Keski-ikäisiä sinkkumiehiä syyllistetään usein siitä, että he eivät ole tarpeeksi aloitteellisia tai ylipäänsä siitä, että pitää käydä enemmän "ulkona", hankkiutua ihmisten ilmoille. Ei kukaan tule ketään kotoa hakemaan, mikä kyllä on totta sekin.
Mutta ei se festareilla ja konserteissa käyntikään mikään ohikulkutie onneen ole. Aloin vain laskeskella, paljonko naisseuraa olen koko elämäni aikana löytänyt festareilta ja konserteista? En käytännössä kertaakaan. Pari sanaa joskus vaihtanut jonkun kanssa tai antanut pikaisen pusun 30 sekunnin tuttavuuden jäkeen, mutta eiväthän ne ole johtaneet yhtään mihinkään. Nainen poistuu paikalta alta aikayksikön ja homma oli siinä.
Tuntuu siltä, että kaikki festareilla ja konserteissa kävijät ovat tulleet paikalle pariskuntina tai seurustelevat keskenään. Jos jossain porukassa on mukana joku yksittäinen henkilö, on hänelläkin seurustelukumppni, joka nyt vaan ei halunnut lähteä Iskelmä Festareille Poriin.
Jokainen tietää mitä tarkoitan. Ei festareilla pääse tutustumaan helposti ennestään vieraisiin ihmisiin. Ei sieltä löydä seuraa. Toki joku voittaa Lotossa 7 oikein melkein joka viikko, mutta se ei tee päävoitosta matemaattisesti kovinkaan todennäköistä. Ei kanata Lotota. Todennäköisesti sinä et saa päävoittoa koko elämäsi aikana, vaikka joku sen saa joka viikko.
Vaikka joku olisi joskus löytänyt festareilta ja konserteista seuraa itselleen, on se matemaattisesti niin epätodennäköistä, ettei sen takia kannata ostaa 80 euron tikettiä vaikkapa tämän päivän Pori Jazz festivaalin pääkonsertiin. En löytänyt sieltä seuraa itselleni eilen, joten miksi tänäänkään? Tässä Porin sateisessa säässä jää kyllä ostettu lippu käyttämättä, mutta mitä siitä? Saipahan järjestäjä rahansa. Ehkä ensi vuonna uudelleen, jos sää sallii.
Ei sitä seuraa festareiltakaan löydä!
6
153
Vastaukset
- Anonyymi
Tapahtumiin pitää mennä tapahtumien vuoksi, ei seuran haun vuoksi. Sama harrastusten kanssa.
Jos ei tapahtumasisällöistä tai harrastuksista itsessään pidä, ei kannata mennä ollenkaan. - Anonyymi
Festareilla on huomionsitovaa ohjelmaa, ravintolassa ei ole.
Ravintolassa paremmat mahdollisuudet kohdata ihminen.
Näin lyhyesti. - Anonyymi
Tapahtumiin kannattaa osallistua tapahtuman takia, ei etsiä sieltä seurustelukumppania.
Menetkö festareille naisseuran takia? Itsellä oma motivaatio tulee musiikkista! Jos seuraa sattuisi löytymään, se on plussa, muttei mikään reissun tarkoitus. Seuran löytyminen myös vaatii, että itse on aktiivinen, flirttailee ja menee juttelemaan vieraille ihmisille. Ja varmaan eri festareilla on isompi osa bilettämässä kuin puhtaasti musiikin takia, ja ikäjakauma myös taitaa tapahtumasta toiseen vaihdella.
Eilen olin festareilla teinin kanssa. Joku nuorempi mies kerran yritti kevyttä kontaktia (sanomalla jotain ja katsomalla suoraan silmiin), mutta en lasten seurassa halua lähteä edes flirttailemaan. Sellaiset jää aikuisten reissuun (eikä aina ole sellainen fiilis, että edes huvittaa).
Sen sijaan pompin illan aikana varmaan 1.5h ihan samalla tehoilla kuin vieressä pomppiva teini, 😂ihme ettei ole lihakset kipeät. 🤣 Myös käsien heilutus, taputus yms. liikkeet ja tanssiminen päälle. Hyvin saivat yleisön mukaan ja esiintyjät loisti hyvää fiilistä. Aikamoinen koko illan jumppa festareista tuli. 😆- Anonyymi
Eikä kyllä baareistakaan joten voin uskoa että sama kylmäkiskoisuus vieraita ihmisiä kohtaan on myös festareilla. Kävin pitkästä aikaa oikein karaokebaarissa ja eihän siellä edes ollut oman ikäluokan naisia. Oli nuoria ja vanhoja mutta ei varhaiskeski-ikäisiä. Eikä siellä kyllä muutenkaan mitään tutustumista tapahdu. Kaikki vaan lähtevät esittelemään omaa erinomaisuuttaan suhteessa muihin.
- Anonyymi
Tuo on kyllä totta, ettei se ulos meneminen välttämättä auta seuran haussa yhtään. Voihan se olla että kun on riittävän vanha, niin sitä muuttuu näkymättömäksi suurimmalle osalle naisista, etenkin nuoremmille. Festareilla ja tapahtumissa kaikki liikkuu omissa porukoissaan. Olisi hyvä olla itsekin sellaisessa porukassa mukana, joka vetää puoleensa. Silloin voisi tulla huomatuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885081- 141731
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631616Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271497Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91433Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501137Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249299957- 192932
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7800