miten jaksatte enää interaktivoida "rinnakkais"-

Siis miten jaksatte enää ylläpitää rooli maailmaa? homma rooli persoonassa meni jo yli absurdin rajan eikä edes enää toimi teoreettisellakaan tasolla järkevästi. näiden ihmisten kanssa keskustelu on sama kuin huutaisi järven toiselle puolen jonkun ventovieraan kanssa ilman että saa mitään selvää.

tämä kaikki siis siinä pakollisessa rinnakkaismaailmassa jossa on ollut pakko aiemmin "tulla toimeen"
569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kerro lisää naisena esiintymisestäsi mies

Äänestä

Onko tämä nyt Pikku-Reppanan sisäinen itsetunto joka puhuu?

Oma vastaus on, ettei ole mitään roolia jota yritän ylläpitää. Olen aina kaikille ystävällinen ja kohtelias, toimii hyvin. En yritä käyttäytymisellä enkä omaa persoonaa muokkaamalla manipuloida muita, joten mitään illuusioita ei tarvitse ylläpitää eikä muistaa.

Ihmisenä muutun ja kasvan ja mielipiteet saattaa muuttua. Siitä kannattaa mainita rehellisesti jos on tarvetta.

Kyllä ihmiset vielä nykyäänkin arvostavat rehellisyyttä, varsinkin jos se kohdistuu omaan itseen, eikä ole muita arvostelevaa "suoruutta".

Muiden arvostelu ei ole edes todellista rehellisyyttä koska se kertoo vain yhden ihmisen näkemyksen eikä läheskään siis koko totuutta.

Varmaan siellä maalla on ankeaa, kun ihmiset kyttää toisiaan kun ei ole muuta tekemistä ja kaikki tietävät toisensa. Olen asunut hetken maalla ja huomasin kyllä.

Vain itseään voi muuttaa ja ehkä voisi koittaa kyräilyn sijasta luoda jotain positiivisempaa yhteishenkeä ja aitoa välittämistä?

Äänestä
  • Tuo alkulause hieman kosautti tämän näkemyksesi itsestäsi kaikille kohteliaana halinallena

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuo alkulause hieman kosautti tämän näkemyksesi itsestäsi kaikille kohteliaana halinallena

    Ihmettelin samaa. Lähinnä narsistit huutelevat kaikkien olevan aina "reppanoita", mustavalkoisessa splittauksessaan, joka ei ole ihmistuntemusta nähnytkään.

    Näköjään pitää väkinäinen trollihahmo nyt väkisin ympätä maaseudulle, tällä kertaa. Patologinen valehtelu, lieneekö se tuon "pikku-reppana-narsistin" (14:36) sielun rautainen perusosa?

    Äänestä

Minulla ei ole roolimaailmaa eikä myöskään rinnakkaismaailmaa.

Täällä on viime päivinä ollut tällaisia oudompia aloituksia kuin ennen. Mitä kamaa jengi oikein vetää kesälomallaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Siis miten jaksatte enää ylläpitää rooli maailmaa? homma rooli persoonassa meni jo yli absurdin rajan eikä edes enää toimi teoreettisellakaan tasolla järkevästi. näiden ihmisten kanssa keskustelu on sama kuin huutaisi järven toiselle puolen jonkun ventovieraan kanssa ilman että saa mitään selvää.

tämä kaikki siis siinä pakollisessa rinnakkaismaailmassa jossa on ollut pakko aiemmin "tulla toimeen"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu