koskaan ollut ylipainoinen mutta saanut painoa syksystä jo pois 6 kiloa. Nyt 40 kg. En syö vahvoja kipulääkkeitä mutta sanovat että panadolilla maksa sanois pox. Ehkä leikin täällä vielä vuosia, ehkä en mutta joo elämä on paskaa. Terkut teille rakkaat kohtalotoverit joilla vaikeaa.

1

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Hyvä, että kirjoit tänne! On tärkeää voida purkaa mieltä painavia asioita. Et kertonut onko sinulla hoitosuhdetta, jossa voit keskustella mainitsemistasi asioista. Tai käytkö jossakin vertaisryhmässä? Ulkopuolisen kanssa keskusteleminen voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.

      On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea elämän erilaisissa kriisitilanteissa. Kannattaa ottaa rohkeasti yhteyttä ja keskustella omasta tilanteesta ja ajatuksista joko ammattilaisen, tai vertaisten kanssa. Alla tiedoksesi tahoja joihin voit halutessasi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      135
      3877
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      20
      2538
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      54
      1933
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      77
      1834
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      201
      1704
    6. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      72
      1015
    7. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      21
      962
    8. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

      Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
      Suomalaiset julkkikset
      19
      697
    9. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      136
      686
    10. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      59
      645
    Aihe