Tuulissa on jo

Anonyymi

syksyn tuntu. Kesä kaunehin kuihtuvi pois. Arki palaa, koulu ja työt alkaa. Kello 16 ruuhkat ja kireät ihmiset. Pimeys. Räntä ja jää. Ihanaa loppukesää! Muistakaa realiteetit!

28

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Häh! Juurihan kevät loppui ja kesä alkoi! Siinäkö se taas oli? Nyt sitten nenä jäässä ja taskulamppu mukana seuraavat 10 kuukautta.

      Prk. Putinin vika, että Suomen kesä on näin lyhyt.

      • Anonyymi

        Jep. On hauska katsoa lomalta palanneita täysin tyrmistyneitä ihmisiä :D Tässäkö tää oli!


    • Anonyymi

      Ihanaa syksy tulee. Vuoden paras aika. Tämä jatkuva valoisuus ja kuumuus saa vaan unettomuutta aikaan ei muuta.

      • Anonyymi

        Se, joka kertoo rakastavansa jääraappaa, valehtelee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se, joka kertoo rakastavansa jääraappaa, valehtelee.

        Kaikki mistä sinä et pidä, mutta muut pitää on siis valetta? Justjoo.🙄


      • Valoisaa on ollut, mutta kuumuus??? Tänään 19. Siis mitä??? Tää on ollut ihan yhtä syksyä koko heinäkuu.


    • Anonyymi

      Naiset katoavat koloihinsa. Joku onnekas on saanut ehkä hännästä kiinni ennen pimeyttä ja talvestakin voi siten näillä miehillä tulla kiva.

    • Anonyymi

      Ja tullissa Tallinnan, sanoi tullimies.

      • Anonyymi

        Mites muuten tällaista maasta rynnimistä suunnittelevat- jäisikö helpommin kiinni Ruattin vai Viron rajoilla jos jos passissa olisi merkintä maastapoistumiskiellosta? Loogisempaa se kai olis sinne Malagaan oman heimon pariin maateitse


    • Anonyymi

      Kohta on jyskälä ja plimpsaa saa.
      Sitten on vielä melkein kuukausi syyskuun puoliväliin.
      Sitten on snookeria ja voi rauhassa istuskella kotona takkaa lämmitellessä.
      Lopulta tulee jalkapallon mm ja alppihiihtoakin tulee.

      Pessimistin kesä päättyy 31.7.
      No, ikävää syksyä!

    • Anonyymi

      Mikään ei voita alkusyksyn raikkaista ja värikkäitä kelejä.

      • Anonyymi

        Kyllä voittaa; kesäaamujen hehkeät auringonnousut ja kesäiltojen oranssit auringonlaskut sekä utuiset järvet.


    • Anonyymi

      Nooh, elokuun viimeinen vkl on venetsialaiset, eli huvilakauden päättäjäiset. Silloin on meillä ukkeleilla viimeinen mahdollisuus.

      Venetsialaisten jälkeen naiset kääriytyvät untuvatakkiin ja menevät vällyjen alle horrostamaan.

      P0rnhub:n mukaan venetsialaisten jälkeen kävijämäärät kymmenkertaistuvat. Keväällä ne laskevat taas normaali tasolle.

    • Anonyymi

      Niinpä, muistakaa realiteetit! Millainen sorvi aloittajaa muuten odottaa syksyn tullen?

    • Syksyn tuntu on ihan jees. Kun jotenkin kesäkin on ollut niin raskas jotenkin. Hirmu kiire ja meno kokoajan joka kohtaan. Elokuussa on hyvä pitää lomaa, ei ole joks kohta täynnä muita lomalaisia, ei ole kuuma, vaikka onkin lämmin ja yöt on pimeitä, silloin silmätkin saa huilata.

      Pitkän matkan päässä on ne kivat syysmyrskyt ja kylmät kelit, jotka sopii myös minulle. On kivakin olla päivä jossain ulkona räntäsateessa ja lopulta kylmissään. Tulla sisään, kuoria märät vaatteet pois, lämmittää puulla sauna ja hipsiä villisukissa kurkaten ikkunan takana murisevaa syysmyrskyä...

      • Anonyymi

        Moni sanoo, että tykkää mennä ”talviunille”, keskittyä lepoon.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Moni sanoo, että tykkää mennä ”talviunille”, keskittyä lepoon.

        No itselle on kehkeytynyt tilapäisesti vähän liikaa kaikkea kesäks, että syksy tuntuu varmaan nyt vielä huikeammalle. 😊


    • Anonyymi

      hyvin muuten tulee sksaalaisailt youtuubibin musiikinkin cäylä no9peasti kunwi olw cnäläiaiä cäliaaä kurwn muaiikku, rukkii joa omN Cyökänikin ruoaika hauska musiikki8:
      ein zvei polizeikin :DS

    • Anonyymi

      Oletteko nyt tankanneet aurinkoa ja valoa? Vaikka miten sitä yrittää joka vuosi, meinaa pimeän ajan kesto joka kerta ottaa niskalenkin mielenterveydestä. Eläkkeellä talviksi Epsanjaan..😫

    • Anonyymi

      Lomaa on vielä suurin osa jäljellä, joku yhteinen lomareissu muijankin kanssa täytynee vielä tehdä, mutta odotan jo lunta!

      Mulla on uus (vanha) lumikone! Tietysti ite kunnosteltu ja värkkäilty. Tällaiset mutrauslomat on maailman parasta.

      -keinovaginamies-

    • Anonyymi

      Odotettavissa elokuun helteet ja kuutamo yöt. Nukkukaa yönne levollisesti hikoillen kuten heinäkuussakin, nyt kuutamon valossa.

    • Anonyymi

      Heinäkuussako jo olisi syksyn tuulia, epäilen väkevän vahvasti tuollaisia eskimoiden valetotuuksia. Täällä Helsingissä Rehbinderin -aukiolla on on viellä marraskuun alussa 15 astetta lämmintä. Siihen on vielä neljäkuukautta aikaa.

      • Anonyymi

        Mutta ei valoa, vaan hähmäistä pimeyttä ja märkää.


    • Anonyymi

      Syksyllä parisuhteessa olevat eroo.

    • Anonyymi

      Sytytin jo kynttilät.

    • Anonyymi

      Minun loma vasta alkaa😁

    • Lomaa on vielä jäljellä, ja kesän parhaat säät on monesti olleet elokuussa ja välillä jopa syyskuun alussa. Työkin on kivaa, ja porukka mukavaa, tosin lomaa menisi helposti pari extraviikkoa. En vielä kaipaa töihin ollenkaan. 😉

      Kun kesäsäät vaihtuu viileyteen, alkaa ruska. Osa ihmisistä on staattisen elämän ystäviä, heille muutos voi olla vaikeaa, mutta enenmän dynaamisena ihmisenä syksy on hyvää aikaa. Ja pimeyden alkaessa, on edessä kynttiläkausi ja jossain kohtaa (yleensä tammikuussa) valkeus, ja sen jälkeen keväthankien kimmellys.

      Tänä kesänä on ollut harvinaisen paljon keikkoja ja pitkästä aikaa firman juhlat. En ole miehiä keikoilla katsonut sillä silmäillä, vaan nauttinut musiikista. Tulevan viikonlopun 13 keikan festarin lisäksi, toinenkin lähiseudun keikka 2 päivän olisi vielä tarjolla. Lippuja en ole ostanut, mutta jos keikkaseuraa löytyisi ystävistä, voisin sitäkin harkita. Puhtaasti baarissa en ole käynyt kertaakaan (jos yksiä jatkoja lasketa). Ystäväni kerran sanoi, että sulla on asiat lian hyvin, jotta viitsisit lähteä hakemaan seuraa. Et ole mitään vailla, No, olen minä rakkautta, läheisyyttä, hellyyttä ja rakasteluakin aika paljon vailla… mutta en niin paljon, että kestäisin vapaaehtoisesti seuranhaun turhauttavuuden sen takia. 😆 Enkä jaksaisi mitään sarjatreffailuakaan (ei riitä oma mielenkiinto).

      Mutta kesää on vielä jäljellä! 😁

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2512
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      299
      2117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      24
      1900
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1625
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1489
    6. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      42
      1453
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1376
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1349
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1315
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1086
    Aihe