Menivätkö nämä säveltäjäkyvyt hukkaan?

Anonyymi

On todella sääli, että jotkut säveltäjäkyvyt ovat menneet hukkaan enemmän tai vähemmän, tavalla tai toisella esim. sellaisessa tapauksessa kun säveltäjä on luopunut säveltäjäurastaan kokiessaan itse jonkun toisen kollegan kuten Sibeliuksen liian ylivertaisena ja hänen luomistyötään tukahduttavana ja varjostavana hahmona (mikä on faktisesti täyttä puppua) ja luonut uraansa esittävänä taiteilijana kuten Armas Järnefelt ja Kajanus kapellimestareina tai sitten vaikka Ilmari Hannikainen oli suuntautunut soolouralle pianistina eikä heidän aikansa ollut enää riittänyt aktiiviseen sävellys eli luomistyöhön tai hallinnolliset tai opetustehtävät ovat vieneet siltä liikaa aikaa kuten esim. Erik Furuhjelmin, Arvo Laitisen, Bengt Carlsonin, Eino Linnalan ja Olavi Pesosen kohdalla kävi vaikka 2 viimeksi mainittua ehti 2 sinfoniaa säveltämäänkin tai kun muut vähemmän kunnianhimoiset työtehtävät esim. ravintolamuusikkona ovat vieneet varsinaiselta kutsumukselta eli sävellystyöltä liiaksi aikaa kuten Tuukkasen tapauksessa kävi vaikka hän sitten loikin laajan ja merkittävän mutta näköjään suotta aliarvioidun sävellystuotannon tai sitten lupauksia herättävä säveltäjäura on katkennut kun lupaava säveltäjä on kaatunut rintamalla kuten Truvor Svento ja Armas Paloheimo ja muistaakseni Helvi Leiviskänkin veli Aulis Leiviskä sodassa Sventon ehtiessä kuitenkin debytoimaan säveltäjänä mm. Klamin ylistämällä muodoltaan sopusuhtaisella Tsaikovski vaikutteisella sinfoniallaan kun muut lähinnä vain pianomusiikilla tai sitten lupaava säveltäjänalku on menehtynyt ennen aikojaan johonkin tautiin kuten Ernst Mielck tuberkuloosiin tai Suolahti jo 16 vuotiaana ilmeisesti myös samaiseen tartuntatautiin ehtiessään säveltää sinfonian mieheen ja Kuula menehtyi luotiin, mutta kukaan ei tunnu muistavan eikä kaipaavan niitä rutinoituneita ja visionäärisiä ammattisäveltäjiä jotka loivat pitkän ja menestyksekkään uran esim. sinfonikkona ja oopperasäveltäjänä, kuten Saikkola, Aaltonen, Sonninen, Pylkkänen, Fordell, jne. Muistaakseni itse Goethekin näki Mozartissa muka hukkaan menneen kyvyn ilmaista kaikkea luotaantyöntävää ja kauhistuttavaa yms.

Kyseisiltä hukkaan menneiltä säveltäjäkyvyiltä merkittävimpinä teoksina voidaan pitää Järnefeltin Berceusea, sinfonista fantasiaa jne., Kajanuksen Ainoa, Furuhjelmin pianokvintettoa, Exoticaa, jousikvartettoa, 1. sinfoniaa, Hannikaisen b molli pianokonsertto, Laitisen Quartetto sinfonicoa, Carlsonin pianotrioa, viulusonaattia, Linnalan 2. sinfoniaa, Pesosen 2. sinfoniaa jne. Melartiniakin voidaan pitää jossain määrin hukkaan menneenä säveltäjäkykynä hallinnollisten tehtävien viedessä matkustelun ym. ohella niin paljon aikaa että viimeiset sinfoniat numero 9 saakka eivät koskaan täysin valmistuneet eikä viimeiseksi aiotusta sinfoniasta jäänyt jäljelle kai luonnostakaan. Ei käy kieltäminen etteikö viimeksi mainitun ja Tuukkasen sinfonioista saisi pakahduttavampia emotionaalisia kokemuksia kuin kansallissäveltäjämme sinfonioista konsanaan.

4

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sulho Ranta vajosi musiikkimaailman virkamieheksi vaikka hän oli myös paljon lupauksia herättänyt tuottelias säveltäjä ja Melartininkin mutta samaa ikäpolvea edustaneesta Uuno Klamista tuli suurta huomiota herättänyt musiikin "nero" joka osasi kyllä taitavasti omaksua stravinsky ja ravel vaikutteita musiikkiinsa näiden kahden säveltäjän, Rannan ja Klamin urien kehittyessä vastakkaisiin suuntiin siitä huolimatta että Ranta oli puhtaasti sinfonikkona Klamia etevämpi ja tuotteliaampi säveltäjä vaikka kLami saavuttikin puhtaasti orkesterinkäsittelijänä suuremman mestaruuden.

      • Anonyymi

        En käsitä miksi Rantaa ei tunnusteta suureksi musiikin klassikoksi ja miksei hänen kiehtovia teoksiaan ja varsinkin uusklassisia sinfonioitaan kuten Semplica, Dell'arte ja Oratorio volgare esitetä ja levytetä laisinkaan vaan yhä uudelleen puhkisoitettujen säveltäjien Mozartin, Haydnin, Beethovenin ym. musiikkia.

        Nuorena luulin että Ranta on vain musiikkikirjailija eikä minulla ollut aavistustakaan siitä että hän on myös säveltäjä saati merkittävä sellainen, sillä koulussakaan ei hänen elämäntyönsä kuulunut lainkaan opetukseen, eikä kuulu vieläkään, vaikka pitäisi, mutta sitten kun se valkeni minulle tohdin epäillä hänen kykyjään säveltäjänä ihmetellen samalla naiivisti miten niin tavallisen suomalaisen nimen omaava ihminen saattaa omata myös säveltäjän lahjat jonka mielsin lähes yliluonnolliseksi kyvyksi. Pidin säveltämistä ihmeenä ja säveltäjiä ihmeiden tekijöinä.

        On hämmentävää että Sulho Ranta päätti vasta teini iässä noin 14 vuotiaana ryhtyä säveltäjäksi vaikututtuaan eräistä Kurikan laulufestivaaleilla kuulemistaan Toivo Kuulan teoksista ja siltikin hänen musiikkinsa orkesterisävellyksissä kuten sinfonioissa on persoonallista ja omintakeista eikä vanhojen mestareiden jäljittelyä sillä ovathan ne kylläkin lähinnä uusklassisia ja vapaatonaalisia sävelkieleltään ja sinfoninen sarja atonaalinen mutta osoittavat poikkeuksellista lahjakkuutta ja korvinkuultavaa omaperäisyyttä siitä huolimatta että vaikka hän lienee perinyt musikaalisuutensa kanttori isältään hän ei ollut mikään ihmelapsi joidenkin muiden kuuluisien säveltäjien tavoin ja kuitenkin kykeni esikuvista ja vaikutteista riippumattomana persoonalliseen ilmaisuun ikään kuin hänen tyylinsä olisi ollut synnynnäinen eikä opittu muilta kuuluisilta mestareilta.

        Vaikka Salmenhaara on kyllä analysoinut kirjassaan Rannan sinfonioiden rakennetta ja vaikka aikalaiskritiikki ylisti muistaakseni Dell'arte sinfonian hidasta osaa kauniiksi ei mistään löydy tarkempaa tietoa Rannan teosten ja varsinkin hänen sinfonioidensa musiikillisesta laadusta tai niiden sisäisestä merkityksestä vaan luonnehdinnat ovat melko ylimalkaisia ja saatetaan esim. todeta että ranta pelkisti tyyliään oratorio volgaressa lähes kansanlaulunomaiseen diatonisuuteen mutta että teoksessa on muistaakseni tiheämpääkin polyfonista kudosta ja saadakseen musiikkia koskevista olennaisimmista seikoista kuten musiikin metafyysisestä merkityksestä tietoa olisi sinfonioihin perehdyttävä itse ja muovattava niistä perinpohjaisemman käsityksen omakohtaisen kuuntelukokemuksen kautta jos niitä vain olisi edes jonkin verran levytetty mutta lienee vain tyytyminen Yle areenassa soivaan Piccola sinfoniaan joka sekin on kiehtova teos ja kertoo omaperäisestä säveltäjäkyvystä mutta tohdin uskoa ettei se edusta suppeissa muodoissaan ja mittasuhteissaan hänen painavinta antiaan uusklassiselle sinfonialle sävellysmuotona vaikka onkin omalla tavallaan vaikuttava teos.


    • Anonyymi

      Paljon asiaa. Vähän kappalejakoja. Asian voi kiteyttää eikä kirjoittaa romaania

      • Anonyymi

        Mutta eikö sinustakin ole surullista että meillä suomessa jonka pitäisi maana olla sivistysvaltio ja edustuksellinen ja kaikesta päätellen myös edistyksellinen demokratia ja tasavalta niin monet huomattavat ja jopa nerokkaat säveltäjäkyvyt ovat jääneet kokonaan ilman heidän säveltämälleen orkesterimusiikilleen omistettuja levytyksiä joista mainittakoon Ranta, Saikkola, Aaltonen ym. vaikka heidän musiikkinsa voittaa laadukkuudessaan monin verroin kuuluisampienkin säveltäjien tuotokset vaikka joitakin tunnettuja Rannan säveltämiä kansanomaisia lauluja niiden suuren suosion vuoksi onkin kyllä levytetty mutta ei musiikillisesti ja taiteellisesti kunnianhimoisempaa tuotantoa ensinkään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4970
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      96
      2953
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2846
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2402
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      29
      2050
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1969
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1570
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1501
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1379
    10. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      17
      1315
    Aihe