Sähkön siirtohinta

Anonyymi

Nousua näytti olevan n.kolme senttiä/kwh.

22

2159

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvät kaupat tekivät, ponsi , tipuri ,ynm jaa henkilöt .

    • Anonyymi

      Taitaa neve kostaa kuntaa jääviyden takia kumotuista päätöksistä.

    • Anonyymi

      Paljonkohan olisi sähkönhinta jos solmisi uuden sähkösopimuksen siirto ja myynti? Nuita vanhoja lomamökkejä vähän miettinyt ostaa. Kannataiskihaan???

      • Anonyymi

        Millä sinä ostat mökkejä,pennitön jätkä.Sähkö sopivan hintainen.


    • Anonyymi

      Taas oli nousua.

      • Anonyymi

        Ei haittaa,rahalla saa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei haittaa,rahalla saa.

        Ja hevosella pääsee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja hevosella pääsee.

        hevoselle kauraaa


    • Anonyymi

      Nyt kyllä riittäis kun sähkö kallistuu. siirtohinta ei tarttis kallistua.

      • Anonyymi

        Millä sinä ostat sähköä,pennitön jätkä.Sähkö sopivan hintainen.


    • Anonyymi

      Auton vaihtoon meni. Teslan auki ostaa siirtohinnoilla.

    • Anonyymi

      Jo vain kaksi aiko ostaa.

    • Anonyymi

      Taas oli tullut pari senttiä/kwh lisää hintaa sähkön siirtoon. Kiitokset sähköyhtiön myyjille.

      • Anonyymi

        Ponsi tyypille ja tipurille menee ,,,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ponsi tyypille ja tipurille menee ,,,

        Jälkimmäinenhän torpedoi myynti päätöksen.


    • Anonyymi

      HEJ, MIKÄÄN LAKI EI KIELLÄ

      Pien omakotitaloudet voivat katkaista sähkösopimuksen, siirtyä sähkö liittymän lepäämiseen kulkee ehkä 11-16euron tienoilla kuukaudessa?

      Sitten vain naapurin kanssa sovitte yhteisestä sähkön käytöstä jatkojohdoilla, tietysti ei sovi "mölytä kylillä". Näin suurilla sähköhinnoilla pienet menetykset ei pitäisi häiritä. Lisäksi jospa olette viisaita niin voitte keitellä yhteiset kahvit, syödä yhdessä aamiaiset ja ruuat. Yhteishankinnoissa ruuan laittamiseen pöytään asti näinä aikoina vaika vuoroviikko ostoissa voi hyvinki pienentyä ruokahävikki salaateissa, hedelmss ja muussa joissa pilaatuminen nopiampaa? Sähkökahvinkeitintä ei kannata poristen loputtua kauan pitää päällä ne kun hyvinki kuluttaa 1000wattia tunnissa.
      Ihte käytän ulkovalausemessa ihme lamppua, ale 3watin lamppua nekee jo hyvin vaikkei ole ees lunta. Helpoiten löytyy niitä 3,5watin lamppuja joita käytän sisätiloissa. Siis nykyisi pärjää hyvin valaistuksessa alle 60watia menee maksimi valaistukseen. Tietysti tarvittaessa valotehoa on, huomannut vai ettei juurikaan ole eroa käyttääkö 50watin "työvalaisinta" vai 20watin "työvalaisinta" vaikkapa pihamaalla liiketunnistimena, valoteho on aika sama.

      • Anonyymi

        Lämminvesivaraaja kun jauhaa päällä kokoajan sekä lattialämmitykset, suurimmat syöpöt. Villasukat jalkaan. Lämminvesivaraaja ei tartte olla päällä kokoaikaa, riippuen säiliön koosta ja käyttömäärästä vesi pysyy lämpimänä muutaman päivän ja parissa tunnissa saa uudelleen lämpimäksi. Turha jauhattaa 24/7.


    • Anonyymi

      Lintilähän on kaikkien köyhien asialla. Neuvotteli niin, ettei siirron nousut ole kohtuuttomia. (Hih hih, nehän on järkyttävän kovia hih hih)

    • Anonyymi

      Lämminvesivaraaja nimenomaan kannattee pitää
      aina päällä.

      • Anonyymi

        Ei todellakaan. Minun sähkölasku tippu 70e kuussa vaikja hinnat noussu juuri lämminvesivaraaja kun poistan päältä kun vesi kuuma.


    • Anonyymi

      Sie se et taija paljon suihkutella 😏

    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      166
      3024
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2834
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      39
      1856
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      28
      1839
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      191
      1744
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1546
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1503
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      102
      1471
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1279
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      74
      1246
    Aihe